Kitas specifinis asmenybės sutrikimas

Kitas specifinis asmenybės sutrikimas - tai toksai asmenybės sutrikimas, kuris tiesiog kokioje nors klasifikacijoje nenurodytas, nes kažkur kitur nurodytas.

Dabartinėje psichikos ligų klasifikacijoje pagal ICD-10 yra tokie kiti specifiniai sutrikimai:

Palyginę su DSM klasifikacijomis, galime pastebėti, kad kažkodėl čia į nenurodytus sutrikimus įtrauktas narcisistinis asmenybės sutrikimas, kuris yra itin dažnas. Priežastis labai paprasta: kaip ir prieš kelis dešimtmečius JAV, taip ir dabar Europoje narcisistinis sutrikimas įvertinamas tik tada, kai pats savo noru ateina pas psichiatrą. O kadangi narcisistiniai pas psichiatrus savo noru neateina, nes įsivaizduoja tobulais (problemas turi tik kiti) - tai ir sutrikjimas netraukiamas.

JAV narcisistinis sutrikimas buvo įtrauktas dėl kriminalinių priežasčių (panašiai, kaip ir sociopatai, kurie irgi patys pas psichiatrus nevaikšto) ir to, kad patys narcizai pas psichiatrus varydavo savo artimuosius.

Taigi, nagrinėjant asmenybės sutrikimus, labai svarbu suprasti, kad dauguma klasifikacijų tuos sutrikimus pateikia tiktai pagal tai, kaip patys psichiatrai mato. Nepriklausomi, statistiniai vertinimai, paremti atsitiktinėmis imtimis, iki šiol beveik nėra daromi, tad daugelis klasifikacijų, ypač senesnės, yra smarkiai iškreiptos.

Kita vertus, asmenybės sutrikimai pagal DSM-IV bei asmenybės sutrikimai pagal DSM-5 jau aprašomi ir remiantis kiek platesniais bandymais įvertinti ir tuos asmenybės sutrikimus, kurie savo noru į psichiatrus nesikreipia.