Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Sakuros

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Sakura)
Jump to navigation Jump to search

Sakuros - tokios japoniškos vyšnios, kurios sužydi labai vienu metu ir labai labai smarkiai. Vilniuje visą sakurų giraitę kadaise įtaisė Zuokas, tai užtat dabar kiekvieną pavasarį sukyla intensyvi šventė, kai visi važiuoja fotkintis prie pavasarį pražydusių sakurų, katros kažkur tenai prie Neries upės, palei muziejų kokį tai.

Vilniuje esantis sakurų parkas pagarsėjo dar ir tuo, kad eilę metų po vieną ar kelias sakuras mirtinai išlauždavo jas prižiūrintys sostinės tarnybų darbininkai. Dažniausiai kokiu nors sunkvežimiu užvažiuodavo ir išversdavo. Tai dėl to dabartinis sakurų kiekis nors ir vis dar didelis, bet visgi pastebimai sumažėjęs. Išlaužytų sakurų istorijos puikiai simbolizuoja tradicinį Vilniaus valdininkų bei miesto priežiūros tarnybų požiūrį į medžius - kad jie jokios naudos neneša, o tiktai visiems trukdo.


Sakuros Japonijoje

O taigi Japonijoje sakura yra neoficiali visą valstybę simbolizuojanti gėlė, ir ji yra ant kadaise senovėje didžiausia buvusios 100 jenų monetos. Visgi šiais laikais Japonija nėra didžiausias žydinčių vyšnių centras, nes daugiausiai vyšnių auga kažkur JAV, Džordžijos valstijoje esančiame Macon mieste. Tenai yra apie 300 tūkstančių vyšnių. Tuo tarpu iš miestų, kur vyšnių auga daugiausiai paties miesto viduje - tai matomai labiausiai sakurų miestu bus Amsterdamas.

Sakurų išskirtinumas - kad japonai turi didžiulį kiekį vyšnių medžių rūšių, daugiau kaip 100. Žiedų spalvos ten svyruoja nuo skaisčiai baltų iki ryškiai ružavų. Populiariausia veislė yra Somei Yoshino, kuri yra balta, bet su neryškiu ružavos atspalviu.

Sakurų žydėjimo metu yra įprasta eiti į parkus ir tenai rengti piknikus. Japoniškai tai vadinasi "hanami", ir tokie piknikai vyksta jau ne vieną šimtą metų.

Vyšnios paprastai gyvuoja neilgai - apie 40 metų. Tačiau Japonijoje, kur medžiais rūpinamasi išskirtinai atidžiai - vyšnių amžius gali būti dešimtis kartų ilgesnis, šimtais metų. Seniausia sakura, auganti Japonijoje, yra daugiau kaip 2000 metų senumo, ji vadinasi Jindai Zakura. Jos šaknynas siekia apie 13-14 metrų skresmenį, o randasi jinai Jissoji šventykloje, Yamanashi mieste. Tiesa, tam, kad pamatytumėte tą sakurą, reiks nuvažiuoti į Japoniją, o bilietai į tenai yra labai brangūs, tai neapsimoka.

Japonijoje vyšnių žydėjimas prasideda kovo viduryje, čia Japonijos pietuose. Tačiau skirtingose vietose sezonas prasideda skirtingai - pvz., Okinavoje, kuri serija labai pietinių salų, einančių tarp pagrindinės Japonijos ir Taivano, vyšnių žydėjimas prasideda dar vasario pradžioje, nes tenai yra tiesiog tikri tropikai. Tuo tarpu Hokaido (arba Edzo) saloje, kuri yra šiaurėje, vyšnios žydėti pradeda gegužės pradžioje, t.y., maždaug panašiai, kaip ir Lietuvoje.

Taip toksai žydėjimas skirtingose Japonijos vietose kasmet eina iš pietų į šiaurę, per visą valstybę, ir trunka apie 4 mėnesius, tiesiog vis kitose vietos - šiauriau ir šiauriau.

Viename ir tame pat Japonijos regione vyšnių žydėjimas gali tęstis maždaug apie mėnesį, nes gerokai priklauso nuo vyšnių rūšies, o taip pat ir nuo konkretesnės medžių buvimo vietos. Pvz., ant kokio nors kalno šiaurinio šlaito vyšnios žydės keliomis savaitėmis vėliau, nei ant pietinio. Kalnų žemumose vėlgi žydės keliomis savaitėmis anksčiau, nei kalnų vietovėse. Taigi, netgi viename miestelyje vyšnių žydėjimas gali užsitęsti mėnesį laiko, nors paskira vyšnia žydi vos savaitę.

O dar, Japonijoje sakura simbolizuoja ir gyvenimą, ir mirtį, ir visą tą gyvenimo ir mirties laikinumą. Taigi, kažkur nupiešta sakuros šakelė tiek pat simboliškai gali reikšti kažkieno gimtadienį, ir tiek pat gali reikšti kažkieno laidotuves.