Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


X-Window

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

X-Window arba X11 - tokia grafinė aplinka, skirta visokioms UNIX tipo operacinėms sistemoms, nors, reikia pasakyti, yra ir X-Window realizacijos, skirtos Windows, MacOS-X ir panašiai. Kažkodėl neretai šitas daiktas vadinamas dar "X11" - nes nuo kokios tai 11 tinklinių grafinių sistemų versijos kilęs.

Nors X-Window ir yra grafinė aplinka, šita grafinė aplinka nesuteikia galimybių dirbti vartotojui, nes tą daro atskiros programos - visokie desktopo menedžeriai, failų menedžeriai, langų menedžeriai ir kita. Kitaip tariant - tai ne tiek aplinka, kiek kažkokia API.

Tokie vartotojams skirti per X-Window dirbantys programų paketai būna gana įvairūs, bene populiariausi ir žinomiausi iš jų - tai XFCE, KDE ir Gnome, nors labiausiai užkietėję frykai kartais naudoja ir egzotiškesnius daiktus, pvz., CDE, TWM, Blackbox, GNUstep ar kitus.

Skirtingai nuo įprastų kompiuteriams grafinių sistemų, X-Window veikia visiškai kitaip - kaip tiesiog grafinis tarpsluoksnis tarp visokių programų ir vartotojo. Tai reiškia, kad pati X-Window sistema neduoda nieko - nei langų valdymo, nei failų valdymo, nei dar ko nors, o duoda tik atvaizdavimo sluoksnį. Tasai atvaizdavimo sluoksnis, tiesa, yra pasiekiamas per kompiuterinius tinklus, tad veikia kaip serveris, kuris rodo programas klientams.

Techniškai X-Window architektūra dar vadinama atvirkštine kliento-serverio architektūra, nes skirtingai nuo normalios, žmogus sėdi čia ne prie klientinės programos, o prie serverinės programos, tuo tarpu klientinės programos gali dirbti kažkur tinkle ir žmogus su jomis bendrauja tik per serverį.

Tokia architektūra reiškia, kad jūs galite pasileisti kokią nors programą, kuri valdys langus, ir štai su ta programa ir pasieksite tą patį X-Window serverį, o ta programa ir valdys to X-Window serverio langus. O tuose languose gali dirbti kokios nors dar programos, kurios gal bus visai kituose kompiuteriuose, bet su jomis jūs dirbsite taip, lyg jos būtų jūsų kompiuteryje.

Kadangi X-Window dirba per pilną TCP/IP steką, tai dideliu greičiu nepasižymi, nors šiais laikais, kai kompiuteriai ir tinklai pasidarė supergreiti, tai jau nebesudaro bėdų. Kadaise senovėje tai visgi buvo problema, nes netgi neblogos darbo stotys su ta X-Window sistema neretai kaip reikalas stabdydavo. Kitą vertus daugybė tinklinių galimybių, kurios senais laikais būdavo naudojamos, pvz., galimybė dirbti su programomis, kurios fiziškai yra paleistos visiškai kituose kompiuteriuose, dabar pasidarė nelabai kam reikalingos. Taigi, X-Window tėra kažkuo panašus į kokį tai programoms skirtą programinį video interfeisą ir viskas.


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX