Uncanny valley: Skirtumas tarp puslapio versijų

705 pridėti baitai ,  01:54, 31 sausio 2023
nėra keitimo aprašymo
S
1 eilutė: 1 eilutė:
'''Uncanny valley''' (liet. šiurpus, slėpiningas slėnis) – toksai [[psichologija|psichologinis]] fenomenas, kadaise pademonstruotas japonų, kūrusių robotus, kad darant robotą panašesnį į žmogų, kai panašumas per daug padidėja, žmonės į tokius robotus ima reaguoti kraštutinai neigiamai, su pasibjaurėjimu, baime ir išvis pakraupdami.
[[Vaizdas:Toshiba_robotas_humanoidas.jpg|500px|thumb|right|Beveik tobulas japoniškas [[Toshiba]] kompanijos [[robotas]], kuris visiškai panašus į žmogų, visiškai tiesiog, nes moka netgi mirksėti, daryti veido mimikas ir gestikuliuoti.]]
 
'''Uncanny valley''', dar [[lietuvių kalba]] pavadinamas kaip '''šiurpus slėnis''', '''slėpiningas tarpeklis''' ar kaip nors panašiai – toksai [[psichologija|psichologinis]] fenomenas, kadaise pademonstruotas japonų, kūrusių robotus, kad darant robotą panašesnį į žmogų, kai panašumas per daug padidėja, žmonės į tokius robotus ima reaguoti kraštutinai neigiamai, su pasibjaurėjimu, baime ir išvis pakraupdami.
Kadangi japonai skaičiavo patikimo ir nepatikimo lygmenį matematiškai, tai jiems gavosi tokia kreivė, kur pradžioje, jei robotas į žmogų darosi panašesnis, jis žmonėms patinka labiau. Bet paskui, kai panašumas pasidaro per didelis, ta žmonių reakcija labai staigiai ima verstis aukštyn kojomis ir pasidaro kraštutinai neigiama. Tačiau vėlesni tyrimai parodė, kad dar paskui, jei panašumas jau visai pasidaro idealus, kad robotas atrodo jau tikrai kaip gyvas žmogus, neigiamų reakcijų vėl mažėja ir vėl ima daugėti teigiamų.


Kadangi japonai skaičiavo patikimo ir nepatikimo lygmenį matematiškai, tai jiems gavosi tokia kreivė, kur pradžioje, jei robotas į žmogų darosi panašesnis, jis žmonėms patinka labiau. Bet paskui, kai panašumas pasidaro per didelis, ta žmonių reakcija labai staigiai ima verstis aukštyn kojomis ir pasidaro kraštutinai neigiama. Tačiau vėlesni tyrimai parodė, kad dar paskui, jei panašumas jau visai pasidaro idealus, kad robotas atrodo jau tikrai kaip gyvas žmogus, neigiamų reakcijų vėl mažėja ir vėl ima daugėti teigiamų. Tiesa, kad jau tų teigiamų reakcijų atsirastų, tai turi atrodyti neįtikėtinai gerai, o su robotais taip iki šiol dar nei karto nesigavo.


[[Vaizdas:Mark_zuckerberg.jpg|300px|thumb|left|Kai kurie pastebi, kad ir žmonės kartais būna tokie, kad žiūri į tokius ir kažkodėl labai kraupu, kaip žiūrint į visokias nuotraukas, kuriose matomas [[Mark Zuckerberg]] veidas.]]
== Nenatūralumas ir dirbtinumas kaip negrožis ==
== Nenatūralumas ir dirbtinumas kaip negrožis ==
Yra seniai pastebėta, kad įvairūs [[plastinė chirurgija|plastinės chirurgijos]] pagražinimai sukelia neigiamas ar netgi labai stipriai neigiamas aplinkinių reakcijas, nors patys žmonės, kurie tas operacijas užsisako, galvoja, kad nuo jų pagražės.
Yra seniai pastebėta, kad įvairūs [[plastinė chirurgija|plastinės chirurgijos]] pagražinimai sukelia neigiamas ar netgi labai stipriai neigiamas aplinkinių reakcijas, nors patys žmonės, kurie tas operacijas užsisako, galvoja, kad nuo jų pagražės.
1 048

pakeitimai