Šablonas:Gegužės 26 dienos įvykiai

  • 1805 metais Napoleonas Bonapartas buvo karūnuotas Italijos karaliumi.
  • 1896 metais buvo karūnuotas caras Nikolajus II, tapęs paskutiniu Rusijos imperijos valdovu. Nors jis ir bandė reformuoti šitą imperiją, leido lietuvių kalbą, įvedė daugiau demokratijos ir taip toliau, o paskui su savo ochranka šaudė kažkokias demonstracijas - visą tą jis darė tik bandydamas išgelbėti jau žlungančią šūdų imperiją. Galų gale jam tai nepavyko, Rusijos imperija katastrofiškai gavo į kaulus nuo Kaizerinės Vokietijos, o galų gale ir Lietuva atgavo savo nepriklausomybę. Taigi, čia buvo visai gerus įvykius pradėjusi diena.
  • 1938 metais per iškilmingą ceremoniją Wolfsburg mieste Adolfas Hitleris padėjo pirmą pamatinį akmenį į Volkswagen gamyklos pamatus.
  • 1940 metais sąjungininkų pajėgos pradėjo masyvią evakuaciją iš Dunkirko uosto Prancūzijoje. Evakuojamos pajėgos buvo atkirstos nuo tiekimo ir pasmerktos kapituliacijai, tačiau vietoje kapituliacijos pavyko jas išgabenti į Didžiąją Britaniją. Nors visas pasaulis tuo metu (o daugelis ir vėliau) šitą operaciją laikė apgailėtinu ir masiniu prancūzų ir britų bėgimu nuo III Reicho, buvo sėkmingai evakuota 338 tūkstančiai karių, o taip pat išplukdytas milžiniškas kiekis laivų. Po kelerių metų būtent šios pajėgos kartu su papildomomis JAV ir Jungtinės Karalystės pajėgomis išsilaipino Normandijoje, o išgelbėti laivai tapo pagrindiniu transportu, kurio dėka neįtikėtinai masyvi Normandijos operacija buvo sėkminga. Čia geras pavyzdys, kad geras realybės pripažinimas ir savalaikis atsitraukimas kartais tampa pagrindu vėlesnei pergalei.
  • 1945 metais Norvegijoje buvo areštuotas toksai Knut Hamsun, dar žinomas kaip Knud Pedersen - rašytojas, kuris pas norvegus buvo panašiai, kaip Salomėja Nėris pas lietuvius. Tik štai norvegams pasisekė, kad jiems pavyko išsivaduoti nuo fašizmo, tai savo išdaviką nuteisė. Tiesa, kadangi Knutas Hamsunas tuo metu jau buvo sumarazmėjęs pusgyvis ir išdurnėjęs 85 metų amžiaus senis, tai jam pavyko išvengti kalėjimo dėl grynai sveikatos priežasčių. Numirė jis 1952, sulaukęs 92 metų amžiaus ir tapęs garsiu žmogumi-šūdu.
  • 1953 metais prasidėjo Norilsko kalinių sukilimas. Sukilo virš 16 tūkstančių kalinių, dirbusių anglies, urano ir kitose Norilsko regiono šachtose. Slopinant sukilimą, sovietų armija nužudė apie 1000 žmonių, tačiau tikslų skaičių įvertinti labai sunku, nes laidojimai buvo vykdomi slaptai, o vėliau daug dešimtmečių slepiami. Oficialūs Rusijos duomenys apie esą 150 žuvusių šiuo atveju atrodo kaip sumažinti apie 10 kartų, kas buvo įprasta sovietiniam raportavimui.
  • 1957 metais Lietuvoje pirmą kartą pradėta transliuoti Lietuvos TV. Šią dieną su žiūrovais sveikinosi ir naujienas skaitė diktoriai Gražina Bigelytė ir Juozas Baranauskas.
  • 1966 metais Britų Gviana tapo nepriklausoma ir persivadino, tapdama Gajana.
  • 1969 metais sėkmingai į Žemę grįžo kosminis laivas Apollo 10, kuriuo JAV astronautai pasiekė Mėnulį. Nors šis laivas ir nenusileido, o tik praskriejo vos 16km nuotoliu nuo Mėnulio paviršiaus, per šį skrydį buvo pasiruošta būsimam tikram nusileidimui Mėnulyje.
  • 1970 metais sovietų lėktuvas Tu-144, skirtas viršgarsiniams keleivianiams skrydžiams, viršijo 2 Machų greitį (t.y., du garso greičius). Nors oficialiai lėktuvas buvo pateikiamas kaip serijinis, komercinis, realiai jis taip ir neišėjo iš pirmų bandymų stadijos, patyrė katastrofas, o iki darbingo lygio jo taip ir nepavyko privesti. Taigi, nors sovietai ir pretendavo vaizduoti pirmų viršgarsinių lėktuvų kūrėjus, realiai pirmu (ir kol kas vieninteliu) viršgarsiniu keleiviniu lėktuvu buvo Concorde.
  • 1986 metais Europos Sąjunga patvirtino savo vėliavą. Pradžioje vėliavoje buvę žvaigždės žymėjo valstybių narių skaičių, bet paskui paaiškėjo, kad naujų žvaigždžių nėra kur dėti, tai vėliava taip ir liko su 12 žvaigždžių, kaip kokiame laikrodyje. Kaip kas sako, kad tuzinas žvaigždžių čia simbolizuoja tradicinę senąjai Europai ir vis dar daugeliui pažįstamą dvyliktainę skaičiavimo sistemą, o taip pat ir kažkokius žydomasonius.
  • 1988 metais SSRS buvo leista kurti gamybinius kooperatyvus - t.y., bendras įvairių žmonių įmones, panašiai, kaip dabartiniai UAB. Labai staigiai atsirado ir reketas - kooperatyvų kūrėjus ėmė persekioti, šantažuoti ir iš jų pinigus grobti pradėjo nusikalstamos gaujos.
  • 1995 metais, pačiu tuo metu, kai nusikalstamos gaujos ne tik visur siautėjo, bet netgi grasindavo ir vyriausybės apsaugai, šalia pat Vyriausybės pastato įvyko galingas sprogimas. Taip gegužės 26 dieną buvo susprogdintas savo mercedes važiavęs bankininkas Rimantas Grainys. Jis buvo pagrindinis akcininkas, faktiškai savininkas tokiame Ekspres banke, bet kaip paskui ėmė aiškėti, į to banko vadovavimą buvo įsitrynę nusikaltėliai, kurie taip nutarė tiesiog pašalinti jiems trukdyti ėmusį savininką.
  • 2009 metais prasidėjo 31-asis tarptautinės Europos garantijų tyrimo ir vystymo asociacijos (ESARDA) simpoziumas „Garantijos ir branduolinių medžiagų valdymas“.
  • 2020 metais Mineapolyje, Minesotoje, JAV prasidėjo milžiniški protestai dėl to, kad kažkoks nuokruša policininkas Derek Chauvin tyčia ir be jokios priežasties nužudė kažkokį narkomaną George Floyd. Kadangi po šaltakraujiško nužudymo, kurį nufilmavo žmonės, Mineapolio policija pareiškė, kad čia nieko tokio ir tas George Floyd savaime nuo nieko numirė ir niekas nekaltas, tai žmonės baisiai pasiuto. Protestai ėjo per visą JAV, ir dar tokie, kokių nėra buvę. Protestai prieš rasizmą vėliau įvyko netgi ir daugelyje kitų šalių, įskaitant ir Lietuvą.