Monomanija

Monomanija - tai toksai liguistas potraukis, kur pas žmogų kažkaip dėl vieno dalyko stogas pavažiavęs, nors dėl kitų dalykų kaip ir gerai. Monomanijos egzistavimas šiais laikais neigiamas, nes atseit negali gi taip būti, taip kad tokio psichikos sutrikimo tiesiog atseit nėra, o yra tik visokie kitokie sutrikimai.

Šiais laikais visos monomanijos dažniau įvardinamos arba kaip kokie nors sindromai bei simptomai, arba išvis pavadinamos kokiu nors obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu, jei tai koks potraukis, arba fobijomis, jei tai baimės.

Klasikinėje psichiatrijoje išskiriamos yra penkios pagrindinės monomanijos rūšys:

Bet taip tai čia buvo pačioje pradžioje, o paskui gi paaiškėjo, kad būna visaip - o jei jau pacientai dėl kažko kvankštelėję, tai ir apraiškos gali būti ne tik tokios, kaip nesulaikomas potraukis kažką daryti, bet ir priešingai - baimė kažką daryti ar išvis kažkokia baimė ir viskas. Taip visokios baimės ir potraukiai paaiškėjo besą vienarūšiu sutrikimu - monomanija, kur tiesiog kokia nors ar teigiama, ar neigiama emocija ima reguliuoti paciento elgesį.

Gi paskui, betyrinėjant visokius įvairius atvejus, monomanijų rūšių dar padaugėjo, tai jau gavosi ištisos pora dešimčių:

O paskui jau dar daugiau tų visokių monomanijų prisidaugino, tai galų gale baigėsi tuo, kad XXa. pradžioje psichiatrai jau ėmė nebeprisiminti visų tų dešimčių ir šimtų skirtingų manijų bei fobijų pavadinimų, tai nutarė, kad jau laikas kažką kitaip padaryti. Taip ir baigėsi viskas, nes tada atsirado toksai Emil Kraepelin, kuris sugalvojo, kad nėra čia ką galvoti, nes visos tos monomanijos yra tiesiog šizofrenija.

Visgi nors ir primirštos bei neigiamos, monomanijos egzistuoja, kartais netgi tokiais grynais ir visiškai klasikiniais pavidalais, kad taip ir nesigavo jų išmesti iš jokių psichiatrijos klasifikacijų, tad paliko jas prie F63, kaip elgesio ir impulsyvinius sutrikimus. Tarp jų yra vat tokie impulsyvaus elgesio sutrikimai: