Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Dešimtainė skaičiavimo sistema

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
04:08, 23 balandžio 2022 versija, sukurta Tiktaipirmyn (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Dešimtainė skaičiavimo sistema''' - labiausiai šiais laikais paplitusi ir visur dominuojanti skaičiavimo sistema, nors bendru visų matematikų sutarimu - pati blogiausia ir niekam tikusi, lyginant su bet kokia kita iš labiau paplitusių skaičiavimo sistemų. Ogi dešimtainės sistemos kilmė - idiotiškai durna ir atsitiktinė: kokiu tai būdu žmonės gavo ne 12 ir ne 8 pirštus, kas būtų buvę labai gerais atvejais, nes ir dvyli...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Dešimtainė skaičiavimo sistema - labiausiai šiais laikais paplitusi ir visur dominuojanti skaičiavimo sistema, nors bendru visų matematikų sutarimu - pati blogiausia ir niekam tikusi, lyginant su bet kokia kita iš labiau paplitusių skaičiavimo sistemų.

Ogi dešimtainės sistemos kilmė - idiotiškai durna ir atsitiktinė: kokiu tai būdu žmonės gavo ne 12 ir ne 8 pirštus, kas būtų buvę labai gerais atvejais, nes ir dvyliktainė sistema, ir aštuntainė sistema - kardinaliai geresnės, o ir bendrai vienos iš geriausių. Vietoje to žmonės gavo 10 pirštų ir todėl, mokydamiesi skaičiuoti pirštais, nesusiprato skaičiuoti normaliai.

Dar beje, jei būtų buvę gudresniais, tai žmonės būtų sugalvoję skaičiavimui naudoti ne visus pirštus, o tik po keturis, tuo tarpu nykščius naudoti skaičių ženklui - pliusui ar minusui. Tada būtų gavusis tiesiog ideali aštuntainė sistema, kuri veikia daugybę kartų geriau. Bet ne, godumas žmones vertė naudoti ir nykščius, taip kad ir gavosi šita nesąmonė.

Iš esmės, visos bent kiek populiarumo įgavusios skaičiavimos sistemos turi daug privalumų, lyginant su dešimtaine sistema:

  • Dvejetainė skaičiavimo sistema - nors ir nelabai patogi skaičiams, didesniems už 4, tačiau turi tą privalumą, kad skirtingai nuo kitų skaičiavimo sistemų visiškai tiesiogiai atspindi matematinę logiką: skaičius 1 yra tiesa, skaičius 0 yra melas. Tai reiškia, kad su šia sistema galima daryti nepaprastai lengvai vykdomus loginius skaičiavimus, kurie reikalingi, pvz., planuojant ar vertinant kokius nors dalykus.
  • Aštuntainė skaičiavimo sistema - bazinis skaičius dalinasi iš 2 ir 4, yra 2 laipsnis, o tai reiškia - kad sistema yra suderinama su dvejetaine. Skaičius 8 yra šalia pat 7, kuris žymi įprastai žmonėms įsimenamą objektų kiekį - o tai reiškia, kad šitokia sistema žmonės galėtų labai lengvai skaičiuoti atmintinai, ji tiesiog optimaliai pritaikyta žmogaus smegenų pajėgumui ir šiuo atžvilgiu nei viena kita skaičiavimo sistema jai neprilygsta.
  • Dvyliktainė skaičiavimo sistema - bazinis skaičius dalinasi iš 2, 3, 4 ir 6 - tai reiškia, kad šita sistema yra itin patogi, jei reikia atlikti dalybos veiksmus. Būtent todėl ji ilgainiui buvo taip smarkiai paplitusi prekyboje, kur viskas buvo skaičiuojama tuzinais. Tiesiog viską taip skaičiuoti, dalinti, sudėti - daug patogiau.
  • Šešioliktainė skaičiavimo sistema - bazinis skaičius dalinasi iš 2, 4, 8, yra 2 laipsnis, o tai reiškia, kad ši sistema veikia kaip galingesnis aštuntainės sistemos variantas, kuris visgi nėra patogus skaičiavimui atmintinai. Gal šešioliktainė sistema ir nebūtų išplitusi, jei ne tai, kad aštuntainės sistemos skaičiai labai jau sunkiai konvertuojasi į paplitusią dešimtainę sistemą, nes nesutelpa. Paprasčiau šnekant, jei aštuntainėje sistemoje reikia parašyti "9", tai gaunasi "11" - dviženklis skaičius, todėl susigautyti sunku. O štai šešioliktainėje gaunasi "A" ir viskas. Kartu aštuntainė ir šešioliktainė visai nesunkiai konvertuojasi viena į kitą. Tai gal todėl šešioliktainė ilgainiui ir išplito labiau.
  • Šešiasdešimtainė skaičiavimo sistema - bazinis skaičius dalinasi iš 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 - t.y., iš didžiulio kiekio skirtingų skaičių - taigi, turi daugybę dalybos ir prekybos privalumų, kaip ir dvyliktainė sistema, o su pastarąja šešiasdešimtainė puikiai suderinama. Taigi, ne šiaip sau skaičius 60 turi atskirą savo pavadinimą - kapa.

Štai kaip matote, štai tiek skirtingų skaičiavimo sistemų, kurios yra geresnės, nei dešimtainė skaičiavimo sistema. Ir ką jūs manote? Visvien visi naudoja dešimtainę, nes per šimtus metų prie jos taip prisitaikė, kad kitaip ir negali.