Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Motorola 6800

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Motorola 6800 - kadaise egzistavęs vienas iš sėkmingiausių visų laikų mikroprocesorių, kadaise uždominavusių didžiulę dalį mikrokompiuterių rinkos. Tai buvo 8 bitų procesorius, daugelio senų laikų hakerių pamėgtas už tai, kad buvo lengvai programuojamas, visai greitas ir kartu pigus. Iš viso buvo pagaminta apie 2 milijardai šios šeimos mikroprocesorių ir jų variantų.

Motorola 6800 buvo pagrindinė iš tuo kartu išleisto 7 Motorola mikroschemų rinkinio, skirto mikrokompiuterių konstravimui. Kitos mikroschemos buvo tokios:

  • 6870 - taimeriai (microprocessor clocks), skirti visos sistemos sinchronizavimui.
  • 6810 - RAM, vienoje tokioje mikroschemoje būdavo 128 baitai atminties DIM pavidalu, dažniausiai naudotos aparatiniam stekui
  • 2114 - irgi RAM, bet jau didesniu kiekiu, tačiau su komplikacijomis - 1024 pusės baito žodžiai, kurie verčiami 1024 vieno baito žodžiais (t.y., vienu kilobaitu atminties), naudojant dvi mikroschemas.
  • 6820 ir 6821 - periferinės įrangos adapteriai, skirti paraleliniu interfeisu veikiančiai įrangai pajungti.
  • 6852 - asinchroninės komunikacijos adapteris, skirtas nuosekliu interfeisu veikiančiai įrangai pajungti.
  • 2716 - EPROM, kitaip tariant - ROM, kuriame laikomos standartin4s programos, skirtos mikrokompiuteriui. Talpa - 2 kilobaitai.

Motorola 6800 buvo sukurtas 1974 metais ir kartu su Intel 8080 tapo vienu iš asmeninių kompiuterių revoliucijos procesorių. Nors ir nežymiai pavėlavęs, Motorola procesorius greitai augino savo populiarumą, nes programuojamas buvo kiek lengviau, kartu su juo buvo begalės visokios dokumentacijos, geras asembleris, įranga testavimui ir panašiai. Taip ar anaip, skirtingai nuo Intel, Motorola anais laikais buvo ne kažkokia pusiau garažinė skylė, o labai didelė, sena ir gerą patirtį turinti firma. Čia tik vėliau Intel išaugo iki megakorporacijos lygio.

Kiek vėliau pasirodė dar kelios pagerintos Motorola 6800 procesoriaus modifikacijos:

  • Motorola 6801 - mikrokompiuteris vienoje mikroschemoje - visos 7 mikroschemos viename korpuse, todėl pilnavertis mikrokompiuteris gaudavosi gerokai pigesnis
  • Motorola 6802 - padidinto našumo mikrokontroleris vienoje mikroschemoje - tas pats 6800 procesorius su 128 baitais realaus laiko operacijoms skirto RAM (scratch-pad) ir dar ten pat įsiūtu 2048 baitų ROM. Naudotas kartu su 6846 išplėtimo mikroschema, kurioje buvo IO, dar 2 kilobaitai ROM ir dar kažkokios smulkmenos, kurių dėka gaudavosi padaryti kompiuterį iš dviejų mikroschemų (jei neskaitysim operacinės atminties ir kai kurios kitos įrangos)
  • Motorola 6803 - supaprastintas 6801 variantas, neturintis ROM ir turintis tik dalį IO, todėl ne viskam tinkamas
  • Motorola 6804 - smarkiai supaprastintas, dalies instrukcijų neturėjęs maksimaliai atpigintas 6805 procesoriaus variantas
  • Motorola 6805 - supaprastintas ir dalį instrukcijų praradęs, todėl dar pigesnis 6803 procesoriaus variantas
  • Motorola 6809 - paskutinis variantas, gamintas ir naudotas daugiausiai Hitachi kompanijos kompiuteriuose, buvo kokius 10 kartų brangesnis už originalų 6800, tačiau kokius 4-5 kartus greitesnis ir turėjęs kažkiek 16 bitų instrukcijų

Kad ir kaip tenai Motorola stengėsi gaminti pigesnius ir greitesnius procesorius, galų gale juos aplenkė MOS 6502, kurie buvo už daugumą originalių Motorola procesorių pigesni ir kartu greitesni. Taigi, šie procesoriai visai neblogai iškonkuravo originalius Motorola procesorius, panašiai, kaip Zilog firmos Z80 iškonkuravo originalius Intel procesorius.

Deja, vėlesniais laikais Motorola nesugebėjo sukurti kokio nors panašiai pigaus ir gero 16 bitų procesoriaus (nors 6809 buvo dalinis, kompromisinis bandymas), todėl 16 bitų rinkoje Motorola buvo išstumta. Vėlesnis firmos šuolis išsyk į 32 bitų Motorola 68000 buvo kiek per didelis ir per brangus, todėl ilgainiui ši firma ilgainiui ir buvo išstumta iš procesorių rinkos.