Diktatūra

Diktatūra - santvarka, kurioje yra valdžia, kuri visiškai diktuoja valstybės veiksmus, ir vidinius, ir išorinius, neduodama žmonėms laisvės. Paprastai diktatūra apriboja žmonių ekonominę laisvę, apriboja politinės įtakos galimybes, apriboja ir tikėjimo laisvę - religiją, ir judėjimo laisvę, ir taip toliau. Bet labiausiai ribojama tokiais atvejais būna žodžio laisvė, nes diktatūrose valdžia labai bijo, kad apie ją kažkas ką nors negero pasakys.

Diktatūros būna įvairios - gali būti ir partinė diktatūra (pvz., kokia būdinga įvairioms komunizmo šalims), ir religinė diktatūra (kaip Irane), ir asmeninė diktatūra, kokia vienu metu ganėtinai plito Lotynų Amerikoje. Tokiais atvejais kalbama, kad šalį valdo koks nors diktatorius.

Išties dauguma diktatūros atvejų būna ne kas kita, kaip asmeninė kokio nors diktatoriaus diktatūra, netgi jei ji susijusi su partija ar religija. Taigi, dažniausiai būna galima pamatyti ir diktatorių.

Tais atvejais, kai diktatūra būna smarkiai ideologizuota, jos veiksmai išsiplečia tiek, kad tokia diktatūra ima reguliuoti netgi ir žmonių asmeninį gyvenimą. Kai toksai reguliavimas atsiranda, diktatūra jau vadinama totalitarizmu, nes reguliuojama viskas. Tarp klasikinių totalitarinių valstybių - komunistinė Kinija, SSRS, III Reichas, Šiaurės Korėja ir Iranas].