Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Vangioji šizofrenija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
5 785 pridėti baitai ,  16:40, 5 balandžio 2018
nėra keitimo aprašymo
 
(nerodoma 12 tarpinių versijų, sukurtų 3 naudotojų)
1 eilutė: 1 eilutė:
'''Vangioji šizofrenija''' (rus. Вялотекущая шизофрения) - [[Snežnevskio]] [[psichiatrija|psichiatrijos]] mokyklos skelbiama psichikos sutrikimo rūšis - [[latentinė schizofrenija|latentinės schizofrenijos]] atmaina. Pagal Snežnevskį, latentinė [[schizofrenija]] (arba, kaip rašo Snežnevskio mokyklos atstovai - šizofrenija) gali tapti nuolatine stadija, kai jokių aiškių shizofrenijos simptomų pas ligonį nepastebima iki pat jo gyvenimo pabaigos, t.y., jis elgiasi ir pasaulį suvokia taip pat, kaip tipinis sveikas žmogus.
{{KurNuotraukos}}
 
'''Vangioji šizofrenija''' (rus. ''Вялотекущая шизофрения'') - [[Snežnevskis|Snežnevskio]] [[psichiatrija|psichiatrijos]] mokyklos skelbiama psichikos sutrikimo rūšis, tokia neryški [[šizofrenija]] - kitaip tariant, [[latentinė schizofrenija|latentinės schizofrenijos]] atmaina.  
 
Pagal Snežnevskį, latentinė [[schizofrenija]] (arba, kaip rašo Snežnevskio mokyklos atstovai - šizofrenija) gali tapti nuolatine stadija, kai jokių aiškių shizofrenijos simptomų pas ligonį nepastebima iki pat jo gyvenimo pabaigos, t.y., jis elgiasi ir pasaulį suvokia taip pat, kaip tipinis sveikas žmogus.


Nepaisant adekvataus elgesio ir aplinkos suvokimo, pas vangiąja schizofrenija sergančius ligonius gali būti pastebimi elgsenos ar mąstymo nukrypimai, pagal kuriuos [[psichiatrai]] gali diagnozuoti šią schizofrenijos formą.
Nepaisant adekvataus elgesio ir aplinkos suvokimo, pas vangiąja schizofrenija sergančius ligonius gali būti pastebimi elgsenos ar mąstymo nukrypimai, pagal kuriuos [[psichiatrai]] gali diagnozuoti šią schizofrenijos formą.


Šiuo metu vietoj šizofrenijos panašiais atvejais taikoma [[Schizoptinis sutrikimas|schizoptinio sutrikimo]] diagnozė, kuriai esant priverstinė hospitalizacija taikoma rečiau. Nepaisant to, vangioji šizofrenija kartais iki šiol įvardinama, kaip diagnozė, ligoniams, besigydantiems [[Naujoji Vilnia|Naujojoje Vilnioje]].
Šiuo metu vietoj šizofrenijos panašiais atvejais taikoma [[Schizotipinis sutrikimas|schizoptinio sutrikimo]] diagnozė, kuriai esant priverstinė hospitalizacija taikoma rečiau. Nepaisant to, kaip sklando [[gandas]], vangioji šizofrenija kartais bene iki šiol įvardinama, kaip [[diagnozė]], ligoniams, besigydantiems [[Naujoji Vilnia|Naujojoje Vilnioje]].
 
 
 
== Vangiosios šizofrenijos formos ==
Priklausomai nuo eigos, vangioji šizofrenija gali turėti įvairius pavidalus, kuriems būdinga atskira simptomatika. Kadangi vangiąja šizofrenija sergančių [[pacientai|pacientų]] yra bent kelis kartus daugiau, nei sergančių visomis kitomis šizofrenijos formomis kartu sudėjus, labai svarbu teisingai skirti atskiras vangiosios šizofrenijos rūšis
 
Pagrindinės vangiosios šizofrenijos rūšys pasižymi tipiškais ankstyvais šizofrenijos simptomais, demonstruojančiais, kaip [[neurozės]] ilgainiui perauga į sunkius psichikos sutrikimus:
* Asteninė vangioji šizofrenija - būdingas [[asteninis sindromas]], tačiau be astenijai būdingo ryškaus trumpalaikio irzlumo. Taip pat nesimato priežasčių, dėl kurių pacientas būtų išsekęs. Pacientas tiesiog išvargęs, nors kartu nenuvargsta nuo tokių veiklų, kaip [[kolekcionavimas]], bendravimas su įvairiais asocialiais asmenimis, politikavimas ir pan..
* Obsesinė-kompulsinė vangioji šizofrenija - primena [[įkyrių būsenų neurozė|įkyrių būsenų neurozę]], tačiau nėra kokių nors akivaizdžių psichogeninių sutrikimo priežasčių bei gilaus vidinio konflikto. Pacientas linkęs elgtis rituališkai, pvz., atsisako sveikintis per slenkstį, nemėgsta skaičiaus [[13]] ir pan., t.y., rodo bent kokius nors, kad ir labai silpnus [[obsesijos|obsesijų]] ir [[kompulsijos|kompulsijų]] požymius.
* Isterinė vangioji šizofrenija - dar taip vadinama [[šaltoji isterija]]. Nuo įprastos [[isterija|isterijos]] skiriasi vangumu, blankumu, šabloniškumu. Kita vertus, skirtingai nuo isterinės [[neurozė|neurozės]] skiriasi paciento šaltumu, egoizmu, pertekliniu potraukiu pinigams.
* Depersonalizacinė vangioji šizofrenija - dažniau pasitaiko paauglystės laikotarpyje, būdinga švelni [[depersonalizacija]], [[derealizacija]]. Pacientas negeba prisitaikyti prie aplinkos, linkęs į gyvenimo prasmės klausimus ir pan..
* Vangioji šizofrenija su [[dismorfomanija|dismorfomanijos]] apraiškomis - pacientai kalba apie netinkamai atrodantį savo kūną, tačiau kartu nesimato didelių emocinių pergyvenimų. Defektai, kuriais skundžiasi pacientai - išsigalvoti ar perdėti, pvz., kad viena kūno pusė šiek tiek skiriasi nuo kitos.
* Hipochondrinė vangioji šizofrenija - tas pats [[hipochondrija|hipochondrijai]] būdingas simptomų rinknys, tačiau kartu su emociniu skurdumu, be gilių emocinių pergyvenimų.
* Paranojinė vangioji šizofrenija - ankstyvos [[paranojinė šizofrenija|paranojinės šizofrenijos]] formos, kur [[paranojiniai kliedesiai]] dar neįgavę visaapimančių teorijų bruožų. Pacientai, pvz., gali skųstis, kad teisėsauga nupirkta ar valdžioje vagys, tačiau tai dar neperauge į paciento elgseną reguliuojančią [[idee fixe]].
* Vangioji šizofrenija su afektyviniais sutrikimais - išskiriami keli smulkesni variantai:
** Vangioji šizofrenija su subdepresiniais reiškiniais - [[hipotimija|hipotimijos]] pobūdžio reiškiniai, bet be intelekto sulėtėjimo. Paciento nuotaika vangi, tačiau kiti depresijos požymiai nepastebimi.
** Vangioji šizofrenija su hipochondriniais-subdepresiniais reiškiniais - čia reiškiasi [[hipotimija|hipotimijos]] požymiai kartu su įvairiomis [[senestopatijos|senestopatijomis]], pacientai skundžiasi neaiškiais skausmais ir kitais pojūčiais.
** Vangioji šizofrenija su hipomaniškais reiškiniais - čia pastebima [[hipertimija]] kartu su paciento susidomėjimu kokia nors veikla. Dažnai būna nuotaikų kaita - kelias dienas darbingumas padidintas, o kelias dienas - sumažintas.
** Vangioji šizofrenija su mišriais reiškiniais - paprastai pastebima kaip [[hipomanija]] kartu su [[hipochondrija|hipochondrinio]] pobūdžio skundais.
* Paprastoji vangioji šizofrenija - be jokių produktyvių simptomų, tiktai su negatyviais - paciento susidomėjimas darbu, gyvenimo pasiekimais ir pan. yra susilpnėjęs, sumažėjusi [[valia]] ir t.t..
* Latentinė vangioji šizofrenija - visos aukščiau išvardintos vangiosios šizofrenijos formos, tačiau su požymiais, kurie yra lengvesni už bet kokius simptomus, kurie tik leistų diagnozuoti kažkurią iš minėtų formų. Kitaip tariant, diagnozuojama, jei nesigauna rasti bent kokių nors šizofrenijos simptomų, kad ir labai silpnų.


== Vangiosios šizofrenijos simptomatika ==
Vangiąjai šizofrenijai yra būdinga ir [[produktyvi simptomatika]], ir [[negatyvi simptomatika]] - tik tokiais pavidalais, kurie dar nekelia pačiam pacientui bei aplinkiniams asmenims kokių nors problemų. Bendras požymis - pacientai yra keisti, vartoja neįprastus žodžius ar frazes, neįprastai rengiasi, turi eklektiškų polinkių, rašo kokius nors [[tinklaraščiai|tinklaraščius]] ir pan..
Labai dažnas polinkis į [[alkoholis|alkoholio]] ir [[narkotikai|narkotikų]] vartojimą, nes pacientai taip bando atsipalaiduoti nuo savo psichikos sutrikimų sukeliamo streso.
Vangioji šizofrenija gali būti diagnozuojama, esant vienam ar daugiau iš žemiau išvardintų simptomų:
* Psichinis nestabilumas, neadekvatumas
* Ryškūs emocijų pokyčiai dienos ar savaitės ribose
* Reikalavimas, kad aplinkiniai atitiktų etikos ar moralės normas
* Perdėtai racionalus elgesys ar mąstymas
* Paranojos simptomai, idėjos kad pacientą kažkas persekioja, įvairios reformų teorijos
* Polinkis į savižudybę, depresija, prasta nuotaika
* Asocialus elgesys, aplinkinių ramybės drumstimas
* Uždarumas, nenoras atvirai pasakoti apie savo problemas
* Vertelgiškumas, turtų kaupimas
* Nedalyvavimas visuomeninėje veikloje
* Reformacinės idėjos, opozicionavimas esamai santvarkai


== Vangiosios šizofrenijos diagnozės taikymas baudžiamojoje psichiatrijoje ==
== Vangiosios šizofrenijos diagnozės taikymas baudžiamojoje psichiatrijoje ==
19 eilutė: 61 eilutė:
== Pastabos ==
== Pastabos ==
Vangioji šizofrenija nebuvo vienintelė ar išskirtinė diagnozė, naudota sovietinėje [[baudžiamoji psichiatrija|baudžiamojoje psichiatrijoje]]. Po [[1979]] Pasaulinės psichiatrijos asociacijos įvardintų sovietinės psichiatrijos piktnaudžiavimų, vangiosios šizofrenijos diagnozė pradėta taikyti rečiau, pagal galimybes keičiant ją į kitas stacionarinio gydymo reikalaujančias diagnozes. Taip pat pradėtas ir perdiagnozavimas į kitas susirgimų rūšis, po terapijos kurso, kurio metu sukeliama [[neuroleptinė psichozė]].
Vangioji šizofrenija nebuvo vienintelė ar išskirtinė diagnozė, naudota sovietinėje [[baudžiamoji psichiatrija|baudžiamojoje psichiatrijoje]]. Po [[1979]] Pasaulinės psichiatrijos asociacijos įvardintų sovietinės psichiatrijos piktnaudžiavimų, vangiosios šizofrenijos diagnozė pradėta taikyti rečiau, pagal galimybes keičiant ją į kitas stacionarinio gydymo reikalaujančias diagnozes. Taip pat pradėtas ir perdiagnozavimas į kitas susirgimų rūšis, po terapijos kurso, kurio metu sukeliama [[neuroleptinė psichozė]].




[[Category:Medicina]]
[[Category:Medicina]]

Naršymo meniu