Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Vaikų geležinkelis

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
13:11, 10 balandžio 2020 versija, sukurta Raketa (Aptarimas | indėlis) (Naujas puslapis: '''Vaikų geležinkelis''', '''Mažasis Lietuvos geležinkelis''', '''Vilniaus siaurukas''' arba '''Vilniaus siaurasis geležinkelis''' - tai buvo toksai geležinkelis kažku...)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Vaikų geležinkelis, Mažasis Lietuvos geležinkelis, Vilniaus siaurukas arba Vilniaus siaurasis geležinkelis - tai buvo toksai geležinkelis kažkur Vingio parke, o šiaip tai pravestas dar lenkų kadaise apie 1930. Anuomet lenkų laikais, kai Vilnius buvo užsigrobtas ir Vilniaus kraštas buvo paverstas į Vidurio Lietuvą, o paskui ir aneksuotas. Tai buvo geležinkelis Burbiškės-Žvėrynas-Šnipiškės-Antakalnis.

Vienok per II Pasaulinį karą geležinkelis buvo uždarytas, o dar paskui, 1946 metais - tik dalinai atkurtas, tai ėjo per Vingio parką kažkaip neaiškiai taip, kad jungė Burbiškėse buvusius geležinkelio sandėlius su šilumine elektrine, o fragmentas liko ir Vingio parke - tasai, kur ėjo link Žvėryno. Pačiame Vingio parke buvo išlikusi siaurojo geležinkelio stotis ir depas - tai buvo Pergalės stotyje.

Taigi, po karo ėmė tas geležinkelis veikti - 1946 metų rugpjūčio 4 dieną, per Stalino geležinkeliečių dieną buvo vėl paleistas tas geležinkelis. Oficialiai jis buvo paskelbtas vaikų geležinkeliu, nes dirbti ten turėjo vaikai, tai ir mašinistas buvo Pirmos Vilniaus mokyklos mokinys Arkadijus Bachmetjevas.

Vienok taip jau gavosi, kad Vilniaus vaikų geležinkelis turėjo tiktai 5 keleivinius vagonus, kurie būdavo naudojami tik per savaitgalius ar šventes, ir tai tik vasarą. O kartu buvo 40 krovininių vagonų, kurie buvo naudojami anglims į šiluminę elektrinę pervežti. Štai tomis anglimis vaikai ir turėdavo užsiimdinėti. Suaugę traukinius vairuodavo, o vaikus pasodindavo tik per kokią nors šventę - atseit, jaunieji geležinkeliečiai. Gi kitu metu tie jaunieji geležinkeliečiai pakraudinėdavo ir iškraudinėdavo anglis.

Vienok reikia pasakyti, kad lyginant net ir su normaliais Rusijoje buvusiais geležinkeliais, šitas vaikų geležinkelis arba pagalbinis Vilniaus siaurukas buvo gana modernus, kaip tam metui, nes buvo išlikę daug lenkiškos įrangos - telefono tinklas tarp visų stočių ir automatinė elektrinė semaforų sistema.

Iš viso geležinkelyje buvo keturios stotys: Pionierių, Sporto, Komjaunimo ir Pergalės, o visas maršrutas buvo 4 kilometrų ilgio. Buvo vienas garvežys