Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Šablonas:Balandžio 9 dienos įvykiai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
(nerodoma viena tarpinė versija, sukurta to paties naudotojo)
1 eilutė: 1 eilutė:
* [[1784]] metais [[Jungtinė Karalystė|Jungtinės Karalystės]] karalius Jurgis III patvirtino sutartį, pagal kurią [[Jungtinės Amerikos Valstijos]] tapo pripažinta ir nepriklausoma valstybe. Sutartis buvo pasirašyta dar [[1783]] metų [[rugsėjo 3]], bet užėmė gerokai laiko, kol britų karaliui dašilo, kad visgi teks pasirašyti ir niekur jis nesidės.
* [[1860]] metais toksai prancūzų mokslininkas Édouard-Léon Scott de Martinville ant suodžiais padengtos juostos padarė 20 sekundžių trukmės garso įrašą, kuris dabar žinomas, kaip seniausias išlikęs audio įrašas, koksai tik egzistuoja. Nors tais laikais įrašas buvo darytas tiktai garso bangų vizualizacijai, dabar jau jį gaunasi ir atkurti, nors kokybė neįtikėtinai prasta. Tik praėjus kone porai dešimtmečių, kažkas kitas susiprato, kad galima įrašus daryti ir atkuriamus. Taip vėliau atsirado [[fonografas]], o paskui - ir [[gramofonas]].
* [[1940]] metais šią dieną [[III Reichas]] įsiveržė į [[Danija|Daniją]] ir [[Norvegija|Norvegiją]]. Norvegijoje naciai dar ir pastatė savo statytinį vadovauti - tokį Vidkun Quisling, buvusį [[komunistas|komunistą]], persivertusį į [[nacistai|nacistus]]. Labai greitai jo pavardė - Quisling arba Kvislingas tapo bendriniu kolaborantų, išdavikų, apsimetėlių, veidmainių politikų pavadinimu. Po penkerių metų, [[1945]], Vidkunas Kvislingas buvo nuteistas mirties bausme ir sušaudytas, nes jis buvo [[žmogus-šūdas]], atsakingas už daugybės žmonių mirtis.
* [[1967]] metais pirmą skrydį skrido [[Boeing 737]], populiariausias visų laikų komercinis reaktyvinis lėktuvas. Jo konstrukcija buvo tokia sėkminga, kad modernizuotos jo versijos gaminamos iki šiol - daugiau kaip 50 metų. Iš viso pagaminta apie 11 tūkstančių šių lėktuvų.
* [[1968]] metais [[Čekoslovakija]] paskelbė pokyčių programą, pavadintą "Čekoslovakijos kelias į socializmą". Pagal šią programą buvo numatyta demokratizacija ir daug ekonominių laisvių. Greitai šie pokyčiai buvo pavadinti [[Prahos pavasaris|Prahos pavasariu]]. Tiesa, šis tęsėsi vos pusmetį, o baigėsi tuo, kad [[SSRS]] užpuolė ir okupavo Čekoslovakiją, skelbdama, kad čia [[Varšuvos paktas|Varšuvos pakto]] šalys teikia draugišką pagalbą.
* [[1969]] metais pirmą skrydį atliko kitas legendinis lėktuvas - pirmas britiškas [[Concorde]], nr.002, gamintas paraleliai pirmam prancūziškam, kuris pirmą skrydį atliko keliom dienom anksčiau - [[balandžio 2]]. Concorde buvo vienintelis sėkmingai naudotas viršgarsinis keleivinis lėktuvas.
* [[1969]] metais pirmą savo koncertą kažkokiame Londono klube surengė grupė [[King Crimson]], tapusi viena iš didesnių [[hipiai|hipių]] judėjimo žvaigždžių
* [[1970]] metais toksai [[Paul McCartney]] paskelbė, kad daugiau nebendradarbiaus su [[John Lennon]]. Kitą dieną paskelbimas buvo išplatintas ir šitai tapo dažniausiai minima [[The Beatles]] užsidarymo data. Tiesa, pusmečiu anksčiau grupę jau buvo palikęs pats [[John Lennon]], nes visi grupės nariai šiam buvo pasiūlę tyliai eiti [[EN]] su visa savo [[Yoko Ono]].
* [[1989]] metais metais [[Gruzija|Gruzijoje]] įvyko [[kastuvėlių naktis]] - kai [[Vidaus reikalų kariuomenė]] prieš maždaug 10000 demonstrantų Tbilisyje dideliais kiakiais panaudojo [[CS]] tipo [[ašarinės dujos|ašarines dujas]], o paskui puolė juos kapoti nuaštrintais [[kariškas kastuvėlis|kariškais kastuvėliais]]. Nužudyta buvo 21 (19 mirė iškart (iš jų - 17 moterų), dar dvi moterys mirė vėliau, nuo sužeidimų) žmogus, dar 290 sunkiai ar apysunkiai sužalota. Lengviau sužeistų (vėliau registruotų, kaip gavusių medicininę pagalbą) skaičius buvo apie 4000. Ašarinių dujų kiekis buvo toksai didelis, kad vėliau dėl apsinuodijimų, plaučių uždegimų ir odos pažeidimų į ligonines pakliuvo netgi 30 sovietinių kariškių ir milicininkų. Sovietų [[propaganda]] vėliau kūrė istorijas apie tai, kad demonstrantai patys žalojo vieni kitus, patys vieni kitus mušė, žuvo dėl to, kad patys vieni kitus užspaudė ir sutrypė, o sovietinė armija esą juos tiktai gelbėjo vienus nuo kitų ir taip toliau. Žodžiu, tas pats "[[savi šaudė į savus]]". Susidorojimas buvo toksai žiaurus ir gavo tokį platų atgarsį, susilaukė tiek paminėjimų ir protestų net ir pačios SSRS viduje, kad vėliau SSRS jau nedrįso su protestuotojais elgtis taip nežmoniškai.
* [[1991]] metais [[Gruzija]] pasklebė atsiskyrimą nuo [[SSRS]], remdamasi prieš tai įvykusiu referendumu, kuriame apie 99% žmonių balsavo atsiskirti. Atsiskyrimas ir toksai vienareikšmis balsavimas buvo nulemtas prieš porą metų įvykusios kastuvėlių nakties. Atsiskyrimo data buvo parinkta ta pati - tam, kad kastuvėlių naktis būtų atminta.
* [[2003]] metais [[Irakas|Irako]] sostinę Bagdadą užėmė [[JAV]] kariuomenė, o [[Saddamas Husseinas]] spruko nežinoma kryptimi. Taip atėjo galas šio žmogžudžio režimui.
* [[2009]] metais [[Seimas]] pradėjo diskusijas dėl aukštojo mokslo sistemos reformą numatančio naujojo Mokslo ir studijų įstatymo.
* [[2009]] metais [[Seimas]] pradėjo diskusijas dėl aukštojo mokslo sistemos reformą numatančio naujojo Mokslo ir studijų įstatymo.
* [[2017]] metais įvyko per visą pasaulį nuskambėjęs [[United Airlines]] skandalas, kai ši kompanija, pirmiausiai [[overbukinimas|overbukinusi]] skrydžius, paskui per prievartą išvilko ir pasitelkę oro uosto apsaugos pareigūnus, vieną iš keleivių sumušė iki sąmonės netekimo. Kompaniją tą padarė tiesiog dėl to, kad jai reikėjo pervežti ketvertą savo darbuotojų į kitą miestą, skrydžiui, kuris buvo numatytas kitai dienai. Kadangi niekas iš keleivių nenorėjo atsisakyti skrydžio, o visi jau buvo susodinti, kompanija ir nusprendė tuos keleivius išvesti per prievartą. Tai buvo paskui, kas sakė, kad čia [[aviakompanija]], kuri blogesnė netgi už [[Aeorflot]].


[[Kategorija:Dienos įvykiai]]
[[Kategorija:Dienos įvykiai]]

15:09, 9 balandžio 2022 versija

  • 1784 metais Jungtinės Karalystės karalius Jurgis III patvirtino sutartį, pagal kurią Jungtinės Amerikos Valstijos tapo pripažinta ir nepriklausoma valstybe. Sutartis buvo pasirašyta dar 1783 metų rugsėjo 3, bet užėmė gerokai laiko, kol britų karaliui dašilo, kad visgi teks pasirašyti ir niekur jis nesidės.
  • 1860 metais toksai prancūzų mokslininkas Édouard-Léon Scott de Martinville ant suodžiais padengtos juostos padarė 20 sekundžių trukmės garso įrašą, kuris dabar žinomas, kaip seniausias išlikęs audio įrašas, koksai tik egzistuoja. Nors tais laikais įrašas buvo darytas tiktai garso bangų vizualizacijai, dabar jau jį gaunasi ir atkurti, nors kokybė neįtikėtinai prasta. Tik praėjus kone porai dešimtmečių, kažkas kitas susiprato, kad galima įrašus daryti ir atkuriamus. Taip vėliau atsirado fonografas, o paskui - ir gramofonas.
  • 1940 metais šią dieną III Reichas įsiveržė į Daniją ir Norvegiją. Norvegijoje naciai dar ir pastatė savo statytinį vadovauti - tokį Vidkun Quisling, buvusį komunistą, persivertusį į nacistus. Labai greitai jo pavardė - Quisling arba Kvislingas tapo bendriniu kolaborantų, išdavikų, apsimetėlių, veidmainių politikų pavadinimu. Po penkerių metų, 1945, Vidkunas Kvislingas buvo nuteistas mirties bausme ir sušaudytas, nes jis buvo žmogus-šūdas, atsakingas už daugybės žmonių mirtis.
  • 1967 metais pirmą skrydį skrido Boeing 737, populiariausias visų laikų komercinis reaktyvinis lėktuvas. Jo konstrukcija buvo tokia sėkminga, kad modernizuotos jo versijos gaminamos iki šiol - daugiau kaip 50 metų. Iš viso pagaminta apie 11 tūkstančių šių lėktuvų.
  • 1968 metais Čekoslovakija paskelbė pokyčių programą, pavadintą "Čekoslovakijos kelias į socializmą". Pagal šią programą buvo numatyta demokratizacija ir daug ekonominių laisvių. Greitai šie pokyčiai buvo pavadinti Prahos pavasariu. Tiesa, šis tęsėsi vos pusmetį, o baigėsi tuo, kad SSRS užpuolė ir okupavo Čekoslovakiją, skelbdama, kad čia Varšuvos pakto šalys teikia draugišką pagalbą.
  • 1969 metais pirmą skrydį atliko kitas legendinis lėktuvas - pirmas britiškas Concorde, nr.002, gamintas paraleliai pirmam prancūziškam, kuris pirmą skrydį atliko keliom dienom anksčiau - balandžio 2. Concorde buvo vienintelis sėkmingai naudotas viršgarsinis keleivinis lėktuvas.
  • 1969 metais pirmą savo koncertą kažkokiame Londono klube surengė grupė King Crimson, tapusi viena iš didesnių hipių judėjimo žvaigždžių
  • 1970 metais toksai Paul McCartney paskelbė, kad daugiau nebendradarbiaus su John Lennon. Kitą dieną paskelbimas buvo išplatintas ir šitai tapo dažniausiai minima The Beatles užsidarymo data. Tiesa, pusmečiu anksčiau grupę jau buvo palikęs pats John Lennon, nes visi grupės nariai šiam buvo pasiūlę tyliai eiti EN su visa savo Yoko Ono.
  • 1989 metais metais Gruzijoje įvyko kastuvėlių naktis - kai Vidaus reikalų kariuomenė prieš maždaug 10000 demonstrantų Tbilisyje dideliais kiakiais panaudojo CS tipo ašarines dujas, o paskui puolė juos kapoti nuaštrintais kariškais kastuvėliais. Nužudyta buvo 21 (19 mirė iškart (iš jų - 17 moterų), dar dvi moterys mirė vėliau, nuo sužeidimų) žmogus, dar 290 sunkiai ar apysunkiai sužalota. Lengviau sužeistų (vėliau registruotų, kaip gavusių medicininę pagalbą) skaičius buvo apie 4000. Ašarinių dujų kiekis buvo toksai didelis, kad vėliau dėl apsinuodijimų, plaučių uždegimų ir odos pažeidimų į ligonines pakliuvo netgi 30 sovietinių kariškių ir milicininkų. Sovietų propaganda vėliau kūrė istorijas apie tai, kad demonstrantai patys žalojo vieni kitus, patys vieni kitus mušė, žuvo dėl to, kad patys vieni kitus užspaudė ir sutrypė, o sovietinė armija esą juos tiktai gelbėjo vienus nuo kitų ir taip toliau. Žodžiu, tas pats "savi šaudė į savus". Susidorojimas buvo toksai žiaurus ir gavo tokį platų atgarsį, susilaukė tiek paminėjimų ir protestų net ir pačios SSRS viduje, kad vėliau SSRS jau nedrįso su protestuotojais elgtis taip nežmoniškai.
  • 1991 metais Gruzija pasklebė atsiskyrimą nuo SSRS, remdamasi prieš tai įvykusiu referendumu, kuriame apie 99% žmonių balsavo atsiskirti. Atsiskyrimas ir toksai vienareikšmis balsavimas buvo nulemtas prieš porą metų įvykusios kastuvėlių nakties. Atsiskyrimo data buvo parinkta ta pati - tam, kad kastuvėlių naktis būtų atminta.
  • 2003 metais Irako sostinę Bagdadą užėmė JAV kariuomenė, o Saddamas Husseinas spruko nežinoma kryptimi. Taip atėjo galas šio žmogžudžio režimui.
  • 2009 metais Seimas pradėjo diskusijas dėl aukštojo mokslo sistemos reformą numatančio naujojo Mokslo ir studijų įstatymo.
  • 2017 metais įvyko per visą pasaulį nuskambėjęs United Airlines skandalas, kai ši kompanija, pirmiausiai overbukinusi skrydžius, paskui per prievartą išvilko ir pasitelkę oro uosto apsaugos pareigūnus, vieną iš keleivių sumušė iki sąmonės netekimo. Kompaniją tą padarė tiesiog dėl to, kad jai reikėjo pervežti ketvertą savo darbuotojų į kitą miestą, skrydžiui, kuris buvo numatytas kitai dienai. Kadangi niekas iš keleivių nenorėjo atsisakyti skrydžio, o visi jau buvo susodinti, kompanija ir nusprendė tuos keleivius išvesti per prievartą. Tai buvo paskui, kas sakė, kad čia aviakompanija, kuri blogesnė netgi už Aeorflot.