Spirochetinė/Treponeminė infekcija

18:07, 7 lapkričio 2021 versija, sukurta Balalaikų draugė (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)

Spirochetinė/Treponeminė infekcija arba sutrumpintai STI - grupė infekcijų, sukeliamų Spirochaetaceae šeimos bakterijų. Dalis šių infekcijų yra žinomos, kaip venerinės ligos.

Spirochaetaceae šeimai priklauso nemažai itin pavojingų lėtinių infekcijų sukėlėjų, o bendrai pati ši šeima priklauso dar didesnei grupei bakterijų, kurių tarpe yra ir daug kitų kenksmingų bakterijų - Spirochaeta/Spirochaetales/Spirochaetaceae šakoje yra ir brachispirozės (žarnyno infekcijos) bei leptospirozės (kraujo infekcijos) sukėlėjai. Šie, nors ir kenksmingi, paprastai išskiriami visgi į atskiras grupes dėl kitokios susirgimo eigos.

Būtent Spirochaetaceae sukeliamų ligų grupę medikai kartais jungia į vieną dėl to, kad jai naudojami tie patys antibiotikai, visais atvejais gydymas yra gerokai sudėtingesnis, trunka kelis kartus ilgiau, nei įprastoms infekcijoms, o taip pat labai dažnai, ypač vėlyvesnėse stadijose būna sunkūs neurologiniai pažeidimai, kuriems reikia ilgos reabilitacijos.

Šios spirochetos sudaro labai didelę kenksmingų bakterijų grupę, kuri sukelia įvairias ligas, pažeidžiančias kremzles, nervus ir kitas organizmo dalis, kurios yra sunkiai pasiekiamos vaistams ar pačiai organizmo imuninei sistemai.

Iš visų šių infekcijų labiausiai paplitusi yra Laimo liga. Šią ligą perneša erkės, laiku negydant liga sukelia sunkius nervų sistemos pažeidimus ir mirtį. Sukėlėjas - įvairių rūšių Borrelia genties spirocheta.

Antra pagal paplitimą šių infekcijų rūšis - tai Sifilis, kuris persiduoda lytiniu keliu. Ilgai negydomas, sifilis sukelia progresyvinį paralyžių, o vėliau ir mirtį. Sukėlėjas - blyškioji treponema, Treponema pallidum, treponemų genties spirocheta.

Be šių ligų yra ir kelios kitos artimos, pvz., grįžtamoji šiltinė, kuri sukeliama įvairių sukėlėjų, tačiau vienas iš jų - Borrelia recurrentis, irgi artima grupė bakterijų, kurią perneša utėlės.

Dar atskira grupė yra taip vadinamas endeminis sifilis - frambezija, beželis ir pinta, kurio sukėlėjai priklauso Treponema genčiai, tačiau kažkiek skiriasi nuo įprastinio sifilio, plinta dažnai visai be lytinių santykių, o per namų apyvokos daiktus, maistą ir pan..


Dar žr.

  • Yra dar visai kitas STI, kuris kitoks, tai nesusipainiokite