Mac OS X: Skirtumas tarp puslapio versijų

3 058 pridėti baitai ,  00:51, 22 rugsėjo 2023
nėra keitimo aprašymo
1 eilutė: 1 eilutė:
[[Vaizdas:Unix_macosx_apple.jpg|500px|thumb|right|Kadaise [[Apple]] labai gyrėsi dar ir tuo, kad OS-X yra tikras [[UNIX]], bet dabar tai jau niekam nebeįdomu.]]
[[Vaizdas:Unix_macosx_apple.jpg|500px|thumb|right|Kadaise [[Apple]] labai gyrėsi dar ir tuo, kad OS-X yra tikras [[UNIX]], bet dabar tai jau niekam nebeįdomu. O ir pati Mac OS X nuo to laiko vis kaitaliojosi, tai nors ir išliko kaip tai tokia, bet jau ne tokia.]]
'''Mac OS X''' arba '''MacOS-X''' arba kartais tiesiog '''OS-X''' - tai tokia [[Apple]] kuriama ir platinama [[OS]], skirta [[Mac]] kompiuteriams. Viena iš populiariausių pasaulyje [[UNIX]] versijų, kuri savo paplitimu nusileidžia gal tiktai [[Linux]] sistemoms.
'''Mac OS X''' arba '''MacOS-X''' arba kartais tiesiog '''OS-X''' - tai tokia [[Apple]] kuriama ir platinama [[OS]], skirta [[Mac]] kompiuteriams. Viena iš populiariausių pasaulyje [[UNIX]] versijų, kuri savo paplitimu nusileidžia gal tiktai [[Linux]] sistemoms. Nors, jei jau kalba užeitų apie [[desktop]] tipo [[OS]], tai už Linux gerokai populiaresnė.


Nors formaliai dabar Mac OS X yra pervadinta į MacOS, išties tai yra toksai Apple firmos gudravimas, nes tikroji senoji MacOS beveik nieko bendro su šita OS-X neturi. Bet štai Apple tiesiog mąsto paprastai, kad senas pavadinimas geresnis, tai ir reikia jį perduoti kitam produktui. Taip kad senoji tikroji MacOS yra retrospektyviai pervadinta į [[MacOS Classic]].
Nors formaliai dabar Mac OS X yra pervadinta į MacOS, išties tai yra toksai Apple firmos gudravimas, nes tikroji senoji MacOS beveik nieko bendro su šita OS-X neturi. Bet štai Apple tiesiog mąsto paprastai, kad senas pavadinimas geresnis, tai ir reikia jį perduoti kitam produktui. Taip kad senoji tikroji MacOS yra retrospektyviai pervadinta į [[MacOS Classic]]. Tikrasis pavadinimas "Mac OS X" - su dviguba [[prasmė|prasme]], nes viena vertus, kaip ir [[X]], tai reiškia [[UNIX]], o kitą vertus, tai [[10]] MacOS, todėl [[romėniški skaičiai|romėniškais skaičiais]] reiškia [[X]].


Naujoji Mac OS X buvo sukurta, tiesiog perdirbant, patobulinant, radikaliai pagažinant dizainą tokiai [[NextSTEP]] sistemai, kuriai dar kartu buvo pakeistas ir branduolys - įtaisyta tokia [[Darwin]] OS bazė, kuri, savo ruožtu, buvo sukurta, perdirbant ir apjunginėjant [[FreeBSD]] su jau minėtos NeXTSTEP viduriais. Taigi, pagrindas buvo labai gera, greita, stabili ir puiki [[FreeBSD]], o grafinė aplinka - [[PostScript]] pagrindu padaryta [[NeXTSTEP]] grafika.
Naujoji Mac OS X buvo sukurta, tiesiog perdirbant, patobulinant, radikaliai pagažinant dizainą tokiai [[NextSTEP]] sistemai, kuriai dar kartu buvo pakeistas ir branduolys - įtaisyta tokia [[Darwin]] OS bazė, kuri, savo ruožtu, buvo sukurta, perdirbant ir apjunginėjant [[FreeBSD]] su jau minėtos NeXTSTEP viduriais. Taigi, pagrindas buvo labai gera, greita, stabili ir puiki [[FreeBSD]], o grafinė aplinka - [[PostScript]] pagrindu padaryta [[NeXTSTEP]] grafika.


O dar, kad būtų daugiau suderinamumo, tuo kartu Apple dar įkišo ir senų, tikros klasikinės MacOS programų palaikymą, kurį kažkiek metų dar vykdė.
O dar, kad būtų daugiau suderinamumo, tuo kartu Apple dar įkišo ir senų, tikros klasikinės MacOS programų palaikymą, kurį kažkiek metų dar vykdė. Paskui sudėjo ir [[Windows]] programų palaikymą. Bet vienok gi laikai keičiasi, tad pirma išnyko [[PowerPC]] makai, su kuriais dingo ir tų MacOS programų palaikymas, o paskui išnyko ir [[x86]] makai, su kuriais išnyko ir Windows programų palaikymas. Dabar gi eina jau [[Apple Silicon]] procesoriai, tai ant jų net ir senesnis Mac OS X softas nedirba, jei bent kiek ankstesnių laikų. Taigi, nauji kompiuteriai greiti, bet jei reikia gudresnių programų - bus didesnių problemų. Panašu, kad nemažai laiko užtruks, kol vėl Apple sistemos gerai įsivažiuos.


Taigi, gavosi tokia išties labai gera [[operacinė sistema]]. Tai jeigu turite [[Mac]] kompiuterį, tai žinokite, kad tai yra tikras labai geras tikrų tikriausio [[BSD]] tipo [[UNIX]], kuris geresnis ir tikresnis, negu visokie netikę [[Linux]].
Visgi, grįžtant prie MacOS-X - taigi, gavosi tokia išties labai gera [[operacinė sistema]], kuria smarkiai skųstis nereikėtų. Tai jeigu turite [[Mac]] kompiuterį, tai žinokite, kad tai yra tikras labai geras tikrų tikriausio [[BSD]] tipo [[UNIX]], kuris geresnis ir tikresnis, negu visokie netikę [[Linux]]. Bet tai nereiškia, kad neturėsite problemų, nes Apple pasižymi nuostabiu gebėjimu bėdas sukurti lygioje vietoje, o tada paskelbti, kad visa tai - vardan [[vartotojas|vartotojo]] patogumo ir gerovės. Tai jei jums reikės kokio nors retesnio, keistesnio ar senesnio [[softas|softo]], tai užjaučiam, nes gerų sprendimų gali nebūti. O dėl pasikeitusios [[procesorių architektūra|procesorių architektūros]] tai netgi ir ant [[virtuali mašina|virtualios mašinos]] to softo nepasileisit.


Ne visi žino, bet visos [[BSD]] tipo operacinės sistemos yra demoniškos, nes jose yra [[demonai]]. Taigi, žinokite tai.
Ne visi žino, bet visos [[BSD]] tipo operacinės sistemos yra demoniškos, nes jose yra [[demonai]]. Taigi, žinokite tą. Velniai čia jums pakaišios kojas dar.
 
 
== Keli patarimai kompiuterastams ==
Vienas geras patarimas tiems, kas yra [[kompiuterastai]]: yra [[Macports]] ir yra [[Homebrew]]. Nors Macports skamba gražiai ir primena [[BSD]], tenai yra nudususi pelkė, kuri nepalaikoma ir neatnaujinama metų metais. Nors Homebrew skamba kaip kokie [[hipsteriai]], ten yra tvarkoje. Tai vat tą rinkintės.
 
Dar vienas geras patarimas: kai kokia nors programa nepasileidžia, o [[Apple]] rėkia, kad ten su ja kažkas negerai, tai dalimi atvejų padės Ctrl-click, iš meniu pasirinkti "Open" ir tada jau kad visvien paleisti. MacOS tokį rankinį paleidimą įsimena ir paskui leidžia paleisti normaliai. Bet tai suveikia ne visada, nes būna ir prastesnių atvejų.
 
Terminalas leidžia išspręsti dar kitą dalį nepasileidimo problemų, jei System settings surasit, kad duoti jam specialias privilegijas. Bet tai gausis tik terminalui. Dar kartais padeda tokia xattr programa, bet kartais ji ir nepadeda.
 
Dar, [[Linux]] emuliacija ant [[UTM]] ar kitų virtualizatorių veikia gana prastai ir daugelis distribucijų tik žada, kad palaiko [[Aarch64]], o realiai tai būna ir taip, kad tiesiog [[pisti protą|pisa protą]] ir net patys ant savęs neišsibando savo [[kroskompiliacija|kroskompiliuotų]] versijų. Jei norisi grafinio [[desktopas|desktopo]], kuris būtų ir adekvatus (ne absurdiškas [[Gnome]]) - bene vienintelis geras bus [[OpenSUSE]]. Su kitais Linux variantais nebus linksma.




826

pakeitimai