Kepenų cirozė

 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Kepenų cirozė - vienok tokia liga, katra apserga neretai alkoholikai, nors ir ne tiktai anie, taip kad čia negalim visai aiškiai pasakyt, kad jei jau kepenų cirozė yra, tai ir alkoholizmas. Kaip sako jau patsai pavadinimas, kepenų cirozė atsiranda tada, kai suyra kepenys. Aiški simptomatika paprastai pasireiškia nesuvaldomai klaikiais pilvo skausmais ir gelta, nuo katros sunkesniais atvejais pasikeičia visa žmogaus spalva.


Kepenų cirozės patogenezė

Pagal patogenezę išskiriamos trys kepenų cirozės formos:

  • Alkoholinė kepenų cirozė: Dažniausia kepenų cirozės priežastis - alkoholizmas, kurio pasekoje yra suardomos kepenų ląstelės, o jas ima keisti jungiamasis audinys. Kepenų veiklos efektyvumas sumažėja, veikla sutrinka, ilgainiui (per 10-15 metų intensyvaus girtuokliavimo) išsivysto negrįžtami pakitimai.
  • Virusinė kepenų cirozė: Antra pagal paplitimą kepenų cirozės priežastis - virusinis hepatitas, ko pasekoje, esant ilgesnei ligos eigai, gali irgi išsivystyti analogiški pakitimai. Kombinacijoje su viena iš virusinio hepatito formų ir alkoholizmu, kepenų cirozė gali išsivystyti per keletą mėnesių.
  • Lėtinė kepenų cirozė: Trečia pagal paplitimą kepenų cirozės rūšis, kuri sunkiai gydoma, o jos atsiradimo mechanizmai iki šiol nėra pilnai išaiškinti. Siejama su hipoksija ir veninės kraujotakos nepakankamumu.


Kepenų cirozės gydymas

Gydymas - pirmiausiai palaikomasis, nes vaistų, katrie pagydytų, kaip ir nėra. Taigi, kepenų ciroze apsirgęs pacientas pajungiamas prie lašelinės ir pumpuojamas gliukozės ir fiziologinio tirpalo didžiuliais kiekiais, neduodant jam netgi nieko valgyt, kad tik nuimt nuo kepenų bent dalį apkrovimo, idant jas apstotų skaudėt ir imtų bent kažkiek atsigauti, o paskui jau maitinant išskirtinai dietiniu ir beskoniu maistu.


Prognozė

Prognozė abejotina. Esant ribotiems kepenų pažeidimams, ligonio perėjimui prie nuolatinės dietos, kenksmingų faktorių atsisakymui, palaikomajam ir atstatomajam gydymui, visiškai nutraukus alkoholio ir kenksmingų maisto priedų vartojimą, pacientas gali būti pervestas į sąlyginai stabilią būseną. Nepaisant to, kepenų cirozė išlieka šešta pagal paplitimą mirties priežastimi tarp 35-60 metų amžiaus žmonių pasaulyje, todėl apsirgę kepenų ciroze pacientai neturėtų tikėtis ilgo gyvenimo.