Du gaideliai: Skirtumas tarp puslapio versijų

3 917 pridėta baitų ,  21:27, 8 sausio 2010
S
Atmestas 89.116.251.97 (Aptarimas) pakeitimas; sugrąžinta naudotojo Tararaika versija
S (Atmestas 89.116.251.97 (Aptarimas) pakeitimas; sugrąžinta naudotojo Tararaika versija)
11 eilutė: 11 eilutė:




== Semiotinė analizė ==
Nors dainelė turi akivaizdų seksualinį kontekstą, kurį demonstruoja nuolatinis dviejų lyčių pasikartojimas, ji gerokai įdomesnė, nei galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.


Pabandykim nuosekliai paanalizuoti visą eigą:
* ''Du gaideliai, du gaideliai baltus žirnius kūlė,'' - Gaideliai aišku yra vyrai, o kulti - tai [[pisti]] (žr. tokią ryškią [[falinis simbolis|falinę simboliką]]), tačiau įdomu, ką jie kūlė - ogi žirnius. Galime pastebėti aiškią asociaciją su pupomis, kurios tautosakinėje sąmonėje reiškia didžiųjų lytinių lūpų puseles, tačiau įdomu, kad žirniai - vyriški. Galėtume šitai atmesti, kaip klaidą, tačiau palikime sau įtarimą dėl homoseksualumo simbolikų (nors aišku, vargu ar vertėtų nagrinėti kaip įrodymą marginalinį rusų kalinių žargoną). Matome, kad gaideliai du, tad ir kūlė greičiausiai vienas kitą.
* ''Dvi vištelės, dvi vištelės į malūną vežė'' - Vištelės - be abejonės moterys. O jei pažvelgtume į procesą giliau, užduotume klausimą, "kaip vežė?". Žinoma, kad įkinkytos, o kaip atrodo įkinkyta moteris? Žinoma, kad šuniuko pozoje, jei su vyru. Bet gi dvi moterys jau primena kitus salykus - kad ir liaudišką žaidimą kūliais ristis (kai dviese viens kitą laiko už pėdų rankomis ir ritasi kūlversčiai), o tai jau ne kas kita, kaip tipinis [[lesbietės|lesbiečių]] [[69]].
* ''Ožys malė, ožys malė, ožka pikliavojo,'' - Ožys aišku mala, judesys ganėtinai būdingas, o dar galime prisiminti ir tai, kad grūdai beriami į skylę. Ožka gi pikliavoja<ref>Zigmas Zinkevičius, "Lietuvių kalbos kilmė"</ref>: pakrato grūdus (sėklas!), kad šie tolygiau byrėtų - irgi būdingas judesys. Taigi, šioje eilutėje matome lytinį aktą [[visame gražume]].
* ''O ši trečia ožkytėlė miltus nusijojo'' - Ir štai kur įdomumas: kas per ožkelė, ką ji čia daro, kaip ji įsiterpia į visą ožkos ir ožio seksą? Galėtume naiviai spėti, kad ši gali būti tiesiog poetiška aliuzija į vaikus, atsirandančius iš sekso, tačiau miltų sijojimas (vėl tas pats judesys) prieštarauja šiai prielaidai: atsiradęs pasakojime, vaikas greičiau būtų perteiktas, kaip maiše sėdintis padaras ar iškeptas pyragas, bet niekaip ne seksualinio proceso dalyvis. Taigi, grupinis seksas akivaizdžiai šiam eilėraščiui nesvetimas.
* ''Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė,'' - Gi čia jau prasideda įdomybės: musė yra moteris, bet maišymas (šaukštu ar mentele) - tipiškai vyriškas veiksmas, ryški falinė simbolika. Tuo tarpu uodas, nešantis vandenį (kibiruose - vaginaliniuose simboliuose) - gal netgi dar aiškesnis personažas, juolab, kad uodas yra tipinis pasakaičių vyras, turintis snapą - falą. Taigi, seksas, kuriame partneriai susikeičia vietomis: moteris iš kažkur gauna falą, kuriuo [[pisti|pisa]] vyrą.
* ''Saulė virė, saulė virė, Mėnesėlis kepė'' - Jau kosminis, [[Visata|Visatos]] bruožus nusakantis simbolizmas, užbaigiantis visą pasakojimą: Saulė - moteris, verda puode (vaginalinė simbolika), tuo tarpu Mėnulis - vyras, demonstruojantis, tarp kitko, senovišką žodžio kepti simbolizmą: kepa - pašauna krosnin, kur krosnis vėlgi vagina, o ližė, kuria pašaunama - [[penis]].
Kaip matome iš netgi visai paviršutinės analizės, "Du gaideliai" - tai ne šiaip vaikiška dainelė, o trumpa lietuviška [[kamasutra]], simboliškai aprašanti populiariausius lytinių santykių būdus ir pabrėžianti, kad visa pasaulio sandara yra susijusi su seksu.


== Liaudiškos parodijos ==
== Liaudiškos parodijos ==
37 eilutė: 48 eilutė:
: Du gaideliai, du gaideliai pro balkoną vėmė
: Du gaideliai, du gaideliai pro balkoną vėmė
: Dvi vištelės, dvi vištelės samagoną gėrė!
: Dvi vištelės, dvi vištelės samagoną gėrė!
=== Velykos ===
Velykinis sveikinimas, rodantis akivaizdžiai seksualinius, bet [[homoseksualumas|homoseksualius]] santykius:
: Du gaideliai žirnius kūlė, jų kiaušiniai susidūrė! Pirmą dieną mėlynavo, antrą dieną pažaliavo. Mainėsi visom spalvom! Su Velykom! Su šventom!
{{References}}
[[Category:Tautosaka]]