Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Monetos

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Moneta)
Jump to navigation Jump to search

Moneta - toksai apskritos formos metalinis pinigas, kuris iki šiolei populiarus, nes labai patogiai leidžia viską susiskaičiuoti. Mėgsta monetas ir tėvai, nes taip vaikams geriausia pinigus duoti, ir vaikai, nes monetos būna gražios ir blizga, ir visokie numizmatai, nes šie tiesiog mėgsta visokias monetas.

Šiais laikais monetos dažniausiai būna kokie nors gana smulkūs pinigai, nes brangesni pinigai daromi iš popieriaus, kaip banknotai. Kadangi monetos yra iš metalo, tai jos gana atsparios, sąlyginai ilgaamžės, nes greitai nesudyla.

Senais laikais dažniausiai monetos būdavo daromos iš aukso, sidabro ir vario. Tai pagal vertę ir skirstydavosi į tris rūšis - auksinės, kurios yra labai brangios, sidabrinės, kurios yra gan vertingos, o varinės - kurios smulkios ir pigios.

Šiais laikais monetos paprastai būna ne iš tų metalų, o iš visokių lydinių. Kaip pvz., eurų monetos yra tokios:

  • Eurai - nikelio-chromo lydinys baltai monetos daliai, bronza - geltonai monetos daliai
  • Eurocentai - bronza monetoms, kurių nominalas yra nuo 10 iki 50 centų
  • Eurocentai - vario lydiniu laminuotas plienas monetoms, kurių nominalas yra nuo 1 iki 5 centų

Paprastai šiais laikais baltoms monetoms dažniausiai naudojamas nikelis su chromo priemaišomis, kuris yra nerūdijantis ir gana kietas. Įvairios geltonos monetos dažniausiai daromos iš bronzos, nors seniau būdavo iš žalvario. Dabar žalvaris nenaudojamas, nes rūdija, apsineša žaliomis apnašomis. Taigi, monetos būna iš įvairių bronzų - nerūdijančių vario lydinių. Labai pigioms monetoms naudojamas būna dar ir aliuminis, nes jis pigus. Kartais ir ypatingai pigus aliuminio variantas - siluminas, nes jis dar pigesnis. Tuo tarpu Europos Sąjunga naudoja mažiausioms monetoms plieną, nes šis dar pigesnis už aliuminį ir kartu visgi daug daug atsparesnis.

Tik viena-kita valstybė dar naudoja ir kokius nors balto vario lydinius, liaudyje vadinamus melchiorais, kaip pvz., Jungtinė Karalystė, kuri iš jų gamina svarų monetas.

Pipedijai labiau žinomos monetos

Čia kai kurios monetos, kurios labiau žinomos Pipedijai: