Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Tuberkuliozė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
15:53, 18 kovo 2022 versija, sukurta Arabas (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Tuberkuliozė''', dar žinoma kaip '''TBC''' arba '''džiova''' - sunki lėtinė infekcinė liga, kuri ne visada išgydoma. Ilgainiui suėda žmonių plaučius, žmonės miršta. Paprastai link mirties einant, prasideda kosulys kraujais, kuris gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Maždaug XIXa., kai nebuvo dar žinomos bakterijos, tuberkuliozė buvo laikoma dvasinga liga, kuri būdinga visokiems studentams ir panašiai, katrie apsi...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Tuberkuliozė, dar žinoma kaip TBC arba džiova - sunki lėtinė infekcinė liga, kuri ne visada išgydoma. Ilgainiui suėda žmonių plaučius, žmonės miršta. Paprastai link mirties einant, prasideda kosulys kraujais, kuris gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Maždaug XIXa., kai nebuvo dar žinomos bakterijos, tuberkuliozė buvo laikoma dvasinga liga, kuri būdinga visokiems studentams ir panašiai, katrie apsikrečia, o paskui dvasingai miršta nuo mokslų. Liga būdavo tiek idealizuojama, kad vienu metu netgi buvo laikoma tam tikru seksualumu.

Vėliau buvo identifikuotas tuberkuliozės sukėlėjas, o dar vėliau - atrasti antibiotikai, kurie buvo ganėtinai efektyvūs, nors ir su sąlyga, kad kursas bus gana ilgas. Deja, dar vėliau kilo problemos - atsirado antibiotikams atsparios tuberkuliozės veislės.

Šiuo metu yra dvi pagrindinės atsparios tuberkuliozės grupės - Afrikinė ir Minsko-Vilniaus (dar vadinama Rytų Europos) tuberkuliozė.

Afrikinė išsivystė Afrikoje (ką sako jau pats pavadinimas), o jos kilmė buvo iš to, kad Indija į Afrikos šalis eksportavo itin pigius antibiotikus, kuriuose buvo tiesiog sutaupyta, dedant antibiotinius preparatus. Kai tabletėje yra vos 10-20% reikalingos antibiotiko dozės, testai rodo, kad antibiotikas veikia (pridėjus sutrintos tabletės į bakterijų kultūrą Petri lėkštelėje, matosi, kad bakterijos žūsta nuo antibiotiko). Bet kartu tokia dozė yra nepakankama tam, kad išgydytų ligą. Todėl, tokiais vaistais gydant, išvedami antibiotikams atsparūs bakterijų štamai.

Minsko-Vilniaus tuberkuliozė išsivystė kitaip - sovietmečiu pirmiausiai Minsko, o paskui ir Vilniaus įkalinimo įstaigose (šios bendrai buvo smarkiai susietos su Minsko įstaigomis) prižiūrėtojai netinkamus kalinius bausdavo, atimdami vaistus. Kadangi tuberkuliozė buvo labai kalėjimuose išplitusi liga, tai gaudavosi taip, kad dalinai apgydytas kalinys prarasdavo vaistus, dėl ko vėl imdavo vystytis bakterijos. Taip per kažkiek kartų išsivystydavo atsparūs antibiotikams bakterijų štamai. Ilgainiui ši tuberkuliozės rūšis išplito ir laisvėje, dabar sudaranti beveik visus tuberkuliozės atvejus, kiek būna Lietuvoje, Baltarusijoje ir bendrai buvusioje SSRS.