Lyderystė

Lyderystė - beprasmis žodis, kuris dažniausiai pasitaiko valdžiakalbės kloduose, tačiau galima jį aptikti ir šūdiniausioje korporatyvinėje reklamoje ar panašioje prastos rūšies užsakomojoje kūryboje. Beveik visais atvejais, jei tik aptikote žodį "lyderystė", galite būti užtikrinti, kad skaitote bulšitą.

Tie, kas užsiima vadyba iš rimtųjų (ir žino, kas buvo Edwards Deming), žino, kad tikra lyderystė yra labai paprastas reikalas:

  • Giliai ir nuosekliai aiškintis ir suprasti, ko išties reikia klientui, iš kur naudą kuria kliento procesas ir kur jo bėdos
  • Giliai ir nuosekliai aiškintis ir suprasti, kokias bėdas tu pats turi ir kaip esi nevykėlis, ir kaip nesugebi tenkinti kliento porreikių ir tas bėdas pripažinti ir apie jas kalbėti
  • Daryti pokyčius taip, kad bėdos būtų sprendžiamos tuo būdu, kad klientui pasidarytų geriau

Jei taip darai - klientai būna patenkinti, moka pinigus, tu augi, visi po truputį darosi laimingi ir taip toliau, todėl tu pradedi pirmauti ir tampi lyderiu. Štai ir visa lyderystė, taip paprastai. Būtent šitus Edwards Deming principus kelis dešimtmečius visur masiškai diegė Japonija, per tai tapusi viena iš pasaulio ekonominių lyderių.

Tačiau ten, kur kalbama apie lyderystę, beveik niekada neįmanoma išgirsti absoliučiai nieko apie realius kliento poreikius ir problemas, o jau juo labiau nieko neįmanoma išgirsti apie tai, kokias bėdas turi paslaugos teikėjas. Ir tai reiškia, kad jokios lyderystės tenai išvis nėra.

Apie lyderystę labai mėgsta daug pezėti visokie politikai, vadibininkai, įvairūs biurokratai ir šiaip visokie narcizai. Paprastai šita visa "lyderystė" tebūna gyrimasis visiškai svetimais nuopelnais, visiškai neaišku kuo, ko nėra ar ką ne pats darei. Dažnai tokie gyrimaisi dar persimaišo ir su paternalizmu.

Realių problemų pripažinimo ir sprendimo tokie fake lyderystės skleidėjai visada labai vengia - kartais atvirai besipiktindami, kad kalbama apie problemas, o kartais tyliai bėgdami nuo tų, kas apie problemas šneka. Priežastis paprasta: jei kalbi apie problemas - reiškia, kad versi tas problemas spręsti. Vadinasi, reikės dirbti, o ne šnekėti kliedesius.

Taigi, kai kažkas sako "lyderystė", tai prisiminkite tą trejybę: kliento poreikiai, mano problemos ir realūs pokyčiai. Jei to nėra - tai čia ne lyderystė, o makaronai.


Dar žr.

Yra dar patobulintų stagnacinės ir narcisistinės lyderystės kliedesių:

  • Darni lyderystė - čia kad kiti neišsišoktų lyderiaudami, nes jei išsišoks - tai bus nedarnūs
  • Tvari lyderystė - tai kad kažką padarius, lieki lyderiu, netgi jei ir nuo visų atsilieki
  • Lyderystės sklaida - organizuotas biurokratinio bulšito skleidimas