Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Maslow piramidė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Klasikinė Maslow piramidė sako, kad vat štai taip vat viskas yra.

Maslow piramidė, dar vadinama kaip Maslow poreikių hierarchija - tokia speciali piramidė, kuri nusako kažkokius tenai žmonių poreikius. Nors šitą piramidę neretai mini tai kokie nors psichologai, tai kokie nors ekonomistai, išties niekas negali nei apsispręsti, iš ko konkrečiai šita piramidė susideda, nei įrodyti, kad jinai tikrai egzistuoja, nei netgi kaip nors pagrįsti, kad jinai reikalinga.

Maslow poreikių piramidė sako, kad visi žmogaus poreikiai yra hierarchiniai, o todėl, kol nepatenkinti žemesnio lygio, baziniai poreikiai, tol nesigauna patenkinti ir aukštesnio lygio, viršūninių poreikių. Piramidės turinys yra toksai, nuo visiško viršaus iki visiško dugno, tiksliau, apačios:

  • Savirealizacija ir saviaktualizacija
  • Savivertė, pagarba kitiems ir iš kitų, laisvė ir pan.
  • Draugystė, meilė ir santykiai
  • Saugumo ir sveikatos poreikiai, emocinio saugumo poreikis
  • Fiziologiniai poreikiai - miegas, maistas, drabužiai, seksas ir pan.

Čia galim pastebėti, kad faktai rodo, jog pvz., kad ir iš draugystės ir meilės, daugelis žmonių aukoja savo sveikatą ir saugumą, vardan savivertės ir kitų pripažinimo neretai aukoja ir miegą, ir pereina į visokius neaiškius seksualinius santykius ir taip toliau. Ir gal galėtume sakyti, kad tokie atvejai tėra kokie nors anekdotiniai įrodymai, rodantys kokius nors išimtinius fenomenus ar kitus procesus, bet kad ne - jie yra visai įprasti, paplitę ir žinomi tūkstančius metų.

O kuo detaliau į tą piramidę žiūrim, tuo daugiau tokių prieštaravimų galime sugalvoti ir atrasti, ir dargi tokiais kiekiais, kad pasimato, jog visgi Maslow piramidė tebuvo bandymas kažkaip hierarchizuoti įvairias žmonių veiklos sritis, nepagrindžiant jų, o tiesiog pasiremiant kažkokiais paviršutiniais pasamprotavimais apie tai, kad pvz., jei trūksta maisto, tai apie saugumą negalvosi, o jei trūksta savivertės, tai ir savirealizacija nepavyks.

Turim čia būtinai pasakyti, Maslow piramidė yra vienas iš gana daugelio plačiai paplitusių konceptų, kuriais dauguma žmonių neabejoja, nes iš pirmo žvilgsnio ta piramidė atrodo visai įtikinamai, lyg ir logiškai, ir lyg ir seniai žinoma, ir taip toliau, tai matyt teisinga. Realiai gi išties taip nėra, nes teisingumas čia nėra įrodytas nei pavieniais konkrečiais atvejais, nei įrodomai nepaneigiamais priežasčių ir pasekmių ar sąlygų ir galimybių ryšiais, nei dar kaip nors.

Taigi, galim tarti, kad Maslow piramidė yra kaip ir gal ir kažkiek pasitvirtinantis statistiškai, ekonomiškai ir evoliuciškai konceptas, kuris gali veikti, o gali ir neveikti priklausomai nuo daugybės kitų faktorių.