Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


PTSD: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
150 eilutė: 150 eilutė:


== PTSD atsiradimas psichiatrijoje ==
== PTSD atsiradimas psichiatrijoje ==
Į JAV psichiatrų naudojamą DSM klasifikaciją potrauminis streso sutrikimas buvo įtrauktas 1980 metais, kadangi po [[Vietnamo karas|Vietnamo karo]] kilo psichikos ligų epidemija tarp karo veteranų. Kariškiams bandant identifikuoti priežastis, paaiškėjo, kad vienintelis bendras veiksnys, kuris apjungė daug skirtingų psichikos sutrikimų buvo vienas - trauminės patirtys iš karo veiksmų. Vėliau, tiriant į jokias įstaigas nesikreipusius karo veteranus, paaiškėjo, kad didžiulė jų dalis turi irgi psichikos sutrikimų požymius.


Bandant identifikuoti realias priežastis, buvo išsiaiškinta, kad psichikos ligą sukėlę veiksniai dažnai nebūdavo susiję su jokiu fiziologiniu poveikiu, tačiau visada būdavo susiję su sunkiais traumatizuojančiais įvykiais, pvz., mūšiais, kurių metu kildavo didelė grėsmė gyvybei. Vėliau tikrinant hipotezę ir išrenkant iš Vietnamo kare buvusių asmenų tuos, kurie dalyvavo tiesioginiuose mūšiuose, paaiškėjo, kad dauguma tokių asmenų turi tuos pačius psichikos sutrikimus. Dar kiti tyrimai parodė, kad analogiški sutrikimai buvo ir pas [[Korėjos karas|Korėjos karo]] veteranus, o taip pat ir pas tuos, kas dalyvavo [[II Pasaulinis karas|II Pasauliniame kare]].


Dėl šitų sutrkimimų buvo pradėti diagnozavimo ir reabilitacijos veiksmai, vykdomi JAV veteranų medicininiuose centruose, bet paraleliai prasidėję tyrimai iš kitų sričių parodė, kad stiprūs trauminiai įvykiai sukelia visiškai analogiškus sutrikimus ir ne kariškiams.
Pradiniame etape, nors ir įtrauktas į DSM-III klasifikavimą, PTSD buvo vertinamas kaip specifinis, profesinio tipo sutrikimas, būdingas tik kariškiams, o kitais atvejais - išskirtinai retas. Diagnozuojant būdavo remiamasi prielaida, kad tokį psichikos sutrikimą gali sukelti tik ypatingai stiprus, katastrofiškas stresinis faktorius, kuris turi būti visiškai už įprastų žmogiškų patirčių ribų. Buvo daroma prielaida, kad tokio tipo sutrikimai gali būti tik pas itin smarkiai objektyviai nukentėjusius asmenis, pvz., pas [[Holokaustas|Holokausto]] aukas, atominio bombardavimo [[Hirosima|Hirosimoje]] ir [[Nagasakis|Nagasakyje]] aukas, žiaurių kankinimų ir išprievartavimų aukas ir t.t.. Smulkesni stresiniai faktoriai nebuvo nagrinėjami.
Kiek vėliau buvo pastebėta, kad kai kurie traumas patyrę asmenys negauna sutrikimo, kuris būtų atitinkantis savo sunkumu PTSD, tačiau kita vertus, kai kruie daug mažesnes traumas, ypač pakartotines traumas patyrę žmonės gauna visiškai pilnavertį, sunkų sutrikimą, kurio visi požymiai atitinka [[PTSD]]. Remiantis šiais pastebėjimais, buvo nuspręsta kad į PTSD tarpą reikia įtraukti ir kitus sutrikimų atvejus, o patį PTSD diferenciavimą papildyti - taip [[1987]] buvo panaikinti objektyvūs traumos veiksnio didumo reikalavimai ir imta remtis tuo, kad traumos metu buvo labai sunkūs emociniai pergyvenimai, susiję su realia ar menama grėsme gyvybei ar sveikatai.
Šiuo metu PTSD diagnostiniai kriterijai yra dar labiau išplėsti, yra išskiriamos ir įvairios PTSD rūšys. Vietoje to, kad PTSD būtų išskriama kaip vienas iš nerimo sutrikimų, dabar yra išskiriama atskira DSM-5 kategorija - su traumomis ir stresu susiję sutrikimai.
Pagal dabartinius vertinimus, [[JAV]] 3,6% vyrų ir 9,7% moterų turi diagnozuotą PTSD. Tiriant kitų šalių gyventojus, nustatyta kad karinius konfliktus patyrusiose šalyse procentas yra daug didesnis. Pvz., [[Alžyras|Alžyre]] PTSD turi apie 37% gyventojų, [[Kambodža|Kambodžoje]] - 28%, [[Etiopija|Etiopijoje]] - 16%, [[Gaza|Gazoje]] - 18% ir t.t.. Net ir nepaisant tokių skaičių, daugelio jie yra vertinami tik kaip labai atsargūs, nes paremti didesne dalimi neadekvačiai griežtais, DSM-III atitinkančiais kriterijais.
Kiti vertinimai rodo, kad ilgesnį laiką karą patyrusiose šalyse, ypač tose, kur paplitęs ir smurtas, PTSD turinčių asmenų dalis gali artėti ir prie 100%. Toks aukštas PTSD paplitimas faktiškai reiškia, kad dėl gautų psichikos sutrikimų tų šalių gyventojai yra sunkiai pajėgūs atkurti savo valstybių ekonomiką ir gyvenimo gerovę.


[[Category:Sutrikimai]]
[[Category:Sutrikimai]]

20:27, 8 rugpjūčio 2016 versija

PTSD arba Potrauminis streso sutrikimas (angl. Post Traumatic Stress Disorder) - galgi vienintelis sutrikimas, kurį čia rimčiau aprašysime, be didelių išsidirbinėjimų, nes išties tai ir yra ta liga, nuo kurios kankinasi daugybė žmonių ir kuri visai nieko bendro su ligomis neturi. PTSD išties yra labai siaubingai užkamuojantis žmones dalykas, tad čia truputį paaiškinsime apie tai.

Anksčiau visokie psichoterapijos šalininkai vis kalbėdavo apie visokias psichologines traumas, tačiau psichiatrai viską ignoruodavo, nes laikėsi idėjos, kad visi psichikos sutrikimai esą tik fiziologinės kilmės. Bet galų gale ignoruoti nesigavo ir paaiškėjo, kad didžioji dalis psichikos sutrikimų - tai tos pačios neurozės, tik štai dabar jau vadinamos kitaip. Kita vertus PTSD gydomas kaip ir įprasta neurozėms - tiesiog psichoterapija.

Kai kuriais vertinimais, išsivysčiusiose Vakarų šalyse maždaug 10-20% visų žmonių turi PTSD. Tuo tarpu tie, kas gyveno SSRS, ar kurie pergyveno karą - tie PTSD turi išvis beveik visi. Iš esmės, netgi Vakarų šalyse PTSD yra laikoma pagrindiniu psichikos sutrikimu, o buvusiose soc. lagerio šalyse galima numanyti, kad PTSD sudaro apie 80-90% visų psichikos sutrikimų atvejų.

Reikia dar čia pridėti, kad etgi Vakarų šalyse apie pusė PTSD atvejų diagnozuojami neteisingai - dažniausiai kaip depresija, schizotipinis sutrikimas, schizoafektinis sutrikimas ir pan., vėliau pakeičiant diagnozę į PTSD - jau po to, kai paaiškėja tikros sutrikimo priežastys. Buvusioje SSRS, taip pat ir Lietuvoje PTSD išvis ignoruojamas, skiriant kitas diagnozes, o paskui - ir visiškai neefektyvų simptomatinį gydymą, neduodantį jokių rezultatų.


PTSD kilmė ir diagnostika

Bendrai imant, pagal šiuolaikinę klasifikaciją (DSM-5), PTSD yra sutrikimas, atsirandantis dėl to, kad žmogų paveikė realį (arba suvokta kaip reali) grėsmė, kelianti pavojų gyvybei, sunkus sužeidimas ar seksualinis smurtas. Toks poveikis gali atsirasti, pvz., tokiais būdais:

 • Žmogus tiesiogiai patiria traumuojantį įvykį (pvz., yra užpuolamas)
 • Žmogus tiesiogiai stebi traumuojantį įvykį (pvz., mato kito žmogaus nužudymą)
 • Sužino apie tai, kad traumuojantis įvykis įvyko labai artimam žmogui (pvz., vaikas sužino, kad jo mama buvo išprievartauta)
 • Patiria tiesioginius, besikartojančius įvykio dalyvio pasakojimus su detalėmis, ypač kai atpasakojimai yra itin žiaurūs (tai negalioja TV laidoms, filmams, nuotraukoms ar kitai medžiagai - visi pasakojimai turi būti tiesioginiai)

Tokio tipo poveikiai, nepriklausomai nuo to, kas per įvykis ar poveikis sukėlė stresą, gali sukelti žmogui ilgalaikius sutrikimus, kurie neturi jokios fiziologinės kilmės, o yra visiškai psichogeniniai. Tokių poveikių rezultatas - žmogui prasideda problemos moksle, darbe, bendravime, santykiuose. Prasideda nuotaikos sutrikimai, depresijos požymiai, įvairių situacijų vengimas, persekiojantis kaltės jausmas, miego sutrikimai, agresijos priepuoliai, savižala, savižudybės, atminties praradimai, negebėjimas prisiminti pačius traumavusius įvykius ir t.t.. Neretai atsiranda ir PTSD ypač būdingi simptomai - flešbekai ir panikos priepuoliai.

Būdingi ir antriniai bei tretiniai PTSD sukelti susirgimai - dažniausiai tai įvairios ligos, susijusios su nuolatiniu chronišku stresu. Itin paplitę susirgimai, susiję su dėl streso ilgainiui silpnėjančiu imunitetu (infekcinės ligos), taip pat - dažnesnės širdies ir kraujagyslių ligos (įskaitant ir infarktus bei insultus), neretai būna įvairios dėl neatsargaus elgesio kylančios traumos. Vienas iš sunkesnių variantų - dėl PTSD kylantis alkoholizmas, kuris, savo ruožtu, irgi sukelia organizmo pažeidimus. Remiantis statistiniais vertinimais, PTSD patiriančio žmogaus gyvenimo vidutinė trukmė būna iki 15-20 metų trumpesnė, nei įprastas gyvenimo trukmės vidurkis.

Pagal DSM-5 yra išskiriami kelių lygių diagnostiniai kriterijai, kurie leidžia nustatyti diagnozę. Kriterijai žymimi raidėmis, pilnas diagnozavimas turi parodyti, kad visi faktoriai pasitvirtina:

 • A. Traumuojančių įvykių kriterijus. Žmogus yra patyręs įvykių, kurie emociškai buvo suvokti kaip katastrofiški, pvz., mirties ar sužalojimo pavojus, grasinimai dėl nužudymo ar grėsmė patirti stiprų smurtą ar priverstinius lytinius santykius. Taip pat galioja ir analogiški įvykiai, susiję su artimais žmonėmis. Silpnesnių, netiesiogiai traumuojančių faktorių atvejais būtina sąlyga yra tų įvykių pasikartojimas (įskaitant profesines patirtis, kurias turi gydytojai, gaisrininkai, kariškiai, policininkai ir pan.).
 • B. Įkyrių pergyvenimų kriterijus. Tai ryškiausi ir būdingiausi PTSD požymiai - įvykius žmogus vis prisimena labai ilgai, neretai dešimtis metų, juos vis iš naujo ir iš naujo pergyvendamas. Įvykių prisiminimai arba juos primenančios situacijos sukelia stiprias emocines reakcijas - paniką, baimę, pyktį, beviltiškumą, nevaldomą nerimą, siaubą ir pan.. Emocinės reakcijos gali pasireikšti ir pakliuvus į tam tikras situacijas, ir per naktimis sapnuojamus košmarus, ir per taip vadinamus flash-back potyrius (disociatyviniai epizodai). Tam tikri veiksniai gali sukelti visišką traumos metu patiriamų emocijų ir kitų potyrių (įskaitant netgi fiziologines reakcijas) atkartojimą. Kai kuriais atvejais emocinės reakcijos gali pereiti į pilną emocinį užsiblokavimą, kai pacientas, stebėdamas smurto scenas, išvis nerodo (ir menamai nepatiria) reakcijų, nors kitais atvejais gali būti empatiškas ir jautrus.
 • C. Vengimo kriterijus. PTSD sutrikimą turintys žmonės vengia tam tikrų situacijų ir keičia savo elgesį taip, kad išvengtų su trauma susijusių potyrių arba kad traumą primenančius potyrius minimuzuotų, sumažintų jų emocinį intensyvumą. Elgesys pakinta taip, kad pacientui nekiltų netgi jokios mintys, kurios kaip nors primintų traumuojančius įvykius ar situacijas. Kraštutiniais atvejais pacientų elgesys pakinta taip, kad atsiranda agorafobijos požymiai - žmogus bijo išeiti iš namų, nes pats išėjimas iš namų kelia nerimą,kad įvykiai pasikartos. Baimė ir vengimas dažnai neturi aiškaus paaiškinimo dėl to, kad pacientas, vengdamas minčių apie traumuojančius dalykus, randa kitus paaiškinimus.
 • D. Negatyvūs supratimai. Žmonės, patiriantys PTSD, turi vienaip ar kitaip iškreiptą, neadekvatų traumuojančių įvykių, jų priežasčių ir pasekmių vertinimą. Būdinga, kad dėl įvykių pacientai kaltina save ar kitus, iš esmės nesusijusius žmones. Dėl kaltės ir gėdos jausmo dažnai nedrįstama papasakoti apie traumą sukėlusius įvykius. Tipiški neteisingi įsitikinimai, būdingi PTSD patiriantiems asmenims: "nieko gero su manimi negali atsitikti", "visas pasaulis pilnas nežinomų pavojų", "niekuo negalima pasitikėti", "žmonės visada bandys mane kontroliuoti". Būdinga ir tai, kad traumą patyręs žmogus jaučiasi silpnas, negeba jaustis pilnaverčiu, jaučiasi negrįžtamai sužalotu ir pan.. Visi neteisingi įsitikinimai būna persikloję su negatyviomis emocijomis, ypač su pykčiu, kalte ir gėda. Prie negatyvių supratimų priskirtina ir disociatyvinė psichogeninė amnezija, dėl kurios pacientas negali prisiminti su trauma susijusių įvykių ir jausmų. Negana to, būdinga ir tai, kad nors negatyvias emocijas pacientai pergyvena labai stipriai, jie sunkiai sau leidžia pozityvias emocijas - nesugeba laisvai džiaugtis, mėgautis malonumais, atsipalaiduoti, jausti meilę ir pan., dėl ko turi labai dideles problemas santykiuose.
 • E. Jaudinimosi ir reakcijų pokyčiai. Didesne dalimi šie pokyčiai atkartoja nerimo ir panikos sutrikimams būdingus požymius - pvz., nemiga, mąstymo ir atminties susilpnėjimas. Kita vertus, krūpčiojimas ir perteklinis įtarumas nerimo ir panikos sutrikimams nėra būdingi, tačiau dažnai pasitaiko, esant PTSD. Kartais įtarumas gali pereiti į atvirus paranojos požymius, kai paciento baimės tampa tiesiog neadekvačiomis. Neretai pasitaiko ir staigūs irzlumo ar pykčio priepuoliai, primenantys agresyvų elgesį. Taip pat reakcijų ir jaudinimosi pokyčiams priskiriamas bet koks nesaugus elgesys: impulsyvūs nesaugūs poelgiai, nesaugus seksas, neatsakingas vairavimas, gyvybei pavojingas elgesys ir pan..
 • F. Trukmės kriterijus. Visi paciento patiriami sutrikimai turi trukti ne mažiau kaip mėnesį.
 • G. Fukcinės svarbos kriterijus. Traumą patyręs asmuo turi patirti aiškias socialines, darbines ar kitas problemas, kurios kyla dėl patiriamų sutrikimų.
 • H. Išskyrimo kriterijus. Visi požymiai turi rodyti, kad patiriamas sutrikimas kyla ne dėl alkoholio, narkotikų, kitų medžiagų vartojimo ar kažkurių kitų ligų.

PTSD porūšiai

Šiuo metu PTSD kriterijai išsiplėtė pakankamai smarkiai, kad būtų išskiriamos ir kelios specifiškesnės rūšys, kurios turi kiek kitokią eigą, kiek kitokią kilmę ir atitinkamai, tvarkomos irgi kiek skirtingai.


Ikimokyklinis PTSD

Ikimokyklinis (vaikiškas) PTSD atsiranda ankstyvame prepubertatiniame periode (iki lytinio brendimo). Ikimokykliniam PTSD priskiriami visi PTSD variantai, kurie prasidėję 3-6 metų amžiuje. Nepaisant to, paskutiniu metu yra nagrinėjami ir dar ankstyvesni traumų atvejai - 2 ar net 1 metų amžiaus vaikams. Viršutinė amžiaus riba irgi yra sąlyginė - jai gali būti priskiriamos ir kiek vyresniame amžiuje patiriamos traumos, pvz., ir 7 ar 8 metų vaikams, atsižvelgiant į vaiko raidą.

Tiriant vaikišką PTSD, paaiškėjo, kad čia reikia atsižvelgti į tai, kad vaikai daugelį dalykų supranta iracionaliai, o jų psichika yra daug jautresnė, labilesnė, lengviau besikeičianti ir žymiai subjektyvesnė. Pradėjus atsižvelginėti į vaiko raidos ypatybes, paaiškėjo, kad vienareikšmiški PTSD atvejai pas vaikus yra maždaug 3-8 kartus dažnesni, nei būtų galima diagnozuoti pagal suaugusiems taikomus kriterijus.

Tipinės (bet ne vienintelės) vaikų PTSD priežastys:

 • Smurtas prieš vaikus, patyčios, žeminimas
 • Smurto atvejų stebėjimas, ypač smurto tarp tėvų stebėjimas
 • Įvairios avarijos, eismo įvykiai
 • Karo sąlygos
 • Šunų užpuolimai ir įkandimai
 • Grubiai, skaudžiai atliktos medicininės procedūros

Vienas didelis vaikų PTSD gydymo apsunkinimas yra susijęs su vaiko negalėjimu, nemokėjimu nupasakoti traumą sukėlusius įvykius. Dar viena problema - pačios traumos metu vaikas gali būti apimtas sustingimo ir niekaip neparodyti, kad patiria itin didelį stresą. Dėl to suaugusių reakcijos ar bandymai išsiaiškinti pakitusio vaiko elgesio priežastis būna nesėkmingi.

Vėlesnėse stadijose vaikai dažnai slepia savo traumines patirtis ar išmoksta maskuojančių, paradoksalių neurotinių reakcijų, skirtų pačios traumos neigimui ir išstūmimui iš atminties. Pvz., PTSD turintis vaikas gali imti juoktis pasikartojančio, traumą primenančio įvykio metu. Taip būna, kai vaikai, kurie yra smarkiai barami dėl kokio nors rimto nusižengimo, pradeda juoktis, lyg vyktų kažkas linksmo.

Būdinga, kad nepaisant dažnai mažesnių traumuojančių veiksnių, dėl jautrios vaiko psichikos išsivysto ir pilnaverčiai kompleksinio PTSD požymiai.


Disociatyvinis PTSD

Disociatyvinis PTSD laikomas sunkesniu, kraštutiniu PTSD variantu, kur pergyvenimai viršija įprastas neurotinio elgesio ribas. Dėl sunkių sutrikimų disociatyvinis PTSD dažnai neteisingai įvertinamas, vietoje jo diagnozuojant sutrikimą kaip schizoafektinį sutrikimą, schizotipinį sutrikimą ar netgi schizofreniją.

Esminiai požymiai - asmenybės disociacija: ji pasireiškia kaip derealizacija - kai pacientui pasaulis ima atrodyti nerealus, netikras, lyg kino filmas ar šiaip spektaklis, o taip pat kaip depersonalizacija - kai pacientui ima atrodyti, kad jis pats netikras, gal būt neegzistuojantis, nerealus. Asmenybės disociacija PTSD metu būna nenuolatinė, tačiau tarpais pacientui kyla tokie pojūčiai. Pojūčių trukmė gali būti labai įvairi, tačiau dažniau tai būna nuo kelių iki keliolikos minučių, o tik retesniais atvejais ilgesnė.

Disociaciniai sutrikimai išsivysto dėl to, kad traumų metu gauta neigiama patirtis būna tokia stipri ir žlugdanti, kad žmogaus psicika tiesiog negali jos atlaikyti, o kai žmogui nėra galimybės ištrūkti iš traumuojančios aplinkos (pvz., kai vaikas negali išvengti nuolatinio smurto ar kai belaisvis negali išvengti nuolatinių kankinimų), žmogaus psichika randa sprendimą - tiesiog atsisakyti priimti viską. Žmogus tokiu būdu gaunasi lyg pabėgęs nuo traumos, net nepaisant to, kad ji vyksta. Traumos metu užsifiksavusi disociacinė reakcija atsikartoja vėliau, keldama pacientui problemas.

Kraštutiniais atvejais depersonalizacija gali pasiekti tokį stiprų lygį, kad žmogus gali pasijusti lyg išėjęs iš kūno, iki tiek, kad pats matytų save iš šalies. Tokia būsena jau yra artima haliucinacijų metu gaunamoms patirtims, tačiau sukeliama kraštutinių kankinimų ar ypatingai didelių, psichiką traumuojančių grėsmių. Toks depersonalizacijos lygis žmogui lyg sako, kad viskas vyksta ne su juo.

Silpnesniais depersonalizacijos atvejais žmogus gali nepasijusti išėjęs iš savo kūno, tačiau pats jausmas, kad viskas vyksta ne su juo, lieka labai aiškus.

Analogiškai ir derealizacija leidžia išvengti tokio trauminio pokyčio - žmogaus psichika lyg sako jam, kad viskas yra netiesa, tai vyksta ne su juo, tai yra lug kino filme, visi dalykai nėra tikrovė, tai tiesiog kaip kažkoks negeras sapnas. Derealizacija irgi sukelia tą patį aiškų jausmą, kad kažkas vyksta ne su pačiu žmogumi.

Tarp kitų disociatyvinių simptomų, kurie irgi susiję su realybės ir savęs suvokimo sutrikimais - psichogeninė amnezija ir flashback potyriai. Psichogeninė amnezija - tai atminties praradimai, atsirandantys dėl to, kad traumuojantys įvykiai žmogui yra pernelyg baisūs, kad jis galėtų juos atsiminti. Tuo tarpu flashback atmintis - tai iš esmės pakartotiniai įvykių pergyvenimai, kurių stiprumas toks, kad žmogus pasijunta lyg tuo metu, kada tie įvykiai vyko. Pergyvenimai būna tokio intensyvumo, kad žmogus gali visiškai nustoti orientuotis laike ir erdvėje, netgi nustoti suvokti, kur jis išvis yra.

Kol kas žodis "flashback" neturi bent kiek tikslesnio analogo lietuvių kalboje, tai pateikiame jį taip kaip anglakalbiai vadina.

Kadangi flashback atmintis ir psichogeninė amnezija gali pasitaikyti ir esant kitiems PTSD variantams, šie požymiai nėra laikomi disociatyvinio PTSD skiriamuoju bruožu, tačiau esant disociatyviniam PTSD tipui, jie pasitaiko ypatingai dažnai.

Tyrimai rodo, kad tipiškiausias disociatyvinis PTSD pacientas - tai vyras, turintis keletą trauminių patirčių, smurtinių įvykių iš vaikystės, daugeliu atvejų turi ir kitų, anksčiau diagnozuotų sutrikimų (komorbidų - pvz., nerimo sutrikimą ar fobijų), praktikoje toksai asmuo turi ir daugiau sutrikimų prisitaikant prie socialinių sąlygų ir darbo, o taip pat ir daug aukštesnę suicido tikimybę.

Reikia turėti omeny, kad kiti diagnozuoti komorbidiniai sutrikimai tokiais atvejais dažniausiai būna tiesiog nepilnos diagnozės rezultatas - pvz., identifikavus nerimo priepuolius, daroma nerimo sutrikimų diagnozė, tačiau neanalizuojama, kad tai tėra PTSD pasekmė. Analogiškai ir su fobijomis, kurios gali būti diagnozuotos paskirai, nors išties tai to paties PTSD pasekmė.

Požymiai, leidžiantys išskirti disociatyvinį PTSD iš kitų PTSD atvejų, kai dėl paciento uždarumo nėra galimybės aiškiau identifikuoti disociatyvinės simptomatikos:

 • Keletas skirtingų traumatizuojančių įvykių irba psichologiškai nepalanki/priešiška aplinka prieš traumą
 • Psichiatrinis komorbidas, ypač jei tai kažkuri iš specifinių fobijų ar ribinis asmenybės sutrikimas moterų atveju (bet ne tarp vyrų)
 • Padidintos problemos, integruojantis į visuomenę, dirbant ir t.t..
 • Suicido rizikos padidėjimas (įskaitant mintis apie savižudybę, savižudybės planus ir bandymus nusižudyti)

Psichologinė pagalba ir psichoterapija disociatyvinio PTSD atveju yra apsunkinta, kai kurie metodai duoda neigiamus efektus. Kaip ir kitais PTSD atvejais, gana efektyvi yra kognityvinė elgesio terapija, ypač tarpasmeninių santykių ir įvairių bendravimo įgūdžių gerinimo būdai.

Dėmesio, psichoterapeutams: ekspozicinė terapija (kai pacientas verčiamas kontaktuoti su baimę keliančiais veiksniais ar situacijomis) yra ne tik neveiksminga, bet ir bloginanti situaciją ir stabiliai gilinanti derealizacinius simptomus, sunkiais atvejais - gali kilti raptusas ar ilgalaikis stuporas! Be pakankamos išankstinės psichoterapijos paciento ekspozicija traumą primenantiems veiksniams kategoriškai neleistina!

Kompleksinis PTSD

Kompleksinis PTSD išsiskiria tuo, kad traumos patiriamos pakartotinai, daugelį kartų. Kiekvienas traumos pasikartojimas ankstesnės traumos pasekmes gerokai apsunkina, todėl PTSD gali išsivystyti ir dėl daug mažesnių traumų (pvz., be grėsmės gyvybei ar sveikatai), tuo tarpu didelės traumos gali duoti katastrofiškus rezultatus.

Dėl to, kad ilgalaikiai ir pasikartojantys traumų epizodai labai stipriai įtvirtina visas reakcijas ir pergyvenimus, kompleksinis PTSD tampa daug sunkiau tvarkomu. Jau traumuoti, PTSD turintys žmonės patiria pakartotines traumas, kurios susideda, o ilgainiui dėl tų atsikartojimų PTSD tampa nepaprastai sunkiu. Dėl šių priežasčių diagnozavimas ir pagalba kompleksinį PTSD turintiems žmonėms gerokai skiriasi. Atitinkamai, priskiriamas ir kitas sutrikimo pavadinimas - Complex PTSD arba Disorder of Extreme Stress Not Otherwise Specified - DESNOS.

Kita vertus, 92% žmonių, turinčių kompleksinį PTSD, gali būti vienareikšmiškai diagnozuojami ir kiap PTSD turintys. Nuokrypiai, kur kompleksinį PTSD turintis asmuo negautų PTSD diagnozės - labai reti.

Atskirai kaip kompleksinio PTSD variantas išskiriamas vaikiškas PTSD, dar vadinamas kaip Developmental Trauma Disorder (DTD) - nors traumos ten gali būti formaliai mažesnės (pvz., ne grėsmė gyvybei, o grėsmė gauti diržo), dažnai jos kartojasi labai daug kartų, o vaikai į jas reaguoja daug jautriau ir stipriau.

Tam kad būtų mažiau painiavos (nors dažnas psichologas tą painiavą ir kelia), kompleksiniam PTSD priskiriamos tik labai stiprios pasikartojančios traumos. Tipiški pavyzdžiai traumuojančių veiksnių, kurie gali sukelti kompleksinį PTSD:

 • Koncentracijos stovyklos
 • Viešnamiai, kuriuose laikomos sekso vergės
 • Karo belaisvių stovyklos
 • Kalėjimai
 • Psichiatrinės ligoninės
 • Ilgai trunkantis valstybės ar visuomenės organizuotas persekiojimas
 • Ilgai trunkantis prieš vaikus nukreiptas fizinis smurtas
 • Ilgai trunkantis vaikų seksualinis išnaudojimas
 • Organizuotos vaikų darbą išnaudojančios gaujos

Bendri požymiai visiems kompleksinį PTSD sukeliantiems faktoriams - kai yra visi šie dalykai kartu, tai reiškia, kad gali kilti kompleksinis PTSD:

 • Ilgalaikiai žmogaus laisvės ribojimai, negalėjimas pabėgti iš smurtinės aplinkos
 • Daugkartinė stebima ar patiriama fizinė ar seksualinė prievarta
 • Ilgalaikis psichologinis smurtas ar bauginimas

Praktiškai kompleksinis PTSD gali išsivystyti, jei poveikis trunka kelias savaites, tačiau praktikoje skaitoma, kad pilnavertis kompleksinis PTSD yra savo esme pakartotinis - t.y., traumos randasi jau tada, kai PTSD išsivystė. Kadangi pačiam PTSD išsivystymui irgi reikia laiko, paprastai kompleksiniu PTSD laikomi tie atvejai, kur traumuojantys faktoriai veikia kelis mėnesius ar ilgiau.

Kompleksinis PTSD skiriasi gerokai sunkesniais ir stabiliais simptomais, kurie laikosi metų metais, iš esmės valdydami visą traumuotų žmonių gyvenimą. Tipiški sutrikimai:

 • Nuolatiniai emociniai pokyčiai - nepraeinantis liūdesys, nuolatinės mintys apie savižudybę, dažnai besikartojantys pykčio ar panikos priepuoliai.
 • Atminties ir mąstymo sutrikimai - negebėjimas atsiminti traumuojančių įvykių, tų įvykių atsikūrimas vaizduotėje tokiu stiprumu, lyg jie vyktų čia ir dabar (flash-back), disociacija.
 • Iškreiptas savęs suvokimas - bejėgiškumas, gėda, kaltės jausmas, stigma, jausmas kad esi išvis kitoks, negu bet kokie žmonės, nenormalus.
 • Iškreiptas smurtautojo suvokimas - neadekvatus jo galios pervertinimas, atsidavimas smurtautojui, aukojimasis jam, ar atvirkšiai - noras bet kokia kaina jam atkeršyti.
 • Sutrikę santykiai su kitais žmonėmis - izoliavimasis, nepasitikėjimas, nuolatinės gelbėtojų paieškos, nuolatinė kova su visais.
 • Sutrikę vertybės - bet koks vilties praradimas, galvojimas, kad pasaulį valdo blogis, įsivaizdavimas, kad galima sua leisti kažką, tik jei patiri kančias ir pan..

Tipiškas neurotinis elgesys, būdingas išgyvenusioms kompleksinio PTSD aukoms:

 • Visiškas vengimas kalbėti ar net galvoti apie bet kokius su trauma kad ir netiesiogiai susijusius dalykus, nes atsiminimai ir jausmai yra pernelyg nemalonūs ir nesuvaldomi.
 • Alkoholio, narkotikų ar įvairių raminančųi vaistų intensyvus vartojimas, norint užsimiršti ir nustoti galvoti apie dalykus, kurie kaip nors kad ir netiesiogiai siejasi su trauma.
 • Savęs žalojimas, savižudybės, rizikingas ir traumomis ar mirtimi galintis pasibaigti elgesys, konfliktai, visiškas užsidarymas nuo aplinkos, asocialumas.
 • Dalimi atvejų - netikras mogaus minkštumas ir silpnumas, kuris išsivysto kai traumą keliantys faktoriai paverčia žmogų nuolatine auka. Toks variantas yra itin prastas tais atvejais, jeigu aplinkiniai tokį žmogų dar nuolat kaltina silpnumu, taip dar sustiprindami aukos būseną.

Kompleksinio PTSD atveju taikytini tie patys psichoterapijos metodai, kaip ir kitais PTSD atvejais, tačiau čia reikia žymiai daugiau dėmesio kreipti į žmogaus resocializaciją, nuolatinio saugumo pojūtį, o taip pat į tai, kad žmogus pasijustų kontroliuojantis situaciją.


Karinis arba profesinis PTSD

Karinis PTSD (vadinamas šitaip dėl istorinių priežasčių) yra tipiškas potrauminis streso sutrikimas - nuo jo ir pradėtas PTSD, kaip atskiro sutrikimo identifikavimas. Nepaisant to, karinis PTSD turi du esminius skirtumus:

 • Karinis PTSD yra prognozuojamas (numatoma kad įvyks traumuojantys įvykiai), o tai savo ruožtu reiškia kelis palengvinimus:
  • Įmanoma karius paruošti taip, kad jie išvengtų traumuojančio poveikio ar jį gautų mažesnį
  • Įmanoma paruošti karius taip, kad jie galėtų suteikti psichologinę pagalbą vieni kitiems įvykio metu ar iškart po jo
  • Įmanoma suteikti psichologinę pagalbą traumą patyrusiems kariams labai greitai (per vieną ar kelias dienas) po traumuojančio įvykio, kol PTSD dar neišsivystė
 • Karinis PTSD yra neišvengiamas ir pasikartojantis, o tai reiškia kelis pasunkinimus:
  • Kyla rizika, kad pas pavojų esančius karius PTSD išsivystys dar iki realių traumų
  • Dėl ilgalaikių psichologinio streso faktorių PTSD gali kilti lengviau
  • Dėl pasikartojimų PTSD gali būti žymiai gilesnis
  • Dėl karo lauko sąlygų gali būti žymiai sunkiau suteikti kariui psichologinę pagalbą

JAV kariškiai PTSD rekomenduoja priskirti prie sužeidimų ir vertinti jį atitinkamai - kaip sužeidimą. Objektyviai PTSD ir jį sukeliančios traumos yra mūšio metu patiriami sužeidimai, galintys ir išvesti karį iš rikiuotės, ir reikalaujantys ilgos slaugos, kaip ir kiti sužeidimai. Todėl atskirti nuo kitų sužeidimų PTSD negalima.

Reikia turėti omeny, kad dėl atsikartojimo ir ilgos trauminių faktorių trukmės (pvz., kelerius metus besitęsiančio karo) karinis PTSD dažnai gauna ir visus tipiškus kompleksinio PTSD bruožus.

Išties karinio PTSD pavadinimas nėra visiškai tikslus - savo esme tai yra gana tipiškas, bet sunkus profesinis PTSD. Gana panašų, tik lėčiau išsivystantį PTSD labai dažnai patiria policininkai, neretai ir gydytojai bei gaisrininkai ar kitų su pavojais ar stebimais smurto atvejais susijusių profesijų atstovai.

PTSD atsiradimas psichiatrijoje

Į JAV psichiatrų naudojamą DSM klasifikaciją potrauminis streso sutrikimas buvo įtrauktas 1980 metais, kadangi po Vietnamo karo kilo psichikos ligų epidemija tarp karo veteranų. Kariškiams bandant identifikuoti priežastis, paaiškėjo, kad vienintelis bendras veiksnys, kuris apjungė daug skirtingų psichikos sutrikimų buvo vienas - trauminės patirtys iš karo veiksmų. Vėliau, tiriant į jokias įstaigas nesikreipusius karo veteranus, paaiškėjo, kad didžiulė jų dalis turi irgi psichikos sutrikimų požymius.

Bandant identifikuoti realias priežastis, buvo išsiaiškinta, kad psichikos ligą sukėlę veiksniai dažnai nebūdavo susiję su jokiu fiziologiniu poveikiu, tačiau visada būdavo susiję su sunkiais traumatizuojančiais įvykiais, pvz., mūšiais, kurių metu kildavo didelė grėsmė gyvybei. Vėliau tikrinant hipotezę ir išrenkant iš Vietnamo kare buvusių asmenų tuos, kurie dalyvavo tiesioginiuose mūšiuose, paaiškėjo, kad dauguma tokių asmenų turi tuos pačius psichikos sutrikimus. Dar kiti tyrimai parodė, kad analogiški sutrikimai buvo ir pas Korėjos karo veteranus, o taip pat ir pas tuos, kas dalyvavo II Pasauliniame kare.

Dėl šitų sutrkimimų buvo pradėti diagnozavimo ir reabilitacijos veiksmai, vykdomi JAV veteranų medicininiuose centruose, bet paraleliai prasidėję tyrimai iš kitų sričių parodė, kad stiprūs trauminiai įvykiai sukelia visiškai analogiškus sutrikimus ir ne kariškiams.

Pradiniame etape, nors ir įtrauktas į DSM-III klasifikavimą, PTSD buvo vertinamas kaip specifinis, profesinio tipo sutrikimas, būdingas tik kariškiams, o kitais atvejais - išskirtinai retas. Diagnozuojant būdavo remiamasi prielaida, kad tokį psichikos sutrikimą gali sukelti tik ypatingai stiprus, katastrofiškas stresinis faktorius, kuris turi būti visiškai už įprastų žmogiškų patirčių ribų. Buvo daroma prielaida, kad tokio tipo sutrikimai gali būti tik pas itin smarkiai objektyviai nukentėjusius asmenis, pvz., pas Holokausto aukas, atominio bombardavimo Hirosimoje ir Nagasakyje aukas, žiaurių kankinimų ir išprievartavimų aukas ir t.t.. Smulkesni stresiniai faktoriai nebuvo nagrinėjami.

Kiek vėliau buvo pastebėta, kad kai kurie traumas patyrę asmenys negauna sutrikimo, kuris būtų atitinkantis savo sunkumu PTSD, tačiau kita vertus, kai kruie daug mažesnes traumas, ypač pakartotines traumas patyrę žmonės gauna visiškai pilnavertį, sunkų sutrikimą, kurio visi požymiai atitinka PTSD. Remiantis šiais pastebėjimais, buvo nuspręsta kad į PTSD tarpą reikia įtraukti ir kitus sutrikimų atvejus, o patį PTSD diferenciavimą papildyti - taip 1987 buvo panaikinti objektyvūs traumos veiksnio didumo reikalavimai ir imta remtis tuo, kad traumos metu buvo labai sunkūs emociniai pergyvenimai, susiję su realia ar menama grėsme gyvybei ar sveikatai.

Šiuo metu PTSD diagnostiniai kriterijai yra dar labiau išplėsti, yra išskiriamos ir įvairios PTSD rūšys. Vietoje to, kad PTSD būtų išskriama kaip vienas iš nerimo sutrikimų, dabar yra išskiriama atskira DSM-5 kategorija - su traumomis ir stresu susiję sutrikimai.

Pagal dabartinius vertinimus, JAV 3,6% vyrų ir 9,7% moterų turi diagnozuotą PTSD. Tiriant kitų šalių gyventojus, nustatyta kad karinius konfliktus patyrusiose šalyse procentas yra daug didesnis. Pvz., Alžyre PTSD turi apie 37% gyventojų, Kambodžoje - 28%, Etiopijoje - 16%, Gazoje - 18% ir t.t.. Net ir nepaisant tokių skaičių, daugelio jie yra vertinami tik kaip labai atsargūs, nes paremti didesne dalimi neadekvačiai griežtais, DSM-III atitinkančiais kriterijais.

Kiti vertinimai rodo, kad ilgesnį laiką karą patyrusiose šalyse, ypač tose, kur paplitęs ir smurtas, PTSD turinčių asmenų dalis gali artėti ir prie 100%. Toks aukštas PTSD paplitimas faktiškai reiškia, kad dėl gautų psichikos sutrikimų tų šalių gyventojai yra sunkiai pajėgūs atkurti savo valstybių ekonomiką ir gyvenimo gerovę.