Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Gramofonas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
02:03, 9 balandžio 2022 versija, sukurta Kantuperis (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Štai maždaug taip atrodo klasikinis, gerai ir stipriai nušveistas iki blizgesio gramofonas.

Gramofonas - aparatas, kuris grynai mechaniniu būdu gali atgaminti garsą iš plokštelės. Faktiškai, gramofonas yra pirmas iš visų bent kiek labiau paplitusių garso atkūrimo įrenginių. Iš gramofono, jį visaip tobulinant, išsivystė patefonas.

Gramofonas garsą atkuria labai paprastai: gramofono plokštelė turi takelius, kuriuose yra nelygumai, atitinkantys garso bangas. Kai plokštelė sukasi, gramofono adata bėga tokiu takeliu, nuo netolygumų virpa, o tuo pačiu virpina ir plonytės skardos membraną, kuri, taip virpėdama, skleidžia garso bangas. Štai taip garsas ir yra atgaminamas.

Gramofono plokštelės

Gramofono plokštelės yra panašios į paprastus ilgai grojančius vinilus, tačiau nuo šių skiriasi: yra ne iš vinilo, o iš kitos, kažkokios sunkesnės plastmasės, yra kokius du kartus storesni, o į vieną pusę telpa maždaug trys minutės muzikos. Faktiškai, viena neilga daina vienai tokios plokštelės pusei. Gramofono plokštelės sukamos 78 apsisukimų per minutę greičiu - t.y., du su puse karto greičiau, nei 33,3 greičio patefono plokštelės.

Nors gramofono plokštelės atrodo panašiai į patefono plokšteles ir gali būti nesunkiai supainiotos nepatyrusių žmonių, realiai jos smarkiai skiriasi - yra storos ir sunkios. Takeliai šiose plokštelėse yra gilūs ir platūs. Yra įmanoma netgi groti tokį takelį nagu, jei tik yra kas suktų tokią plokštelę. Takelių gylis ir plotis toks didelis yra tam, kad juose esančios mechaninės energijos pakaktų normaliam garsui sukurti.

Gramofonas - tai vienintelis išplitęs garso atkūrimo įrenginys, kuriame gali būti nenaudojama jokia elektronika. Tiesa, dalis patefonų, ypač labai senų, gali groti ir gramofono plokšteles. Kai kurie tokie patefonai išvis gali groti tik gramofono plokšteles ir daugiau jokių - tokius galima vadinti elektriniais ar elektroniniais gramofonais.

Jei patefonas moka groti ir gramofono plokšteles - tai tokiu atveju jis turi dvigubą adatą - vienoje padėtyje adata rodo du persikertančius žiedus - t.y., stereo garso atkūrimą iš šiuolaikinių vinilų. Kita adatos padėtis turi užrašą "78" - toje padėtyje galima atkurdinėti gramofono garsą. Visai modernūs patefonai tokių dviejų padėčių neturi, nors garsą kažkaip labai iš bėdos gali iš gramofono išgauti. Tačiau tas garsas būna smarkiai iškraipytas.

Jei patefonas yra koks nors labai senas, lempinis ir neturi jokių keičiamų adatų padėčių - tai reiškia, kad šitas patefonas moka groti tik gramofono plokšteles. T.y., išties jis dabartiniu supratimu yra ne patefonas, o elektroninis gramofonas.

Niekada nebandykite normalių vinilų groti ant gramofonų, netgi ant elektrinių ar elektroninių, nes šitie aparatai nepritaikyti subtiliems vinilų takeliams. Jie tuos takelius drožia ir gadina kaip peiliu. Vienas pragrojimas - ir plokštelė jau nebeturės subtilesnių garso niuansų.


Gramofonai, elektrofonai ir patefonai

Tiesa, šiais laikais gerokai pasikeitusi yra pati gramofono sąvoka:

  • Gramofonu kadaise vadintas tik įrenginys, turintis didelį kriauklės ar triūbos pavidalo vamzdį - t.y., tasai klasikinis gražus senovinis daiktas
  • Patefonu kadaise vadintas tas pats gramofonas, tiktai be tokio vamzdžio ir įrengtas lagamine, kad būtų nesunku pernešti ar pervežti
  • Elektrofonu vadintas įrenginys, kuriame yra adata, paverčianti virpesius ne į garsą, o į elektrinį signalą, kuris sustiprinamas stiprintuve ir tada jau grojamas per garsiakalbį

Šiais laikais jau pavadinimai reiškia ką kitą:

  • Gramofonu gali būti vadinama belenkas, kas gali groti tiktai gramofono plokšteles ir daugiau nieko
  • Elektrinis gramofonas - tai toksai gramfonas, kurio nereikia prisukti, nes jis turi elektra varomą variklį
  • Elektroninis gramofonas - tai toksai gramofonas, kuris turi elektroninę adatą (t.y., ne mechaniškai garsą atkuriančią), stiprintuvą ir kokį nors garsiakalbį
  • Patefonais vadinama visa tai, kas kadaise buvo vadinama elektrofonais. Taip pasidarė dėl to, kad daugelis pirmų elektrofonų atrodė praktiškai kaip patefonai, tik su laidais
  • Elektrofonais jau niekas nieko nevadina ir jei tą žodį kur nors pasakysite, tai visi nuspręs, kad jūs koks nors humanitaras ar panašiai

Beje, ir paprastas šiuolaikinis patefonas gali atkurdinėti garsą gramofono būdu netgi iš modernių vinilų. Tiesa, skirtingai nuo gramofono, tiktai labai labai tyliai. Bet galite pabandyti - jei įjungsite patefoną groti ir nuslopinsite garsą, tai išgirsite, kad labai labai tyliai groja pati patefono galvutė su adata.