Hiperinfliacija

Hiperinfliacija - tai irgi infliacija, tiktai kad labai jau greita. Nors visokie ekonomistai ir nesutaria, kuo ta hiperinfliacija skiriasi nuo normalios infliacijos, aišku gi tiktai tas, kad jau kai būna hiperinfliacija, tai mažai nebūna.

Didžiausia visų laikų Žemės planetos infliacija buvo kadaise Vengrijoje, kai ją užsigrobė SSRS ir kažkokias tenai makliavones darė. Tai pinigai tokiais tempais nuvertėdavo, kad vengrai pritrūko skaičiams pavadinimų, nes jau nebegalėjo naujų sugalvoti. Tai nuo tada vengriškas pinigas pengė tapo tokiu istoriniu pasityčiojimu iš visokių finansų sistemų.

O dar labai garsios hiperinfliacijos buvo Vokietijoje po to, kai pasibaigė I Pasaulinis karas, o taip pat nelabai senais laikais - dar ir Zimbabvėje.

Gi kita vertus, nors lietuviški talonai irgi hiperinfliavo, ta infliacija buvo kokį 100 kartų mažesnė, nei ta, kuri Rusijoje buvo ištikusi rublį. Tai kai kurie taip ir sako, kad talono infliacija Lietuvoje visgi nors ir buvo greita, bet tai dar buvo ne hiperinfliacija, nes tempų pritrūko, mat valdžia matyt neskubėjo pinigais taškytis.

Dar hiperinfliacija būna smagi vaikams, nes jie gauna daug didelio nominalo banknotų savo žaidimams, mat tie banknotai pasirodo besantys visiškai be jokios vertės. Gi kita vertus, monetos išnyksta, nes būna per brangios.

O dar visi žino, kad jei jau hiperinfliacija, tai taupyti pinigų negalima, o reikia kažką nusipirkti ir tuos pinigus išleisti. Tai aišku, pirkėjai tada nesnaudžia, bet pardavėjai žino, kad su pinigais neturės ką daryt, tai todėl didina kainas.