Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Vokiečių gatvė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vokiečių gatvė XXa. pradžioje buvo pagrindinė prekybos gatvė, savo svarba daug kartų lenkianti dabartinį Akropolį

Vokiečių gatvė Vilniuje - gi pati senamiesčio širdis, besanti tarp Salamos ir Rotušės, o kaip sako istorikai - didžiausia senamiesčio žaizda.


Istorinės žinios

Gi išties iki pat 1944 metų Vokiečių gatvė buvo svarbiausia prekybinė gatvė Vilniuje, žydų kvartalų ašis, kurioje buvo ir bene svarbiausia pasaulio sinagoga. Naciams vykdant holokaustą, didesnė dalis žydų žuvo, tačiau legenda pasakoja, kad painiuose ten buvusių kvartalų kiemuose pasiklysdavo visi, kas tik užėję, o daugybė slaptų ir pusiau slaptų praėjimų, užmaskuotų apžvalgos langelių, požemių, vidinių laiptų ir praėjimų pastogėse taip gerai padėdavo slėptis, kad iki pat karo pabaigos tenai išliko keli šimtai gyventojų, sėkmingai besislapsčiusių nuo baltaraiščių.

Slaptus praėjimus žinantys gyventojai prasikasė urvus į miesto kanalizacijos tunelius bei aplinkinius kvartalus, tad šiaip ne taip apsirūpindavo ir maistu, buvo tiesiog nesugaunami. Todėl, jau atsitraukiant naciams, šių vadai nusprendė imtis kraštutinės priemonės: Vokiečių gatvės pastatus išsprogdino ir sukėlė milžinišką gaisrą, kurio metu didžioji dalis likusių žydų žuvo, o Vilniaus senamiestyje atsirado milžiniška tuščia erdvė.

Pagal miestui atneštą žalą Vokiečių gatvės sunaikinimas neretai lyginamas su didžiuoju sprogimu Vilniaus geležineklio stotyje. Pokario metais didesnė dalis išsprogdinto ir sudeginto ploto buvo paversta į platų skverą, kurio kitoje pusėje buvo nutiesta antra gatvelė, o šios šonas užstatytas stalininiais pastatais. Būtent tada buvo sugriauta ir unikali Didžioji sinagoga, kuri buvo išlikusi sąlyginai sveika.

Kita gi legenda teigia, kad išties visą Vokiečių gatvę tiesiog išbombardavo sovietai, tačiau yra ir prieštaraujančių, mat toks koncentruotas išgriovimas aviaciniams bombardavimams esą nebūdingas.

Alternatyvi nuomonė apie istorines žinias

Tai gi visiem žinoma, kad sovietam ant paveldo ir šiaip kultūros buvo nusišikti, todėl Stalinui paliepus visi Rusijos miestai dar prieš karą buvo perstatinėjami kaip jam atrodė gražiau. O po karo tai komunistai ir išvis pasiuto, kokie nors ten Karaliaučius ar Mėmelis buvo visai išvalyti ir užstatyti dailiais komiblokais. Kai po buldozeriais netyčia pasipainiodavo kokia tai ten XVI a. bažnyčia ar kitokia kultūrinė vertybė, propagandininkai sugalvodavo gražią pasaką neva tai ją dar vokiečiai susprogdino, kartu su viduj pasislėpusiu melejonu nekaltų komunistų vaikučių.

Tai čia jeigu tau atrodo kad buvo visai kitaip ir viską sugriovė vokiečiai maloniai prašom susirasti kokią pokario nuotrauką ir pačiam įsitikinti, kad nei ta Vokiečių gatvė buvo labai sugriauta, nei ką, gal tik keli namai nuo netyčia pataikiusių sovietų bombų subyrėję. Tokiam stovy visas senamiestis tuo metu buvo, tik visur kitur namus sovietai suremontavo, o Vokiečių gatvėj sugalvojo pastatyt komunizmą. Tai čia taip va Pipedija griauna visokius mitus ir sako tau visą teisybę kaip iš tiesų buvo.