Baudžiamoji psichiatrija: Skirtumas tarp puslapio versijų

5 298 pridėti baitai ,  01:12, 18 balandžio 2022
nėra keitimo aprašymo
10 eilutė: 10 eilutė:


Nuo teorijų apie baudžiamąją psichiatriją labai gerai padeda [[aminazinas]] ir [[elektrokonvulsinė terapija]].
Nuo teorijų apie baudžiamąją psichiatriją labai gerai padeda [[aminazinas]] ir [[elektrokonvulsinė terapija]].
== Baudžiamoji psichiatrija rimčiau ==
Nors dar prieš [[II Pasaulinis karas|II Pasaulinį karą]] sovietai uždarinėjo netinkamus asmenis į [[psichiatrinės ligoninės|psichiatrines ligonines]], tai buvo daugiau išimtis iš taisyklės, nei įprasta praktika. Uždaromi būdavo daugiausiai tie įtakingi [[kompartija|kompartijos]] veikėjai, kurių nesigaudavo paprastai uždaryti į [[kalėjimas|kalėjimą]]. Taigi, tam buvo sukurta kažkiek [[kalėjimo tipo psichiatrinė ligoninė|kalėjimo tipo psichiatrinių ligoninių]].
Psichiatrijos naudojimą [[Josifas Stalinas|Josifui Stalinui]] labai stengėsi prakišti [[Andrejus Snežnevskis]], vienas iš [[Lysenka|Lysenkos]] sėbrų. Jis aiškino, kad vietoje kalėjimų naudojimo galima paskelbti visus neįtikusius asmenis [[psichai|psichais]], o tada uždaryti į [[psichūškė|psichūškes]] neribotam laikui. Gausis, kad lyg ir niekas į kalėjimą nepasodintas, bet kartu bet kas gali būti pasodintas be teismo. Visgi Stalinas laikėsi pozicijos, kad šitaip cackintis su visokia opozicija neverta ir geriau visus tiesiog tremti, uždarinėti į lagerius ar sušaudyti.
Situacija pasikeitė po Stalino mirties, kai valdžion atėjo [[Nikita Chruščiovas]], kuris šią Andrejaus Snežnevskio idėją labai mielai priėmė. Dar po kiek laiko, kai [[1967]] metais [[KGB]] vadu tapo [[Jurijus Andropovas]], baudžiamosios psichiatrijos vystymas tapo svarbiausiu [[KGB]] prioritetu. Prasidėjo milžiniškas daugybės naujų [[psichiatrinės ligoninės|psichiatrinių ligoninių]] statybos finansavimas, visuose bent kiek juntamo dydio miestuose buvo įvesti psichiatriniai dispanseriai ir t.t.
Esminiai baudžiamosios psichiatrijos vystymo punktai buvo šie:
* Labai išplėsta [[šizofrenija|šizofrenijos]] sąvoka, į diagnostinius kriterijus sudedant visus požymius, kurie rodytų, kad žmogui nepatinka [[SSRS]] ir [[kompartija]]
** Tarp diagnostinių kriterijų buvo įvesti netgi tokie, kaip religingumas, hobio turėjimas, rūpinimasis savo sveikata, kalbos apie valstybės reformą, prieštaravimas įmonės vadovams ir pan.
** Sunkiau išaiškinamiems atvejams buvo sukurta netgi speciali [[vangioji šizofrenija|vangiosios šizofrenijos]] diagnozė, pagal kurią netgi jokių simptomų nebuvimas buvo laikomas simptomu, įrodančiu, kad žmogus serga šizofrenija ([[spąstai 22]]).
* Šizofrenijos diagnozė buvo įvesta kaip neterminuota, paskelbiant, kad šizofrenija yra nepagydoma, o tik susilpninama, bet net ir tokiu atveju besitęsianti. Taigi, žmonės, gavę šizofrenijos diagnozę, niekada jos negalėdavo panaikinti.
* Buvo kraštutinai apribotos visų šizofrenijos diagnozę turinčių asmenų teisės - atimtas teisinis veiksnumas, atimta teisė į [[aukštasis mokslas|aukštąjį mokslą]], atimta teisė dirbti bet kokius bent kiek svarbesnius ar geriau apmokamus darbus ir pan.
* Buvo įvesta tvarka, pagal kurią bet kas, turintis šizofrenijos diagnozę, gali būti "profilaktiškai" per prievartą sugaunamas ir uždaromas psichiatrinėje ligoninėje. Tokie veiksmai būdavo pagrindinai atliekami su disidentais, kurie buvo įtariami, kaip galintys protestuoti tam tikromis dienomis, pvz., [[vasario 16]] ar pan.
* Visi asmenys su šizofrenijos diagnoze būdavo "gydomi":
** Švelnesniais atvejais būdavo "gydomi" tol, kol prisipažins, kad yra psichai ir kad neteisingai kalbėjo prieš sovietus ir kad daugiau taip nebedarys (tai vadinosi "ligos remisija" - t.y., esą ligos palengvėjimas)
** Sunkesniais atvejais būdavo "gydomi" įvairiais [[neuroleptikai|neuroleptikais]] tol, kol išsivystydavo lėtiniai smegenų pažeidimai ir stipri priklausomybė nuo neuroleptikų (nustojus juos vartoti, prasidėdavo [[psichozė]])
** Itin sunkiais atvejais disidentams būdavo taikoma [[šoko terapija]], kuri visiškai sužalodavo smegenis, taip "humaniškai" pašalinant disidentus iš bet kokios disidentinės veiklos
* Kad gydytojai [[psichiatrai]] sutiktų dalyvauti, persekiojant disidentus, eiliniai gydytojai būdavo įtikinami, kad jie, naudodamiesi psichiatrų galiomis, gali disidentus išsukti, išgelbėti nuo [[KGB]] persekiojimų ir [[kalėjimai|kalėjimų]]
* Kad visuomenė pati atstumtų asmenis, baudžiamus per psichiatrinę sistemą, [[KGB]] ėmė kurti didelį kiekį įvairios propagandos, skirtos bet kokių [[psichikos ligos|psichikos ligų]] žeminimui, bet kokių [[psichikos sutrikimai|psichikos sutrikimų]] diskreditacijai.
** Būdavo užsakinėjamos humoreskos, karikatūros ir pan., skirtos įvairiems laikraščiams ir žurnalams, rodančios bet kokius psichikos sutrikimus kaip visišką nesąmonę
** Buvo netgi kuriami ir platinami [[anekdotai apie psichus]] - atskiras anekdotų žanras, pasakojantis apie durnynus
** Apie asmenų pakliuvimą į psichiatrinę ligoninę būdavo pranešama tų asmenų darbovietėms, kad pasklistų gandai, kad tie žmonės išprotėjo
* Visą laiką buvo investuojami didžiuliai pinigai į vis naujų ir naujų psichiatrinių ligoninių statybas, kad jos galėtų pilnai pakeisti kalėjimus ir pagal apimtis
Baudžiamosios psichiatrijos dėka [[SSRS]] vėlyvaisiais laikais galėjo gan įtikinamai vaizduoti, kad kitaminčių persekiojimas yra gerokai susilpnėjęs, kad šalis esanti demokratiškesnė, nei Stalino laikais.




[[Category:Psichiatrija]]
[[Category:Psichiatrija]]
1 285

pakeitimai