Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Linkuva

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kuroshima - dar ne Linkuva, bet jau po audros išmestas į krantą. O dar po metų tai jau bus Linkuva, o ne Kuroshima.

Linkuva - bene didžiausias kada nors paskendęs Lietuvos laivas, šitaip gal netgi garsesnis už tą nedidelį miestą, kurio vardu jis pavadintas. Motorlaivis "Linkuva" paskendo kažkur Ramiąjame vandenyne, plaukdamas iš Japonijos į JAV, netoli Meksikos.

Iki šiol laivo "Linkuva" paskendimą slepia nelabai aiškūs nutylėjimai. Kaip ten buvo, kad vienas iš moderniausių ir geriausių Lietuvos laivų taip netikėtai paskendo. Vieni sako, kad audra buvo didelė, gi kiti sako, kad jokia audra vidury jūros šiaip sau tokio laivo nepaskandins, ir tada sumykia ir nutyli, nieko nepasakydami. Vienintelė įtikinama teorija, susijusi su laivo žūtimi - kad laivą paskandino superbanga, kuri laivą tiesiog perlaužė per pusę. Deja, tokia teorija, kad ir įtikinama, bet neįrodoma.

Taigi, paslaptingai dingęs laivas "Linkuva" bei jo katastrofa - tai, matyt, didžiausia ir liūdniausia lietuviško jūrų laivyno istorija. Nors šiais laikais jau ir galime kažkiek nuspėti tos katastrofos priežastis, klausimų apie ją kyla gal tiktai dar daugiau.


Jau lietuviškas laivas "Linkuva", gal 1998, o gal ir vėliau, persidažęs į šviesias gražias spalvas ir visai nepanašus į tą buvusį laivą "Kuroshima".

Laivas Linkuva ir jo katastrofa

Visas paskendimas įvyko taip, kad 2000 metų birželio 20 netoli Meksikos siautė uraganas Carlota. Tuo metu, kai ėmė siausti, uraganas nebuvo laikomas pavojingu, tačiau akivaizdžiai jis buvo vienas iš tų supergreitų, netikėtai susidarančių uraganų, būdingų El Ninjo srovei. Taigi, birželio 20 uraganas dar buvo tik tik pastebėtas, bet nelaikomas pavojingu, tačiau jo aktyviausia dalis kaip tik tuo momentu ir užkabino mūsų laivą "Linkuva", priklausiusį Klaipėdos transporto laivynui.

"Linkuva" buvo didelis laivas, bene didžiausias iš tų, kurie buvo Lietuvoje, išvis 110 metrų ilgio. Vien dėl tokio dydžio jis buvo laikomas visiškai saugiu (didesniems laivams audros gana nebaisios). Negana to, šis laivas buvo statytas Japonijoje, visiškai modernus ir saugus. Tačiau uraganas pasirodė per stiprus. Per paskutinį ryšio seansą kapitonas Anatolijus Bobrovas dar pranešė, kad vėjas yra virš 40 metrų per sekundę, bangų aukštis siekia keliasdešimt metrų, o laivas yra pasviręs 30-40 laipsnių kampu, negana to, dėl tokio pasvirimo ir variklis sustojo. Paskui daugiau pranešimų nebuvo.

Spėjimas buvo, kad vėjas tuo metu sustiprėjo iki dar didesnio, apie 60-80 m/s, o bangos galėjo siekti apie 30-40 metrų, t.y., tai buvo superbangos, kurių buvo netgi ne viena, o visa serija.

Kitą dieną, birželio 21, laivo ieškojo JAV lėktuvai C-130 aka Hercules. Trys lėktuvai apskraidė didžiulį plotą, bet laivo nerado. Per 350 kilometrų nuo paskutinės laivo buvimo vietos buvo atrastos 2 aplaužytos valtys, bet nei vieno žmogaus surasti nesigavo. Nesigavo atrasti ir gelbėjimosi plaustų. Visi 18 įgulos narių žuvo.


Visiškai nesusijęs tanklaivis "Linkuva", kuris gal netgi ir dabar tebeplaukioja, kas jį ten žino...

Kiti laivai, besivadinę Linkuva

Kiek radome, tai buvo bent jau du laivai, kurie vadinosi "Linkuva". Ir negana to, vienas iš jų, gal tas pats, o gal ne tas pats, siejasi su "Linkuva" keista istorija.

Keistasis laivas - tai irgi 1988 metų gamybos to pat tonažo japonų laivas "Kuroshima" arba "Kuroshima Maru", statytas Fukuoka Shipbuilding statykloje, kuris nuo 1998 metų ėmė vadintis "Linkuva". Štai tas laivas dar 1997 metais per kažkokią audrą Beringo jūroje buvo išmestas į krantą Aleutų salose, smarkokai aplankstytas ir pažeistas, ko dėka sukėlė daug problemų dėl išsiliejusio kuro[1]. Laivo IMO numeris - 8710699.

Taigi, vat šitą palankstytą laivą, atrodo ir nusipirko Lietuva 1998, kažkaip padažytą ir atlankstytą. O paskui per audrą jis ir nuskendo. Matyt, palankstymai neatlaikė.

O dar kitas laivas buvo 1980 statybos tanklaivis su IMO numeriu 7923653, kuris buvo visai kitas laivas. Jį statė suomių Rauma Repola, plaukiojo kaip sovietinis, paskui buvo parduotas į užsienį, paskutinė registracijos vieta - Belizas, o paskutinis pavadinimas - "Aquarius". Tai jis niekuo nesusijęs.


Miestas Linkuva

O dar yra tokia gyvenvietė, irgi Linkuva vadinasi, kažkur nelabai toli nuo Pakruojo, per 18 kilometrų (pėsčiomis tiek nenueisit). Tai vienas iš senesnių Lietuvos miestų, minimas dar 1371 metų Livonijos kronikose, o dabar turintis apie 1700 gyventojų. Nelabai daug, bet visgi ir nelabai mažai.

Štai šitos Linkuvos vardu ir buvo pavadintas laivas "Linkuva", ir ne vienas, o bent jau du laivai.


Visokie šaltiniai beigi nuorodos

Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.