Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Flashback

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
01:05, 9 rugpjūčio 2016 versija, sukurta Arabas (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Flashback''', '''flešbekas''', '''flašbekas''', '''priverstiniai atsiminimai''', '''pakartotiniai pergyvenimai''' ir pan. - tam tikra intensyvių, priverstinių ir nevaldom...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Flashback, flešbekas, flašbekas, priverstiniai atsiminimai, pakartotiniai pergyvenimai ir pan. - tam tikra intensyvių, priverstinių ir nevaldomų atsiminimų rūšis, kylanti po stiprių trauminių potyrių ar kai kurių haliucinogenų pavartojimo atvejų. Vienas iš dažnesnių potrauminio streso sutrikimo (PTSD) požymių.

Paprastai flašbekai būna susiję su itn stipriais kadaise buvusiais trauminiais įvykiais - paciento atmintis atkuria jausmus, emocijas, pojūčius, vaizdinius, kurie buvo traumos metu. Kadangi atsimenamos traumos būna labai nemalonios (išprievartavimas, sužalojimas, artimų žmonių žūtis ar sužalojimas, kitos smurto scenos), atsiminimai visada būna kartu su stipriu afektu.

Flašbekas savo esme nėra įprastas atsiminimas - tai gali būti netgi ne tiek įvykių prisiminimas, kiek atkurti tie patys jausmai, emocijos, pojūčiai, kurie buvo kažkada, kai įvyko koks nors ankstesnis įvykis. Flašbeką patiriantis žmogus gali neatsiminti įvykių ar jų sekos, tačiau pergyventi kažkada buvusią būseną beveik tiek pat intensyviai, kaip pergyveno tada, kai ją patyrė. Būdingiausia, kad flašbekus patiria žmonės, kažkada patyrę labai sunkias psichologines traumas, susijusias su didelėmis grėsmėmis gyvybei, sveikatai, asmenybės vientisumui ir pan..

Skirtingai nuo įprastų atsiminimų, flašbekas yra tiek intensyvus emociškai ir tiek ryškus, kad jo metu žmogus bent dalinai praranda orientaciją esamoje situacijoje ir pergyvena kažkada buvusius įvykius tiek intensyviai, lyg jie būtų tikresni, negu realybė. Taip pat būdinga, kad flašbekas yra iš esmės nevaldomas, jis ateina kaip nesavanoriškas prisiminimas.

Daugeliu atvejų flašbekas gali būti toks stiprus, kad dėl jo kyla ir stiprus afektas su neigiamomis emocijomis, verkimu, baime, panika. Pacientai, patiriantys flašbekus, dažniausiai visais įmanomais būdais vengia situacijų, kur tie flašbekai gali kilti.

Nepaisant itin ryškių potyrių, galinčių įgauti net ir vizualinį suvokimą (pacientas gali pasijusti ne toje vietoje, kur yra, o ten, kur vyko trauma), flašbekai nėra nei haliucinacijos, nei pseudohaliucinacijos, nei iliuzijos, todėl svarbu griežtai diferencijuoti. Flašbekų kilmė yra susijusi su atminties mechanizmais - atkuriami kažkada buvę įvykiai, tačiau tokiu stiprumu, kad paciento suvokime gali prilygti realiai matomiems vaizdams, girdimiems garsams ir t.t.. Nepaisant atkūrimo intensyvumo, pacientas, pasibaigus flašbekui, suvokia ir skiria, kad tai nėra tikri įvykiai. Paciento išgastį tokiais atvejais būtina diferencijuoti nuo baimės, kuri gali kilti dėl haliucinacijų. Išgastis flašbeko metu yra susijęs su atkurtais nemaloniais prisiminimais.

Kaip papildomas simptomas, po flašbekų gali eiti trumpalaikiai (dažniausiai kelių ar keliolikos minučių) trukmės kliedesiai, susiję su intensyviu paciento išgasčiu, kilusiu dėl flašbeko. Paprastai kliedesių turinys būna susijęs su paciento patirta trauma, trunka neilgai, pasibaigia greitai po to, kai aprimsta afektas.

Diagnostikoje flašbekai yra vienas iš esminių simptomų, leidžiančių lengvai diferencijuoti PTSD nuo kitų sutrikimų. Nors flašbekai būna ne visais PTSD atvejais, o gali pasitaikyti ir prie kitų psichikos sutrikimų, jie yra vienas iš ryškiausių PTSD požymių.

Lietuviško atitikmens terminui "flašbekas" kol kas nėra, tikslesnis vertimas būtų - pakartotiniai pergyvenimai, rekurentiniai prisiminimai, nevaldoma neigiama atmintis arba priverstiniai atsiminimai. Neteisingi (ir savo esme absurdiški) kalbainių siūlomi terminai - "žvilgsnis į praeitį", "atminties blykstelėjimas", "prisiminimų intarpas" ir panašūs. Tokie terminai niekaip neatspindi esminių flashback savybių.