Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Stiprintuvas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 
2 eilutė: 2 eilutė:
'''Stiprintuvas''' - toksai įrenginys, kuris silpną signalą sustiprina ir paverčia stipriu signalu. Paprastai stiprintuvo sąvoka naudojama, kalbant apie kintamos elektros srovės įrangą, tačiau būna ir nuolatinės srovės stiprintuvai, ir visai ne elektros, o kitų dalykų, pvz., mechaniniai stiprintuvai, naudojami vairo sukimui ar stabdžių spaudimui stiprinti, o taip pat ir dar visokie kiti įrenginiai.
'''Stiprintuvas''' - toksai įrenginys, kuris silpną signalą sustiprina ir paverčia stipriu signalu. Paprastai stiprintuvo sąvoka naudojama, kalbant apie kintamos elektros srovės įrangą, tačiau būna ir nuolatinės srovės stiprintuvai, ir visai ne elektros, o kitų dalykų, pvz., mechaniniai stiprintuvai, naudojami vairo sukimui ar stabdžių spaudimui stiprinti, o taip pat ir dar visokie kiti įrenginiai.


Teoriškai, radiotechnikoje, stiprintuvu vadinama vos ne bet kas, kas tik papuola, nes visur ten stiprintuvai ir viskas. Bet štai buityje tai stiprintuvais vadinami tik tokie garso stiprinimo aparatai, kurie būna [[audio sistemos|audio sistemose]].
Teoriškai, radiotechnikoje, stiprintuvu vadinama vos ne bet kas, kas tik papuola, nes visur ten stiprintuvai ir viskas. Bet štai buityje tai stiprintuvais vadinami tik tokie garso stiprinimo aparatai, kurie būna [[audio sistemos|audio sistemose]], visokiuose [[audio centrai|audio centruose]].
 
Paprastai išskiriamos dvi tokių stiprintuvų rūšys:
* [[pradiniai stiprintuvai]] - skirti silpnam signalui stiprinti, paprastai reikalingi tik retais atvejais
* [[galios stiprintuvai]] - tie, kur jau sustiprina galingumą, paprastai šitie ir yra vadinami žodžiu "stiprintuvas"





Dabartinė 15:37, 6 balandžio 2022 versija

Tasai legendinis pirmas Hitachi-6500 stiprintuvas, nuo kurio prasidėjo nebrangių, bet labai kokybiškų stiprintuvų era. Iki tol būdavo arba kaina didelė, arba stiprintuvas silpnas, arba kokybė nekokia, arba išvis ir tas, ir anas, ir trečias dalykas blogai.

Stiprintuvas - toksai įrenginys, kuris silpną signalą sustiprina ir paverčia stipriu signalu. Paprastai stiprintuvo sąvoka naudojama, kalbant apie kintamos elektros srovės įrangą, tačiau būna ir nuolatinės srovės stiprintuvai, ir visai ne elektros, o kitų dalykų, pvz., mechaniniai stiprintuvai, naudojami vairo sukimui ar stabdžių spaudimui stiprinti, o taip pat ir dar visokie kiti įrenginiai.

Teoriškai, radiotechnikoje, stiprintuvu vadinama vos ne bet kas, kas tik papuola, nes visur ten stiprintuvai ir viskas. Bet štai buityje tai stiprintuvais vadinami tik tokie garso stiprinimo aparatai, kurie būna audio sistemose, visokiuose audio centruose.

Paprastai išskiriamos dvi tokių stiprintuvų rūšys:

  • pradiniai stiprintuvai - skirti silpnam signalui stiprinti, paprastai reikalingi tik retais atvejais
  • galios stiprintuvai - tie, kur jau sustiprina galingumą, paprastai šitie ir yra vadinami žodžiu "stiprintuvas"


Garso stiprintuvai

Dažniausiai stiprintuvais yra vadinami du gana skirtingi prietaisai - stiprintuvai audio sistemų prasme, t.y., tokios dėžės, į kurią paduodi laidais signalą iš kokio nors patefono ar pan., o stiprintuvas atiduoda jau tiek sustiprintą garsą, kad būtų galima jungti prie kolonėlių. Kartais būna ir pora paskirų stiprintuvų - pradinis stiprintuvas, kuris šiek tiek pastiprina garsą, o paskui ir galios stiprintuvas, kuris jau sustiprina daug stipriau.

Stiprintuvai jau seniai nėra kažkoksai stebuklingas prietaisas, nors prieš pusę šimtmečio, maždaug 1970 metais, geras audio stiprintuvas visgi dar buvo gana brangus daiktas. Tiesiog anais laikais tiesiog nebuvo padorių didelės galios tranzistorių, tad geresni stiprintuvai arba vis dar būdavo su radijo lempomis, arba būdavo komplikuoti, gana nepatikimi, ir ne itin gerai skambantys (iš tų laikų ir kilo mitologija apie radijo lempų gerumą ir kokį tai mistinį jų garsą), arba būdavo visaip geri, patikimi, bet tai jau kaina tokia, kad joks sveiko proto žmogus nepirktų.

Norint padaryti gerą stiprintuvą, tekdavo arba galines pakopas darti su radijo lempomis, arba schemą daryti kaip visą seriją paraleliai veikiančių tranzistorinių nedielės galios stiprintuvų, kurie sumoje sukurtų didesnį galingumą (taip vadinami simetriniai stiprintuvai). Aišku, tokios schemos gal ir nebūdavo blogos, bet patikimumas šlubuodavo, o kaina būdavo realiai didelė.

Tačiau apie 1979 atsirado galingi ir kokybiški MOSFET tipo tranzistoriai, o su jais ir nebrangūs, bet kraštutinai kokybiški Hitachi stiprintuvai. Šita firma, atorodo, pati ir išrado tuos didelio galingumo tranzistorius. Tačiau jau apie kokius 1983 panašūs didelės galios kokybiški tranzistoriniai stiprintuvai ėmė darytis įprasti visoms normalesnėms firmoms. Taigi, jei pirksit bet kokį padorios kompanijos stiprintuvą, pagamintą apie 1985 ar vėliau, tikrai neapsiriksite (nebent nusipirksite kokį nors su perdžiūvusiais kondensatoriais, bet tai nelabai būna su japoniška aparatūra). Nors su senesniais visaip gali būti.

Šiais laikais bene geriausias variantas - Yamaha stiprintuvai, mat ši firma tiesiog ėmė ir užsiėmė visų kitų HiFi ir geresnės aparatūros gamintojų nišą, kuris kadaise, praėjus audio krizei, kuriam laikuji pasiliko tuščia. Kitą vertus, jei jus domina šiltas lempinis garsas, tai galite pasiieškoti ir kokio nors nenormaliai brangaus McIntosh ar dar ko nors stiprintuvą.

Šiaip tai verta pasiaiškinti, kokios audio sistemos jums reikia, nes gamintojų pasiūla vis dar didelė, o ir naudotų, bet nepaprastai gerų prietaisų galima rasti labai nemažai ir labai nebrangiai.

Stiprintuvai radiotechnikoje

Radiotechnikoje, kalbant apie radijo imtuvus ir panašią įrangą, žodis stiprintuvas turi kiek kitą prasmę - tai tiesiog radijo ar kokio kito aparato dalis, kuri kažką stiprina. Čia paprastai būna keli tos pačios schemos fragmentai:

  • Aukšto dažnio stiprintuvas, kuris stiprina itin silpną signalą
  • Tarpinio dažnio stiprintuvas, kuris naudojamas superheterodininio tipo radijo imtuvuose
  • Žemo dažnio stiprintuvas, kuris iki klausymui tinkamo lygio sustiprina garsinių dažnumų signalą

Kadangi radijo bangose sąvoka "žemas dažnis" reiškia visai ką kitą, nei garso bangose, labai neretai audiofilai susipainioja tame ir paskui visiškai pasimeta, pradeda kalbėti visokias nesąmones ir taip toliau, nes nesupranta, kam ten tie žemo ar aukšto dažnio stiprintuvai skirti.