Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Skorpionas pasalūnas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Skorpionas-pasalūnas)
Jump to navigation Jump to search

Skorpionas pasalūnas, dar žinomas kaip Leiurus quinquestriatus, priklauso Buthidae šeimai ir yra žinomas, kaip nuodingiausias iš visų skorpionų. Labai paplitęs šiaurinėje Afrikos dalyje bei Arabijoje ir aplinkinėse teritorijose, pvz., Palestinoje. Aptinkamas dar dalyje Vidurio Azijos šalių ir netgi kai kuriose vakarinės Indijos teritorijose.

Nuo įvairių geografinių vietovių kyla ir įvairūs šio skorpiono pavadinimai - Palestinos geltonasis skorpionas, Omdurmano skorpionas, Nagabo dykumų skorpionas ir panašiai.

Šių skorpionų dydis - gana nemažas, tipiniu atveju apie 8-11cm, nors kartais būna ir dar didesnių.

Skorpionų pasalūnų paplitimas ir gyvensena

Atskiras pasalūnų porūšis (kai kuriais vertinimais - rūšis) yra Leiurus hebraeus, kuris dažniausiai ir yra vadinamas Palestinos geltonuoju skorpionu, ar tiesiog Palestinos skorpionu. Šitas porūšis yra labai paplitęs Izraelyje.

Šie skorpionai pasižymi polinkiu slapstytis tokiose vietose, kur vis pasitaiko žmonės, visokiuose namų plyšiuose ir panašiai. Kartu dėl savo spalvos, primenančios smėlį ar ant smėlio būnančius šapelius, yra beveik neįžiūrimi, visiškai nepastebimi. Šių skorpionų spalva svyruoja nuo rudos ir geltonos iki šviesiai žalios, ir atitinka tą aplinką, kurioje šie skorpionai gyvena.

Pasalūnais ir panašiai (angliškai - deathstalker) šie skorpionai vadinami dėl to, kad mėgsta slapstytis ir netikėtai įgelti. Jei įgelia mažesniems vaikams, katėms ar šunims - šie neretai miršta. Gali būti mirtinų atvejų ir žmonėms, kurie jau visai seni, turi širdies ir kraujotakos sistemos sutrikimų. Sveikam suaugusiam žmogui šis skorpionas laikomas visgi nepadarančiu didelės žalos. Aišku, jei neskaitysim visokių alergijų atvejų, bet tos jau atskira tema.

Na, ir žinoma, kaip įprasta skorpionams, taip ir šito skorpiono įgėlimai yra labai skausmingi. Dar ir smarkiai skausmingesni, nei kitų, nes ir nuodų šis skorpionas turi labai daug, ir labai stiprių.

Skorpiono pasalūno toksinai ir jų poveikis

Pagrindiniai šio skorpiono nuodų komponentai - įvairūs neurotoksinai (nervus veikiantys nuodai), kurie dėl poveikio nervams sukelia dar ir kraštutinai stiprų skausmą:

  • Chlorotoksinas (Chlorotoxin), kuris sukelia paveiktos galūnės paralyžių, trunkantį nuo kelių iki keliolikos valandų. Mažesnių galūnių, pvz., pirštų paralyžius pradeda vystytis jau per pirmas 30-90 sekundžių. Tai reiškia, kad įgeltas padaras pasidaro nejudrus, negali bėgti ar kažko daryti.
  • Charibdotoksinas (Charybdotoxin), kuris per kalcio aktyvuojamus kalio kanalus padidina neuronų jautrumą iki užribinio, t.y., signalas pradeda generuotis savaime. Tai reiškia, kad nuo šio toksino ir šiaip skauda, ir dar ir nervinis jautrumas pasidaro neįtikėtinai stiprus, bet kokie pojūčiai aplink įgėlimo vietą sustiprėja iki visiško nenormalumo.
  • Scilatoksinas (Scyllatoxin), kuris irgi pažeidžia kalio kanalus, tačiau kitu būdu - sukeldamas savaiminį nervinio signalo generavimą. Tai reiškia, kad nuo šio toksino tiesiog šiaip labai skauda. Kombinacijoje su charibdotoksino sukeliamu sustiprinimu, šis toksinas duoda tiesiog maksimaliai įmanomą skausmą įgėlimo vietoje.
  • Keli skirtingi agitoksinai (Agitoxin), kurie pagal poveikį irgi gana panašūs - sukelia stiprų nervų dirginimą ir jų signalų stiprinimą, tačiau, kaip spėjama, gali turėti dar ir kardiotoksinį (tiesiogiai širdies nervus žalojantį) poveikį.

Kalbant trumpiau, šie toksinai paveikia nervus taip, kad judinti galūnės pasidaro neįmanoma, tačiau aplink įgėlimo vietą jautrumas padidėja iki užribinio, o kartu generuojasi skausmas, kuris tiesiog toks stiprus, koksai gali būti.


Skorpiono pasalūno sukeliamos medicininės pasekmės

Mirtini įgėlimų atvejai dažniausiai siejami su staigiai išsivysčiusia plaučių edema, t.y., vandens prisikaupimu plaučiuose (pulmonarinė edema). Šio sutrikimo išsivystymo mechanizmas yra neaiškus, nes būna ir tais atvejais, kai nėra alergijos požymių. Negydant, edema prastėja, vystosi plaučių uždegimas, o paskui žmogus numiršta. Taigi, medikų pagalba yra būtina. Dar greičiau mirtis ištinka tuos, kas turi širdies ligų (dalis žmonių apie savo širdies ligas net nežino). Šitais atvejais be medikų pagalbos mirtis gali ištikti dar greičiau. Taigi, tokiais atvejais medikų pagalba yra dar būtinesnė.

Dėl kol kas nežinomų priežasčių po šio skorpiono įgėlimų labai dažnai žmonėms išsivysto ūminis pankreatitas (kasos uždegimas). Kodėl taip būna ir koksai tas išsivystymo mechanizmas - taip pat nėra aiškių paaiškinimų.

Dėl to, kad šie skorpionai savo nuoduose turi labai daug skirtingų didelės galios toksinų, priešnuodžiai yra gana neefektyvūs, nes susilpnina ar pašalina tiktai paskirų toksinų poveikį. Taigi, efektyvaus gydymo čia nėra. Jei toksai skorpionas įgėlė - tai pasiruoškit kentėti tol, kol praeis.

Ai, ir dar pasirūpinkit skubiai pakliūti į ligoninę, nes nors simptomai po kelių-keliolikos minučių gali susilpnėti, bendra organizmo būklė gali blogėti dar kokias 2-7 valandas, kartais ir ilgiau. Tuo metu tikimybė numirti yra labai smarkiai padidinta. Bet net ir po to būna mirčių, kartais ir su kelių-keliolikos dienų uždelsimu (dėl to, kad kartais išsivysto plaučių uždegimas). Šių skorpionų įgėlimas visose šalyse laikomas skubios medicininės pagalbos atveju - t.y., tokiu, kur prireikia greitosios pagalbos.