Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Teksto editorius

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
20:18, 3 balandžio 2022 versija, sukurta Arabas (Aptarimas | indėlis) (Arabas pervadino puslapį Editorius į Teksto editorius)
Jump to navigation Jump to search

Editorius arba jei tiksliau, tai teksto editorius - tokia teksto redagavimo programa, kuri tiesiog redaguoja paprasčiausią tekstą, bet nedaro jokių fontų ir panašiai. Tuo editorius skiriasi nuo teksto redaktoriaus. Žinomiausias visiems editorius - tai Notepad, kuris yra gan šūdinas, nors dabar jau ne toks beviltiškas, kaip kadaise buvo.

Seniausia, labiausiai klasikinė ir labiausiai visų nekenčiama, tačiau visokių hakerių tyčia labai mėgstama (dažnai labai apsimestinai) - tai vi. Joks normalus žmogus nesupranta, kaip naudotis vi, visi nekenčia vi, tačiau jis yra visose UNIX sistemose. Modernesnė vi versija vadinasi Vim, ji ne tokia bloga, bet yra užtat ir Windows sistemoms.

Iš senų klasikinių editorių, skirtų DOS sistemoms, buvo NCedit (Norton Commander editorius), o taip pat Norton Editor - visai kitokia ir labai patogi redagavimo programa. Labai monstriška, galinga, brangi ir dėl to mažai kieno naudota buvo Multiedit, kur beveik viską galėdavo.

Šiais laikais įvairūs teksto editoriai vis dar yra nepakeičiamas įrankis įvairiems sysadminams, o taip pat ir įvairiems programuotojams. Pastarieji, tiesa, sau prisigalvoja pagerintų editorių, pvz., Atom ar dar kokių nors panašių, tai su jais gali lengviau redaguoti didesnius tekstus.

Esminės editoriaus savybės, kurios viską nulemia, yra kelios. Štai čia išvardinam jas svarbos mažėjimo tvarka, nuo pačios kritiškiausios, iki mažiausiai svarbios:

  • Ar tai tikrai yra teksto editorius? Pvz., MacOS-X sistemose vietoje normalaus editoriaus yra šūdas, kuris kartais užšika realų tekstą taip, kad vartotojas tą užšikimą pamato tik atsidaręs tekstą kitame, normaliame editoriuje
  • Ar editorius supranta skirtingų OS eilučių galus? Macintosh, DOS/Windows ir UNIX galai skiriasi, tai su vienai OS skirtu editoriumi paredagavus, kitoje OS gali gautis nesąmonės.
  • Ar editorius supranta UTF-8 (tai labai svarbu, jei naudojate tautines raides, pvz., lietuvišką abėcėlę)? Ar supranta UTF-16 (tai svarbu tiktai jei naudojate hieroglifus)?
  • Ar editorius turi papildomų gėrybių, pvz., ar moka kaip tai automatiškai gražiai spalvoti tekstą, parašytą skirtingomis programavimo kalbomis?

Pvz., Vim atitinka visas šitas savybes. Notepad tiktai pirmą ir trečią. Kai kurie seni DOS editoriai, kaip kad senovinis Multiedit - pirmą, antrą ir ketvirtą.