Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Gonorėja

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
15:36, 5 balandžio 2018 versija, sukurta Vezimas21 (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
 Nuot.png 
Padaryk gerą darbą, įkelk vieną kitą nuotrauką.

Kažkaip nepipediškai atrodo. Surask kokią nors per Google Images ar kažkur, ir įdėk dėl Pipedijos.


Gonorėja, kitaip dar vadinamas triperis - populiari venerinė liga, netgi, galima sakyti, pati populiariausia iš tų, katros laikomos klasikiniais lytiniu keliu plintančiais susirgimais. Sukėlėjas - gonokokas, bakterija, kuri gan atspari visokiems antibiotikams. Nesigilindami labai jau į visokias medicinas, bendrai papasakosim, kaip užsikrečiama, kokie pirmi požymiai ir ką daryti.


Užkrečiamumas

Dažnas medikas, apibūdindamas triperį, sako, kad tai yra liga, kurią platina moterys, o serga vyrai. Todėl ir pavadinimai šiai ligai du: moterims - "gonorėja", o vyrams - "triperis". Ir išties, bene trys ketvirtadaliai moterų, užsikrėtusių gonorėja, ilgai net nepastebi, kad susirgo, nes nebūna anei jokių užsikrėtimo pastebimų požymių, todėl galvoja besančios sveikos, ir pisasi toliau su kuo papuola. Daugumai gi vyrų būna atvirkščiai: vos apsikrėtė triperiu, išsyk pasijunta, jau po kelių dienų. Bet neužmirškit: dalis vyrų visgi nieko net nepastebi, kol nepradeda myžt balkšvomis gleivėmis, o tokioj stadijoj jau gręsia visiški kiaušelių pažeidimai, su tokiomis pasekmėmis, kaip nevaisingumas ir impotencija.

Triperis pasižymi ir dar vienu įdomiu bruožu: nuo jo beveik neapsaugo gumytės. Dažnas, naudodamas gumytę, galvoja, kad liks sveikas, ale jos apsaugo tik nuo dalies susirgimų, tokių, kaip sifilis ar AIDS. Gonorėja gi sugeba užkrėsti, nesant jokių odos pažeidimų, pakanka, kad vyras pačiupinės užkrėstai moteriai putę, o paskui prisilies prie savo pimpilo - vat ir užsikrėtė. Dar daugiau - užsikrėtus, gonokokai išsiskiria ir per burną, jų nuolat būna ant sergančiojo odos. Todėl gali būti ir dar prasčiau: pasilaižysit su užkrėsta panike, vat ir gausite triperį tiesiog burnoje, netgi be jokio sekso. Medicinai žinoma netgi atvejų, kai žmonės užsikrėsdavo triperiu, tiesiog sveikindamiesi, padavę vienas kitam ranką.

Plinta triperis netgi per visokius daiktus, drabužius, rankšluosčius, nes gonokokai, pakliuvę ant daiktų, neretai išlieka aktyvūs kelias dienas ar ilgiau. Užkrečiamumo požiūriu, gonorėja yra bene lengviausiai plintanti venerinė liga.

Dėl skirtingos eigos vyrams ir moterims, čia pasireiškia ir dar vienas fokusas: moterys dažniausiai sužino, kad serga gonorėja iš vyrų, su kuriais santykiavo, bet nepastebėjusios ant savęs jokių požymių, galvoja, kad čia tas vyras ir užkrėtė. Nors paprastai būna taip, kad tiesiog tam vyrui pasimatė per kelias dienas ar savaites, o moteris ir po kelių mėnesių savo ligos nepastebėjo.


Požymiai bei ligos eiga

Vienas toks pacientas kartą pasakojo, kaip susirgo triperiu: ryte pajuto, kad norisi pamyžt, bet skauda. Galvojo, kad praeis, nuvažiavo į darbą, o ten dar kartą užsimanė į tuoletą. Tai vat, kai pabandė, tai nuo skausmo apsiverkė tikrąja to žodžio prasme, prisimyžo į kelnes ir nugriuvo. Atsipeikėjo, sėdėdamas ant grindų, myžalų baloj. Taip ir suprato, kad čia ne šiaip sau koks perštėjimas, o triperis (medikai šitą dalyką vadina labai nekaltai - "skausmingas šlapinimasis"). O apsikrėtė tasai žmogus nuo labai gražiai, kultūringai, inteligentiškai ir padoriai atrodančios panikės, nei už ką neįtartum, kad gali būti tokia zaraza.

Daugeliu atvejų būna ir kitaip, kada kelis mėnesius ar netgi metus žmogus nieko ir nepastebi, arba šlapinimasis būna ne toks skausmingas, kaip aukščiau minėtu atveju. Dažniau tokia eiga pasitaiko moterims, kai pirmi požymiai pasireiškia kokiais nors pilvo skausmais. Deja, lėta eiga reiškia ir daugiau komplikacijų: gonokokai jau būna išplitę po visą organizmą, dažnai sukelia vidinius uždegimus pilvo ertmėje, įskaitant ir pūlines bei antrines (stafilokokines) infekcijas pažeistose vietose. Ir žmogui gali netgi atrodyti, kad susirgo apendicitu ar dar kažkuo, nors priežastys visai kitos. Jei žmogus pasiekia tokią sunkią stadiją, blogų pasekmių gali būti labai daug: tai ir nevaisingumas bei gimdos kaklelio uždegimas moterims (pastarasis kartais ir mirtim netikėta pasibaigia), ir kiaušelių pažeidimas vyrams (o nuo šio ne tik nevaisingumas, bet ir impotencija gręsia), ir gyvas galas visokių vidaus organų pažeidimų.


Ką daryti

Patarsim tą patį, kaip ir apie sifilį: varykit kuo greičiau pas medikus ir nei negalvokit gydytis patys, juolab, kad šiais laikais yra ir privačių anoniminių venerologijos kabinetų. Antibiotikams gonokokai gana atsparūs, tad dauguma atvejų, jei gydysitės patys, atrodys, kad pasveikote, nors išties ligos eiga bus tiesiog apslopinta, o vėliau vėl sukils: pakankamą dozavimą ir terapijos trukmę nustatyti gali tiktai profesionalus gydytojas. Statistika rodo, kad itin daug sunkių gonorėjos atvejų su komplikacijomis - būtent bandymo pačiam gydytis pasekmė.

Dažnas patarėjas iš visokių internetų gali jums papasakoti kokių nors pasakojimų iš knygučių, kurios buvo išleistos prieš 60 metų ar dar seniau, kai būdavo rašoma, kad penicilinas puikiai padeda ir net pavienė didelės penicilino dozės injekcija duoda virš 90% išgijimą. Taigi, vat deja: per tą laiką krūvos naujų gonokoko štamų atsirado, o ir antibiotikų dozavimas čia skiriasi. Taip kad eikite pas gydytojus, nes geriau pasveikti normaliai, nei paskui turėti bėdas.

Paplitimas

Gonorėja, kaip jau minėjome, yra labiausiai paplitusi venerinė liga, apie 1990-1996 kasmet Lietuvoje būdavo identifikuojama keletas tūkstančių gonorėja apsikrėtusių žmonių, metinis rekordas buvo netoli 6 tūkstančių. Toks skaičius reikštų netoli pusės procento lytiškai aktyvių Lietuvos gyventojų, sergančių triperiu vienu metu. Jei toksai sergamumas laikytųsi nuolat, tai reikštų, kad vienas iš dvidešimties žmonių (t.y., kas dešimtas seksualinis partneris - pora visada yra iš dviejų žmonių) gali būti persirgęs ar tebesergantis triperiu.

Būtent tas 1990-1996 periodas venerologų dabar vadinamas venerine epidemija, nes veneriniuose dispanseriuose tiesiog pritrūko vietos ligoniams gydyti ir SAM leido gydyti triperį ambulatoriškai. Dabar gi apsikrečiančių triperiu yra mažiau, metinis skaičius neviršija tūkstančio.

Kaip rodo pasaulinė statistika, šiuo metu dažniausias užsikrėtimo triperiu atvejis - per atsitiktines pažintis interneto pažinčių puslapiuose. Neoficialios lietuviškos statistikos irgi teigia, kad labiausiai plinta gonorėja per visokius ten pažinčių puslapius, kurių nei neminėsim. Tiesiog turėkit omeny.

Kaip ir kitos venerinės ligos, triperis yra labiau paplitęs tarp miesto gyventojų, ypač Klaipėdoje ir Vilniuje, itin dažnai diagnozuojamas prostitutėms, asmenims iki 30 metų, tolimųjų reisų vairuotojams, jūreiviams, narkomanams ir pan., tačiau paskutiniu metu tendencijos keičiasi - daugiau, nei pusė užsikrėtimo atvejų nuo 2003 siejama su internetinėmis pažintimis ir ta dalis auga.

Literatūroje ir mene

Plačiausiai žinomas gonorėjai dedikuotas muzikos kūrinys garsusis australų roko bernelių AC/DC gabaliukas „The Jack“ [1]. Lietuvių liaudies kūryboje ir tautosakoje triperiu dažniausia vadinamos iš Vakarų Europos savartynų atgabentos pavargusios transporto priemonės.