OMON: Skirtumas tarp puslapio versijų

2 249 pridėti baitai ,  17:49, 13 gruodžio 2013
nėra keitimo aprašymo
6 eilutė: 6 eilutė:


Dar [[Ukraina|Ukrainoje]] irgi yra savas OMON, tik jis tenai vadinasi "Berkut", bet irgi tiems pat tikslams skirtas.
Dar [[Ukraina|Ukrainoje]] irgi yra savas OMON, tik jis tenai vadinasi "Berkut", bet irgi tiems pat tikslams skirtas.
== Vilniaus OMON ==
Vilniaus OMON padalinys sukurtas [[1988]] metais, kaip ir įprasta, paskelbiant, esą kovos su organizuotu nusikalstamumu. Realūs gi tikslai buvo kaip įprasta neskelbiami, tačiau aiškūs - vaikyti mitingus ir demonstracijas, grobti žmones, susijusius su [[Sąjūdis|Sąjūdžiu]]. Išsyk po Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo Vilniaus OMON skilo į dvi dalis - maždaug 50 darbuotojų paskelbė palaikantys Lietuvą, sudarydami būrį [[Aras]], kuris išties ir buvo skirtas kovai su teroristais ir nusikaltėliais. Likęs OMON buvo išvarytas, kaip nelegalus.
Sukūrimo metu Vilniaus OMON sudarė maždaug 150 žmonių, vadas - [[Boleslavas Makutinovičius]]. Ginkluotėje šitas padalinys turėjo šarvuočius, granatosvaidžius, kulkosvaidžius, snaiperinius šautuvus, pistoletus, įprastus automatus, granatas, ašarinių dujų užtaisus, o taip pat - specialios paskirties ginklus su duslintuvais (automatus ir pistoletus).
Vilniaus OMON veikla aktyviai prasidėjo 1991 metų [[Sausio 11]] dieną, kai būrys organizavosi ir [[Sausio 12]] paryčiais užgrobė bazę, kurioje buvo įsikūręs Aras. Per kitas dienas OMON ėmė užgrobinėti įvairius pastatus Vilniuje, taip pat ir [[policija|policijos]] padalinius, atimdamas ginklus. Šiose akcijose dalyvaudavo ir SSRS vidaus reikalų kariuomenė, po užpuolimų perimanti pastatų kontrolę, bei kviestiniai omonininkai iš Rygos.
Netoli Medininkų, [[1991]] metų [[Liepos 31]] dieną, Vilniaus OMON organizuotas muitinės užpuolimas, kurio metu nužudyti 8 žmonės, vienas liko gyvas, tačiau sunkiai sužeistas. Kaip manoma, šitą užpuolimą įvykdė Rygos OMON, tačiau Vilniaus OMON organizavo pačius veiksmus.
Po Rugpjūčio pučo Maskvoje, įvykusio 1991 metais, OMON Lietuvoje žlugo. Apie 60 žmonių pabėgo į Rusiją, kur vėliau buvo siejami su pučistais, todėl atleisti iš darbo. Likę kelios dešimtys, nedalyvavusių nusikaltimuose, pasiliko Lietuvoje.
Būtent apie Vilniaus OMON veiksmus toksai [[Aleksandras Nevzorovas]] sukūrė filmą "Naši" ("Mūsiškiai"), o vėliau, tuo remdamasis, įkūrė ir judėjimą [[Naši]], kuris po kelių transformacijų buvo paverstas į Vladimiro Putino antifašistinio jaunimo organizaciją.




12 865

pakeitimai