Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Naikintojas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
04:07, 9 birželio 2022 versija, sukurta Sinclair (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Naikintojas''' arba (pasenęs pavadinimas) '''eskadrinis minininkas''' - tai laivas, kuris yra mažesnis, nei kreiseris, tačiau vis dar yra pakankamai galingas, kad galėtų efektyviai ir prasmingai veikti laivų grupėmis, galinčiomis atlikti praktiškai bet kokias kovines užduotis. Naikintojai paprastai yra didesni laivai, nei fregatos ir kuriami kaip galintys ne šiaip vykdyti karinius veiksmus, o kaip galintys sukurti labai stiprią apsaugą kitiems laivams a...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Naikintojas arba (pasenęs pavadinimas) eskadrinis minininkas - tai laivas, kuris yra mažesnis, nei kreiseris, tačiau vis dar yra pakankamai galingas, kad galėtų efektyviai ir prasmingai veikti laivų grupėmis, galinčiomis atlikti praktiškai bet kokias kovines užduotis.

Naikintojai paprastai yra didesni laivai, nei fregatos ir kuriami kaip galintys ne šiaip vykdyti karinius veiksmus, o kaip galintys sukurti labai stiprią apsaugą kitiems laivams ar kariauti prieš kitus laivus jūrų mūšiuose. Netiesiogiai naikintojai perėmė senąsias linijinių laivų funkcijas, nors ir būdami daugybę kartų mažesni.

Skirtingai, nei kreiseriai, naikintojai visgi nėra tokie laivai, kurie būtų laikomi pajėgiais atlikti tolimus savarankiškus bet kokios paskirties kovinius žygius, paskirai nuo kitų laivų. Šiuo atžvilgiu naikintojai laikomi tokiais laivais, kurie efektyviai veikia eskadromis, t.y., laivų grupėmis.

Kartu naikintojai nėra kuriami kaip mažiausias savarankiškai veikiantis laivų tipas. Tokie mažiausi savarankiški laivai yra fregatos, tuo tarpu naikintojai daromi kaip galingesni, galintys veikti kartu su kitais laivais, galintys turėti gerokai didesnę ugnies galią, o taip pat ir specializuotą paskirtį - pvz., kranto taikinių naikinimą ar panašiai.

Aišku, vienareikšmės ribos čia nėra, tad kai kurie galingesni naikintojai savo kovine galia išties gali lygintis ir su kreiseriais, ir gali gana efektyviai veikti net ir pavieniui. Kartu mažiausi iš naikintojų išties gali būti gana artimi fregatoms, ypač turint omeny, kad pastarosios yra išvis labai menkai apibrėžta laivų rūšis.


Naikintojas ar eskadrinis minininkas?

Iki šiol kyla šiokių tokių ginčų apie tai, kaip teisingiau šiuos laivus vadinti - ar tai eskadriniai minininkai (kaip buvo įprasta vadinti visą sovietmetį, ar tai yra naikintojai, kaip jau darosi įprasta vadinti šiais laikais. Pavadinimo etimologija čia duoda gan aiškų atsakymą - reikia sakyti "naikintojas", nes tai ir atspindi visą šio laivo esmę.

Pavadinimas "naikintojas" šiam laivų tipui kilo iš anglų kalbos žodžio "Destroyer", įsitvirtinusio dar XIXa., o tuo pat metu išplitusiam į kitas kalbas, pvz., vokiečių kalba tai yra "Zerstörer", ispanų kalba "Destructor". Anais laikais, per vokiečių kalbą šis žodis atėjo ir į lietuvių kalbą, nes taip buvo sakoma Tarpukaryje.

Kitas pavadinimas, "eskadrinis minininkas" yra kilęs iš prancūzų kalbos - "Torpilleur d’escadre", kas reiškė "eskadrinį minininką", o minininkai anais laikais buvo ne tik minavimo ar išminavimo laivai, bet ir laivai su torpedomis, kurios buvo vadinamos savaeigėmis minomis. Tokie minininkai buvo skirti kovai prieš kitus laivus, o vėliau, kai patobulėjo - buvo naudojami kovai prieš greitaeigius torpedinius katerius. Pastarasis pavadinimas atsispindi ir italų kalboje - "Cacciatorpediniere" - "torpedinių katerių naikintojas".

Į lietuvių kalbą tasai archaiškas pavadinimas "eskadrinis minininkas" atėjo iš rusų kalbos, į kurią, savo ruožtu, atėjo iš prancūzų.

Dabar jau vėl įsitvirtina naujesnis (arba senesnis, kaip pažiūrėjus), daug geriau realybę atspindintis pavadinimas "naikintojas" - dabar jau atėjęs iš anglų kalbos. Šis pavadinimas buvo naudojamas ir Tarpukaryje, kuomet atsirado kaip vertinys iš vokiečių.