Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Etiopija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
03:02, 21 vasario 2021 versija, sukurta ManoBitaiBuvoDu (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Etiopija''', senesniais laikais žinoma kaip '''Abisinija''' - viena iš seniausių valstybių pasaulyje, kaip sako, valstybingumą turėjo dar tais laikais, kai egzistavo S...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Etiopija, senesniais laikais žinoma kaip Abisinija - viena iš seniausių valstybių pasaulyje, kaip sako, valstybingumą turėjo dar tais laikais, kai egzistavo Senovės Graikija ar Senovės Egiptas. Išties gi taip ir yra - vienas iš civilizacijos lopšių, didžiulės žemės su ne tokiu jau ir prastu klimatu, tai gal taip ir buvo. Gal dėl savo civilizuotumo Etiopija tapo dar ir viena iš pirmų pasaulio valstybių, kur įsigalėjo krikščionybė, taip gaudama dar ir šituos kultūrinius resursus.

Vienok jau ne vieną šimtą metų Etiopijai nesiseka, ir nesiseka smarkiai, ir vargiai ta situacija taisosi. Mušta ko papuola, galų gale gal XIXa. pabaigoje, o gal XXa. pradžioje susidūrė su kažkokių pusgalvių iš Italijos noru gauti kolonijų. O kadangi beveik visa Afrika jau buvo pasidalinta, tai italai nutarė užsigrobti bene vienintelę nepriklausoma likusią Afrokos šalį - Etiopiją.

Karai italams pradžioje sekėsi prastai, nes nors ir blogai ginkluota, Etiopijos armija buvo kraštutinai mobili, greita ir drąsi. Taigi, italus greitais manevrais apsupdavo, apdaužydavo, surasdavo silpnas vietas ir pridauždavo. Pirmas toksai karas baigėsi visišku Italijos fiasco, nepaisant to, kad Italija turėjo vieną iš moderniausių to meto ginkluočių, o tuo tarpu Etiopija - vieną iš labiausiai atsilikusių. Tai Etiopija ta proga dar ir trofėjinių ginklų prisikaupė.

Bet Italija nenurimo, karus ir antpuolius tesė, kol galų gale surengė vieną iš bjauriausių žmonijos istorijoje karų, kur panaudojo cheminį ginklą, daugiausiai ipritą. Tuo cheminiu ginklu laistė pakeles, laukus, stovyklavietėms tinkamas vietas ir taip toliau. Kadangi Etiopija buvo skurdi, tai kariuomenė judėjo su arkliais, arkliai paėsdavo cheminiu ginklu aplaistytos žolės ir nudvėsdavo. Basakojai etiopai kareiviai prasieidavo per kur nors ir likdavo jau ne basakojai, o bekojai.

Žodžiu, Italija karą laimėjo, bet nieko gero iš to visvien negavo, o tiktai pagarsėjo per visą pasaulį, kaip šūdina cheminio ginklo naudotoja. Pačioje Italijoje Tarpukariu dėl to buvo daug skandalų, nes kai žmonės sužinojo, ką daro jų pačių kariuomenė, tai visiškai pakraupo.

Taigi, galų gale Etiopija taip ir liko vėl laisva, bet gerai sektis nesisekė, kamavo badai visokie, milijonai mirusių, ir iki šiol dar tai yra viena iš skurdžių Afrikos šalių. Kitą gi vertus, senos kultūros dėka, visvien ir tvarkosi geriau už aplinkines šalis, ir kariuomenę turi stipresnę, tad nėra jau taip blogai tenai, kaip atrodo, nes kartais būna ir dar gerokai blogiau.