Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Messerschmitt Bf 109

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kai naikintuvų nuotraukos daromos iš šono ir iš toliau, tai būna sunku suprasti, kokie jų tikri gabaritai. Messerschmitt Bf 109 buvo mažiukas, tačiau piloto kabina buvo ant tiek maža, kad dalis pilotų negalėjo jais skraidyti vien dėl to, kad realiai tiesiog netilpdavo.

Messerschmitt Bf 109 - skaitėsi geriausias pasaulio naikintuvas, koks tik buvo gaminamas II Pasaulinio karo pradžios metais. Turėjo nemažai versijų, kurios buvo vis viena už kitą geresnės ir nelabai teturėjo rimtų konkurentų, jei neskaitysim tų pačių vokiečių gaminto Focke-Wulf Fw 190. Na, dar britai visgi gamino tokį Supermarine Spitfire, katras oro mūšiuose kažkiek sugebėdavo prieš tuos pakovot, bet ne itin sėkmingai.

Vokiški naikintuvai pasižymėjo labai mažais gabaritais ir mažomis piltų kabinomis, nes bendra vokiečių nuostata buvo tokia, kad naikintuvas turi turėti minimumą svorio su maksimumu variklio galios ir ginkluotės. Tai naikintuvai būdavo ankšti. Tačiau, lyginant su kitais, Messerschmitt Bf 109 buvo toksai ankštas, kad čia jau net ir vokiečiams buvo sunkiai priimtina.

Visgi dėl tų mažų gabaritų, galingo variklio ir geros ginkluotės Messerschmitt naikintuvas ir buvo toksai geras, sunkiai pralenkiamas ir greičiu, ir manevringumu, ir kilimo greičiu, ir taip toliau. Taip per visą karą ir išliko vienu iš geriausių naikintuvų pasaulyje, net nepaisant to, kad kaip tik tuo metu vyko milžiniški techniniai proveržiai ir naikintuvai tobulėjo dešimteriopais greičiais.

Kaip pasakojama, po II Pasaulinio karo britai davė porai pilotų, vokiečiui ir britui, pabandyti Supermarine Spitfire ir Messerschmitt Bf 109, ir palyginti. Palyginimas buvo maždaug toksai:

  • Britų pilotas apie Messerschmitt Bf 109: O dieve, kaip čia reikia susiriesti... Bet prietaisai tvarkoj, viskas logiška, galiu skristi iškart, nereiktų nei mokytis. Ko čia galiu pavydėti - tai šarvų aplinkui mane, o taip pat ir šarvinių stiklų. Bet apsižvalgyti čia neįmanoma, veidrodėliai yra būtini, nes kitaip nematai, kas iš užpakalio vejasi, o per veidrodėlius stebėti sunku, beveik nieko nesimato...
  • Vokiečių pilotas apie Supermarine Spitfire: O dieve, kiek čia vietos kabinoje... Bet jie galėjo prietaisus sudėlioti kiek praktiškiau. Ir čia kabinoje tu išties gali apsisukti ir pasižiūrėti už nugaros, ir viskas matosi. Bet štai šarvų ir apsaugos pilotui čia trūksta, nėra nei šarvinio stiklo, nei plieno plokščių aplinkui...