Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Wine

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Wine - tokia senokais laikais atsiradusi Windows veikimą emuliuojanti posistemė, skirta pirmiausiai Linux ar panašioms operacinėms sistemoms. Kadangi pilnai Windows emuliacijai reikia labai didelio kiekio funkcijų, tai faktiškai gaunasi, kad Wine yra beveik atskira operacinė sistema pati savaime, tik nedidelę dalį viso funkcionalumo perkelianti ant hosto (nešančios) sistemos.

Visgi Wine nėra atskira operacinės sistema - atskira yra tokia ReactOS, kuri gerokai keičiasi savo kodu su Wine, t.y., abudu projektai kad ir paskiri, yra labai smarkiai susiję ir persidengiantys.

Oficialiai Wine skelbėsi, kad nėra emuliatorius, netgi pavadinimą šitaip šifravo - "Wine Is Not an Emulator", bet galų gale tenka pripažinti, kad tai tiesiog yra operacinės sistemos emuliatorius ir viskas.

Bene svarbiausias Wine privalumas - kad su šituo daiktu galima ant Linux pasileisti Microsoft Office paketą ir normaliai dirbti. Kitos populiarios programos irgi pasileidžia. Žodžiu, su Wine galima Linux naudotis taip, kaip naudotis galima Windows.


Wine naudojimas

Įprastose Linux sistemose suinstaliuota Wine tiesiog sukuria asociaciją su savimi visiems failams, kurių failo išplėtimas yra ".exe". Taigi, programų paleidimas vyksta iš įprastos aplinkos, iš kokio nors GNOME, KDE ar dar kokio nors failų menedžerio, tiesiog padarius dvigubą paspaudimą pele (double-click). Ir viskas.

Tiesiog ant Linux pradeda veikti Windows programos ir nėra ką čia galvot.

Jei norite leisti Windows programas iš šelo, tai paleidimas ir parametrai labai paprasti:

wine pathto/program.exe param1 param2 param-anything

Čia aišku reikia suprasti, kad "pathto" yra kelias, o visokie "param" yra parametrai, kurių gali ir nebūti.

O dar, nors Wine kūrėjai kažkodėl bando nutylėti, yra toksai funkcionalumas, kaip "Wine Explorer", kur galima pasileisti ir failų menedžerį, kuris gana panašus į tą, kaip Windows, ir netgi turėti visą Wine desktopą su start mygtuku, kuris atrodys panašiai, kaip kokiuose senesniuose Windows NT ar Windows 9x.

Su tuo, aišku, kartais būna tam tikrų bėdų, bet tokia komanda, kaip "wine explorer /desktop=shell,1024x786" jau gali ir padėti. Tada gaunasi paprastas desktopas, panašus, kaip Windows, tik Start mygtukas bus su taure vyno.


Wine istorija

Wine sistema yra gana sena, pati jos pradžia dar nuo 1993 metų, o pradžioje ji buvo kuriama tik 16 bitų programoms palaikyti, t.y., kaip Windows 3 sistemų analogas. Vėliau, kai radosi Windows 95, sistema išsiplėtė ir buvo kuriama ir toliau. Labai ilgą laiką įvairių Windows skirtų programų palaikymas buvo kraštutinai prastas, jos kibdavo ir lūždavo kaip kokios šiukšlės, tačiau po truputį reikalai taisėsi ir vėliau jau kai kurios programos dirbdavo gana pusėtinai.

Kadangi Wine buvo naudojama daugiausiai su Linux, o į šią OS labai daugelis firmų apie 1998 pradėjo labai smarkiai investuoti, tai ir Wine gavo tuo pat metu ir daug susidomėjimo, ir daug palaikymo, tad ėmė greitai vystytis. Per kelerius metus Wine išaugo iki tokio lygio, kur jau dauguma Windows 9x skirtų įprastų programų jau čia dirbo gana gerai. Per dar kelerius metus ėmė dirbti ir visokie geimai.

Jau 2001 metais atsirado tokia Lindows kompanija, kuri bandė su Wine padaryti Windows konkurentą. Kaip tam laikui, gavosi biškį šūdas, bet visvien kažkaip dirbo. Nors Lindows nepavyko, Wine ir toliau vystėsi pati savaime, nepriklausomai.

Dar 2005 programeriai pasiekė gana gero Wine stabilumo, kur dauguma dalykų dirbo ir nekibo, tai gavosi jau tikra beta versija. Paskui, jau 2008 atsirado ir pilnavertė Wine, kur dirbo absoliuti dauguma normalių Windows programų.

Šiuo metu Wine yra esminis gero desktpinio Linux įrankis. Būtent Wine dėka Linux mašinos tampa pilnaverčiais, eiliniam vartotojui tinkamais kompiuteriais. Tiesa, kažkodėl (gal iš piktumo ant Windows) su desktopiniais Linux nelabai tiekiamas, todėl susiinstaliuoti reikia pačiam, atskirai.

Dar žr.

Yra dar keletas susijusių ar šiaip panašių daiktų, skirtų suderinamumui su Windows įvairiose kitose OS:

  • Bottles - toksai patiuninguotas Wine variantas, kuris leidžia turėti kiekvienai programai atskirą Wine konfigūraciją, kas kartais labai aktualu, nes būna, kad prireikia
  • DOSBox - toksai DOS sistemų emuliatorius, šitais laikais naudojamas visokiems senoviniams geimams leisti


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX