Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


X86

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
03:09, 2 kovo 2021 versija, sukurta MHz (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''x86''' - serija procesorių architektūrų, kuri prasidėjo nuo 8086 procesoriaus ir tęsiasi iki šiol. Bendra visiems yra tas, kad visi gali vykdyti sene...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

x86 - serija procesorių architektūrų, kuri prasidėjo nuo 8086 procesoriaus ir tęsiasi iki šiol. Bendra visiems yra tas, kad visi gali vykdyti senesnių procesorių programas be jokių pakeitimų. Tai dėl tokio galėjimo vis užima naujas ir naujas rinkas, nes vis išlaiko suderinamumą su senienomis. Gi kitą vertus, dėl tokio suderinamumo visa ta architektūra seniai pavirto šūdu, iš kurio visi kiti gamintojai tyčiojasi. Gi trečią vertus, visi tie, kurie tyčiojasi, taip ir nesugeba jokios kitos architektūros iškišt į priekį.

Dar daugiau, x86 architektūra irgi buvo sukurta kaip reliktas, paremtas Intel firmos 8080 procesoriais, kurie, savo ruožtu, buvo suderinami su dar senesniais 8008 procesoriais, tik tiek, kad x86 suderinamumas čia nebuvo visiškai tiesioginis - programas gaudavosi perkelti ne tiesiog, o po tam tikro transliavimo su specaliu transliatoriumi, kuris viską perkoduodavo. Bet gavosi taip, kad išties x86 architektūra yra paveldėjusi netgi 8 bitų sistemų archaiškumų, kurie puikiai žinomi visiems, kas tik yra programavę asembleriu.

Bet visgi kaip nuostabiai veikia tas suderinamumo reikalavimas - jei ne tie reikalavimai, kompiuteriai dabar būtų keletą kartų greitesni ir kartu dar ir juntamai pigesni.


x86 architektūros procesoriai

Čia šiek tiek procesorių su ta x86 architektūra:

Paskui jau išties pasidarė sunku net ir susigaudyti, ką ten Intel gamina, nes pradedant Pentium, procesorių pavadinimai ėmė mažai ką bendro turėti su architektūra. Tai kompanija išleisdavo kokį nors gerokai besiskiriantį procesorių su senu pavadinimu, tai senam procesoriui duodavo naują pavadinimą, tai tiesiog tam pačiam procesoriui (kokam nors Pentium) atjungdavo gabalą kešo ir pavadindavo kaip nors kitaip (pvz., Celeron), tad išties tai jau nieko bendro su architektūra neturi, o turi bendro tik su kažkokiu marketingu.

Bet gal taip ir reikia, nes svarbu tik kad pardavimai vyksta, pelnas gaunasi, o visokie konkurentai nesugeba nugalėti. Tai matyt, kad taip ir reikia.


Konkuruojančios architektūros

Yra buvę labai nemažai įvairiausių konkuruojančių procesorių architektūrų, kurios visiškai visos, be jokių išimčių buvo geresnės visais atžvilgiais - greitesnės, pigesnės, ekonomiškenės (mažiau elektros ėdančios) ir taip toliau, bet visos anos turėjo vieną trūkumą - ant jų nesigaudavo paleisti senų programų, skirtų senesniems kompiuteriams. Todėl tos architektūros neišplisdavo.

Taigi, dauguma iš šių architektūrų dabar jau užmirštos, nors viena-kita gal vis dar kažkur gyvuoja kokiose tai savose nišose: