Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


AltaVista

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
01:01, 20 spalio 2022 versija, sukurta Makštutis (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Štai taip atrodė anais laikais, 1999 metais jau vegetuojantis AltaVista puslapis. Tai, beje, pagal tą laiką buvo visiškai pavyzdinis, etaloninis interneto dezainas, kuriam daugelis galėjo tik pavydėti. Puslapis čia matomas Netscape Navigator programoje, tokioje interneto naršyklėje, kuri buvo naudojama tais senoviniais laikais.

AltaVista arba Alta Vista - buvo tokia paieškos sistema kadaise, kai dar nebuvo Google. Tai buvo periodas, kai AltaVista buvo geriausia paieška pasaulyje ir geresnės tiesiog nebuvo, o ir paieška tenai buvo išties gera. Bet tai buvo labai seniai, kokiais 1997 metais. Kažkada vėliau AltaVista buvo nupirkta Yahoo kompanijos, o kokiais 2013 metais patyliukais uždaryta ir iš AltaVista puslapio tiesiog padarytas redirektas į Yahoo.

O istorija čia yra tokia, kaip kadaise viena iš didžiausių kompiuterius gaminusių kompanijų, tokia Digital Equipment Corporation, pagamino svarbiausią paieškos sistemą ir internetų portalą, o paskui viską prapiso ir patys nesuprato, ką padarė.


AltaVista paieškos istorija

Istorija buvo gi tokia, kad maždaug 1995 metais Digital kompanija nutarė pareklaminti kažkokį savo Alpha superserverį, kuris labai galingas. Ir padarė paieškos sistemą, kuri rastų viską, kas yra Internete. Na, jei ir ne viską, bet daugumą dalykų. Sistemai buvo paimtas tiesiog vienas eilinis didelės galios serveris, ant jo užsukti kažkokie skriptai ir duomenų bazė, nu ir padarytas puslapis, kuris leistų paieškas daryti.

Štai ta paieškos sistema buvo pavadinta AltaVista ir tiesiog skirta tų serverių reklamai. O reklama parėjo gera - pradžioje tūkstančiai, paskui dešimtys tūkstančių, o paskui ir milijonai žmonių ėmė naudotis šita paieška. Tai beje, internetai buvo nedideli ir milijonai žmonių reiškė, kad praktiškai 90% žmonių tą AltaVista paiešką ir naudoja.

Išties Alta Vista iki kokių 2000 metų buvo be rimtesnių konkurentų, nors iš egzistavo viena-kita alternatyva, kaip kokia Infoseek ar panašiai. Visgi ilgai AltaVista buvo tobuliausia paieškos sistema pasaulyje, sukurta, kaip paprastas kažkoksai Digital kompanijos programuotojų pasižaidimas.

Tai tas pasižaidimas ilgainiui ir visai netyčia tapo pačiu pelningiausiu visos kompanijos padaliniu, iš reklamos kurį laiką nešusiu tokius pinigus, kad visa likusi Digital kompanija galėjo pavydėti. Ir aišku, paskui AltaVista tapo puikiausiu pavyzdžiu, kaip dibilai, nemokantys valdyt kompanijos, sužlugdo gerą projektą. Nes apie tuos 2000 metus Alta Vista serverių ėmė nepakakti internetams suindeksuoti, tad nors ir vyko .com bumas, ir pelnai buvo milžiniški, kontora pagailėjo babkių serveriams paapgreidinti, nors tie serveriai jau buvo gal kokių 4-5 metų senumo.


AltaVista sistemos žlugimas

Problemos gi kilo tokios, kad Digital vadovybė nesuprato, kas čia dabar per nauda, reklama, jų požiūriu, buvo gal ir gera, bet neverta papildomų investicijų, tad eilę metų nieko su tuo serveriu nevystė. Taigi, apie kokius 1997-1998 metus AltaVista paieškos indeksai pasidarė neatnaujinami, o paskui ji taip ir buvo neatnaujinama. Kažkam ją Digital paskui pardavė visai nelabai brangiai, o tada prasidėjo Dot-Com bumas, paaiškėjo, kad to vieno serverio su tais lankytojais kaina yra kažkiek kartų didesnė, nei Digital kompanijos vertė, nu ir va taip ir liko viskas praganyta.

Tai baigėsi tuo, kad Alta Vista gal metus laiko neatnaujino savo indeksų, o tada kaip tik ir atsirado Gūglas, tai visi staiga pamatė, kad šis bent jau šviežius rezultatus duoda.

Taigi, visu tuo tarpu kažkur paraleliai atsirado Google, o tie jau savo paiešką ir atnaujindavo naujais puslapiais, ir stengėsi, kad ta paieška veiktų geriau. Štai taip per metus-kitus AltaVista vertė nukrito irgi iki beveik nulio ir viskas buvo prarasta. Štai taip ir neliko nieko.

Geras galėjo būti biznis, daug milijardų JAV dolerių vertas, gal net ir už dabartinį Google didesnis, bet AltaVista paieškos savininkai patys jį praganė ir liko be nieko.


AltaVista palyginimas su Google

Nors teisybės dėlei reik pasakyti, kad pirmus porą metų rezultatų skaičiumi, Google keleriopai atsilikdavo nuo tos metus laiko neindeksuotos Alta Vista paieškos sistemos. O ir rezultatų tikslumu ne visada prilygdavo. Bet Alta Vista vadai sėkmingai padėjo Gūglui laimėti, taip kad Gūglas ir laimėjo.

Nors jau visiškos teisybės dėlei tai reikia pridurti, kad rezultatų skaičius niekam nerūpi bo žmonės retai žiūri toliau pirmojo puslapio, ir jau visai niekad - toliau trečio. Tai ar šimtas penkiolika ar tik devyniasdešimt rezultatų puslapių duoda, tai jokio skirtumo. Svarbu kiek tie rezultatai atitinka lūkesčius, tai istoriškai gal ir buvo momentas, kai Google atsiliko nuo Alta Vistos, bet neilgai jis tęsėsi...

O dar Alta Vista pirmoji pasaulyje (gal dar kokiais 1999?) sėkmingai paleido tokius daiktus, kaip automatinės vertimo sistemos, kurios nors ir metų metais nebuvo apdeitinamos, bet Gūglui pasivyt anas savo vertimo lygiu pavyko tik prieš porą metų. Alta Vista pirma pasaulyje paleido ir paveiksliukų paiešką, ir dar tokį įdomų dalyką, kaip natūralios kalbos analizę, kur labai įdomiai pagerindavo rezultatus, jei klausimą suformuluodavai tikra žmonių kalba.

Žodžiu, kaip matome, kad ir kas ten bebūtų, visvien atsiranda priežasčių, dėl ko visus Gūglo konkurentus ištinka feilas.