Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Moskvič 400

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
01:23, 5 sausio 2022 versija, sukurta Glumuma (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Moskvič 400''' bei jo vėlesnis variantas '''Moskvič 401''' (abi mašinos dar vadinamos kaip "pirmas Moskvičius") buvo ne kas kitas, kaip atvirai pavogtas Opel Kadett....)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Moskvič 400 bei jo vėlesnis variantas Moskvič 401 (abi mašinos dar vadinamos kaip "pirmas Moskvičius") buvo ne kas kitas, kaip atvirai pavogtas Opel Kadett. Ir netgi ne perkeltine prasme pavogtas, nes sovietai čia netgi ne kopipyzdino, o realiai pavogė visą Opel gamybos liniją, skirtą visam mašinų gaminimui, variklių gamybai, o taip pat tuo pačiu pasivogė ir kažkiek inžinierių, kuriuos išsivežė, ir dar tuo pačiu nemažą dalį įrangos, skirtos Opel Olympia ir Opel Kapitan gamybai.

Visas reikalas buvo paprastas: kai SSRS laimėjo II Pasauliniame kare prieš Vokietiją, tai ir ėmė siaubti okupuotose teritorijose. Bet kadangi okupuotose žemėse įvedinėjo komunistinę tvarką, tai tenai dar siaubė su ribomis, bet labiausiai siaubti bandė ten, kur buvo kitų šalių okupuotos zonos. Taip kažkokiu būdu sovietai išsireikalavo iš JAV, kad tie atiduotų jų teritorijose buvusias Opel gamybos linijas, nors visa Opel gamykla priklausė General Motors, t.y., amerikiečiams. Sovietai prikniso protą, kad esą tai būsią kokios tai reparacijos už Maskvoje subombintą kokią tai mistinę "KIM" mašinų gamyklą, nors realiai tos gamyklos bendras pajėgumas tebuvo vos 500 mašinų per keletą darbo metų - t.y., šitai buvo ne gamykla, o tiesiog didelis garažas, o ir tas išties nebuvo subombintas.

Trumpai tariant, visokiais melais sovietai ėmė ir prišnekėjo amerikonams nesąmonių ir sugebėjo išsivežti Rüsselsheim mieste buvusios Opel gamyklos linijas į Maskvą. Ten per du metus pasiekė to, kad jau prasidėjo ir Opel Kadett mašinų gamyba, tik šios jau buvo pervadintos į Moskvič-400.

Pagal oficialias sovietų versijas išties visą tą Moskvič mašina buvo sukurta jų pačių nuo A iki Z, o iš Vokietijos tik šiaip įrenginių išsivežta. Pagal kitas gi, bandydami daugiau išvedžioti, sovietai visaip painioja, pradedant tuo, esą atseit Opel Kadett buvęs tik dviejų durų, o jie sukūrę keturių durų mašiną (tai netiesa, nes Opel Kadett buvo ir dviejų, ir keturių durų modifikacijose), ir baigiant kažkokiais nerišliais aiškinimais, esą nebuvo jokių brėžinių ir jie viską patys iš naujo perkūrė, nors ir tas irgi netiesa, nes puikiai žinoma, kad grupė Opel inžinierių buvo internuoti, išvežti į Rytų Vokietiją, kur buvo Sovietų karinės administracijos Vokietijoje įsteigtos "bendros SSRS-Vokietijos įmonės", o realiai - internavimo centrai, iš kurių pagal poreikį sovietai paimdavo tiek ir tų žmonių, kurių jiems reikėdavo.

Dalis sovietų pasigrobtos įrangos taip ir neaišku, kam buvo panaudota, bet dalis įrenginių, skirtų Opel Kapitan gamybai, vėliau buvo panaudota gaminti visai kitai mašinai - Pobieda. Šioji faktiškai irgi tapo kita pavogta mašina, apie kurią irgi buvo kuriamos istorijos, kaip apie stebuklingą sovietų kūrinį.

Taip ar anaip, 1947 metais prasidėjo Opel Kadett arba Moskvič-400 gamyba Maskvoje. Po kiek laiko gamyba įsivažiavo ir Moskvič-400 tapo pirmąja realiai masiškai gaminta ir bent iš principo žmonėms nusipirkti prieinama mašina SSRS istorijoje. Aišku, praktikoje mašiną nusipirkti gaudavo tik visokie veikėjai - smulkūs kompartijos vadukai, gamyklų direktoriai, kolchozų pirmininkai ir panašiai.

Kadangi Moskvič-400 buvo ne kas kita, o labai nekokybiškai gaminamas 1936 metų Opel modelio klonas, tai 1954 sovietai bandė jį modernizuoti. Taip atsirado Moskvič-401, kuris išties skyrėsi nuo ankstesnio faktiškai niekuo, išskyrus tai, kad buvo padidintas variklio suslėgimo laipsnis ir nureguliuotas apsukų ribotuvas, kad maksimalios apsukos būtų didesnės. Dėl tokių pakeitimų variklis gavosi 3-4 arklio galiom didesnis, maksimalus greitis beveik nepasikeitė, bet užtat padaugėjo variklio gedimų.

Kadangi gamyklos įrengimų patys sovietai nei modernizuoti, nei suremontuoti, nei netgi šiaip prižiūrėti nesugebėjo, pagrindinės gamybos linijos galutinai ėmė užsilenkinėti 1956, tai šitaip Moskvič-400/401 ir buvo nustotas gaminti. Nuo gamyklos pavogimo iki gamyklos subyrėjimo sovietai pagamino maždaug 247 tūkstančius moskvičių.

Tarp kitko, kaip ir originalių Opel Kadett atveju, dalis mašinų buvo gaminama kaip kabrioletai, tokių pagaminta kelioliką tūkstančių. Tai buvo bene vieninteliai serijiniai kabrioletai SSRS istorijoje (jei neskaitysim visokių viliukų), tačiau negana to, kad buvo labai ribotai parduodami, tai ir nemėgstami, nes šaltame klimate neturėjo prasmės, o negana to, dėl konstrukcijos beveik neturėjo privalumų - faktiškai tai buvo ne kabrioletas, o tas pats moskvičius, tik su viso stogo dydžio skyle stoge (iš stogo liko faktiškai rėmas).

Vėliau Opel Kadett variklių gamybos linija buvo naudojama kiek stipirau modifikuotiems varikliams gaminti, o tie varikliai buvo naudojami Moskvič-402 mašinoje. Šioji nebuvo tokia visiškai vogta, o buvo didele dalimi tiktai tiesiog šiaip kopipyzdinta.