Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Šarlatanai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
15:25, 14 gegužės 2020 versija, sukurta Glumuma (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Šarlatanas skiriasi nuo sukčiaus tuo, kad nebūtinai daro kokį nors nusikaltimą, ir gal viską daro netgi legaliai ir yra didžiai visų gerbiamas ir nusipelnęs žmogus, susilaukiantis visuomenės dėmesio ir taip toliau. Ir netgi gal būt kokių nors nuopelnų savo šarlatanizmu yra padaręs, dėl to kažkaip gal netgi ir socialiai naudingas visuomenei. Todėl negerai, kai šarlatanai būna įžeidinėjami. Jie irgi žmonės, kurie gali turėti savo nuomonę!

Taigi, šarlatanizmas - tai ne nusikaltimas, o kažkieno nuomonė, ir visi tą nuomonę gali turėti ir gali turėti laisvę rinktis! Taigi, jei jau nepatinka, tai eikite pro šalį, o ne trukdykite žmonėms darbą dirbti!

Viduramžiais šarlatanais vadindavo visokius vaistų pardavėjus, nes visi žinodavo, kad vaistai paprastai neveikia, nuo nieko nepadeda ir tėra kažkokia apgaulė. Taigi, šiais laikais tur būt labiausiai pavyzdiniu šarlatanų atveju galėtų būti homeopatijos platintojai, kurių preparatai nuo nieko nepadeda, bet siūlomi kaip esą veiksmingi.


Žodžio "šarlatanas" kilmė

Žodis "šarlatanas" dabartine prasme yra kilęs iš prancūzų kalbos - nuo žodžio charlatan, kuris reiškė keliaujantį gatvės vaistų pardavėją. Viduramžiais tokie pardavėjai surengdavo gatvėje nedidelius pektaklius, mušdavo būgnelius ir panašiai, kad tik aplinkiniai atkreiptų dėmesį ir nusipirktų kokių nors prekių. Štai vienas iš tokių šarlatanų, vardu Tabarin, rengęs spektaklius Paryžiuje netgi Moljerą kažkokiai ten pjesei inspiravo.

Kita vertus tas pats prancūziškas charlatan (tariamas kaip šarlatan), savo ruožtu, kilo iš ispanų kalbos, kuri turėjo žodį charlatan (tariamo kaip čarlatan), kuris reiškė kraštutinį plepį, pataršką, kuris šneka visokias nesąmones ir visus durnina. O dar kiti pastebi, kad toksai pat žodis gali būti anksčiau kilęs iš italų kalbos žodžio ciarlare tariamo kaip čarlare, kuris irgi reiškė plepėjimą.

Taigi, žodis "šarlatanas" pirmiausiai reiškia kalbėjimą, plepėjimą, o tuo pačiu matyt ir makaronų kabinimą, ypač dar medicinoje.


Žinomiausi pasaulio šarlatanai

Nemažai šarlatanų smarkiai išgarsėjo su savo visokiomis teorijomis. Kai kurie, tiesa, netgi kažko gero yra padarę, bet dažniau blogo. Ir natūralu, kad dažniausiai šarlatanų pardavinėjamos nesąmonės būdavo visokia alternatyvi medicina.

Štai tokių šarlatanų mes žinome:

  • Albert Abrams - jis išrado radioniką, visokių ligų diagnozavimą ir gydymą radijo bangomis
  • Alfredo Bowman - išrado stebuklingą šarminę veganišką dietą, su kuria gydė visas įmanomas ligas
  • Bernard Madoff - toksai finansistas, kuris užsuko didžiausią ir ilgiausiai pasaulyje egzistavusią Ponzi schemą. Tiesa, paskui paaiškėjo, kad ta Ponzi yra visvien pelningesnė ir mažiau nuostolių davusi už visokius investicinius fondus.
  • Joseph Mercola - iki šiol pardavinėja visokius šarlataniškus gydymo metodus, kartu skleisdamas antivakseriškus nusišnekėjimus
  • Charles Ponzi - tasai išradėjas, kuris išrado ir jo vardu pavadintą Ponzi schemą
  • Grigorijus Rasputinas - garsus Rusijos ekstrasensas, kuris prakniso protą visai Rusijos carų šeimai ir savo intrigomis sukėlė tokį valstybės nestabilumą, kad paskui ta šalis ir subyrėjo