Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Vidurių užkietėjimas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Vidurių užkietėjimas - tokia žarnyno būklė, kai šūdai jame išbūna pernelyg ilgai ir sukietėja pernelyg smarkiai. Taip užkietėję šūdai stringa žarnyne ir nesišalina, ilgainiui sukeldami pilvo pūtimąsi, sunkius pojūčius, negalėjimą valgyti ir panašiai, o visai jau sunkiais atvejais - kopremeziją, kuri yra tokia bloga, kad žinoti apie ją jūs nenorite.

Yra įvairių šūdo sukietėjimo priežasčių ir mechanizmų, tačiau visi jie puikiai susideda į bendrą sumą, taip kartu paskatindami šūdo kietumą. Štai esminės priežastys:

  • Skaidulinių medžiagų trūkumas, nes šios medžiagos yra pagrindinis gerą šūdo konsistenciją sukuriantis komponentas. Skaidulinės medžiagos būna daugiausiai grūduose (košės, duona ir pan.), daržovėse ir vaisiuose. Jei jų vengiate - šūdai kietėja.
  • Banalus vandens trūkumas - jei vandens organizme trūksta, jis įsiurbiamas iš žarnyno, o tada šūdai džiūsta, kietėja ir užkietėja
  • Baltymų ir cholesterolio perteklius maiste - jis gali būti dėl maitinimosi mėsa, pieno produktais, jūros gėrybėmis ir panašiai, šių medžiagų irimo likučiai smarkiai kietina šūdą.
  • Kai kurie vaistai, kurie kietina šūdą, pvz., statinai (vaistai nuo cholesterolio) ar kiti, dėl kurių šūdas gali būti per kietas
  • Ilgalaikis šiksmo sulaikymas, uždelsinėjimas. Kadangi visokios medžiagos, įskaitant ir drėgmę, iš žarnyno yra susiurbiamos į organizmą, tai kuo ilgiau šūdas būna žarnose, tuo jis darosi kietesnis. Taigi, jei šiandien iškentėsit ir nenueisit pašikti, ryt jau pašikti gali būti sunku.

Švelniais vidurių užkietėjimo atvejais padeda įvairūs vaistai, o geriausiai - profilaktinis skaidulinių medžiagų vartojimas (avižų košė). Sunkesniais atvejais gali reikėti vidurius liuosuojančių vaistų, o dar sunkesniais atvejais gali prireikti daryti klizmą. Pastaroji dauguma atvejų būna pakankama.

Itin sunkiais vidurių užkietėjimo atvejais gali būti reikalinga chirurgų pagalba, nes būna taip, kad viduriai užkietėję dėl to, kad pažeistas žarnynas. T.y., užkietėjimas yra daug sunkesnio pažeidimo pasekmė. Nors būna ir taip, kad patys pernelyg užkietėję šūdai gali irgi sunkiai pažeisti žarnas. Kai kurie itin sunkūs vidurių užkietėjimo atvejai gali baigtis mirtimi, ir kartais be chirurginio gydymo gali būti iš principo nepagydomi.

Linkime jums, kad jums viduriai neužkietėtų.