Paralogija

Paralogija (pagal Emil Kraepelin - Vorbeireden) - plačiąja medicinine prasme - ne kas kita, o gi tiesiog kliedesiai. Visgi siaurąja psichiatrine prasme paralogija yra tokia paciento šnekėjimo forma, kur jo klausi apie vežėčias, o jis atsakinėja apie akėčias, nes visai atsakyti į klausimą nenori arba negali, yra pilnas negatyvizmo ir išvis patiria kokią nors mąstymo disociaciją su paraloginiais reiškiniais.

Ryškiausias paralogijos požymis - šokinėjančios prasminio ryšio neturinčios paciento asociacijos, kai pasakius ligoniui kokį nors žodį ar klausimą, gauni atsakymą, kuris niekaip nesisieja. Taip pat neretai būna, kad po kiek laiko antrą kartą paklausus pas pacientą to paties, gauni visai kitokį atsakymą, irgi tokį pat nesuprantamą. Visa tai yra aiškus požymis, kad mąstymo procesas yra subyrėjęs, kitaip tariant - šizofrenija pas pacientą prasidėjusi.

Gana artimas paralogijai atvejis - Ganzerio sindromas, kur pacientas vis pro šalį kažką nusišneka. Visgi prie Ganzerio sindromo nusišnekėjimas būna nors ir per šoną, tačiau asociatyviai susietas. Pvz., paklausus paciento apie tai, ką jis vakar valgė, jis gali pradėti pasakoti apie parduotuvę, nes jam asociacija tarp maisto ir parduotuvės sukilo. Tuo tarpu pilnavertės paralogijos atveju, paklausus paciento apie tai, ką jis vakar valgė, galima sulaukti pasakojimo apie chemtreilus, kur jokio ryšio tiesiog nerasta.

Labai paralogija būdinga visokiems politikams, nes jei tik ko gudresnio ar nelabai malonaus jų paklausi, tai išsyk susilauki kažkokių kalbų, kurios visiškai ne į temą, nusukančios viską taip smarkiai į šoną, kad beklausydamas tiesiog pameti mintį, apie ką ten išvis šnekėta buvo. Dažnais atvejais toksai šnekėjimas nei į tvorą nei į mietą būna toksai atviras, kad sveikesnio proto asmenys dažnai pasidaro išvadą, jog šitas šnekėtojas yra tiesiog dibilas kažkoksai.

Visgi toksai buitinis vertinimas nėra teisingas, nes paprastai dibilai šneka į temą, o vat jau kai ne į temą pradeda kalbėt - tai čia matyt kad šizofrenija kokia nors, dėl kurios pas pacientą mąstymas sutrikęs ir pakrikęs dėl kamuojančios prologijos beigi paralogikos. Štai dėl to pacientas ir nepataiko su atsakymais, vat dėl to ir atrodo viskas kaip kliedesiai.