Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Teroristo žinynas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Teroristo žinynas - neaišku kieno ir kada sukurta knyga, įvairiais pavidalais platinta visokiuose internetuose. Ši knyga atsirado Usenet apie 1996 metus, kaip rinkinys originalių, o taip pat ir anksčiau publikuotų receptų, nusakančių, kaip pasigaminti bombą. Knyga sukurta kaip anoniminis, aiškiai daugelio autorių perrašinėtas ir modifikuotas sprogmenų gamybos vadovas.

Tiesioginiai teroristo žinyno protėviai buvo dvi kitos knygos - nelabai legaliai apie 1986 platintas žinynas "Complete Book of Explosives", kuris buvo dauginamas panašiai, kaip samizdatas, bet JAV - spausdinant printeriais ir platinant diskeliais. Šiam žinynui, savo ruožtu, padėjo pagrindą viena iš dalių tokios dar senesnės, 1971 išleistos knygos, žinomos kaip "Anarchisto žinynas" ("Anarchist Cookbook").

Spėjamai, teroristo žinynas atsirado kaip bandymas sukompiliuoti įvairius dar anksčiau sklandžiusius receptus, įskaitant ir kai kuriuos, kurie buvo skirti, pvz., diversantų pajėgoms ar partizaniniam karui. Bent dalis receptų buvo siejama ir su specialia medžiaga, vienu metu CŽA tikslingai paruošta ir platinta Hondūre bei Nikaragvoje. Tokia medžiaga buvo skirta kovotojams prieš komunistinius režimus. Tačiau kita dalis medžiagos, panašu, kad savo pirmine kilme buvo gerokai senesnė, dalimi atvejų - gal netgi iš XIXa. pabaigos anarchistinių bombų.

Teroristo žinynas lietuvių kalba pasirodė maždaug apie 1998 metus, anonimiškai išverstas ir neaišku kokiais galais irgi išplitęs visokiuose neaiškiuose internetuose. Buvo tarp krūvos visokių legalių, pusiau legalių ir neaiškių zinų bei šiaip tekstų, kuriuos buvo galima rasti Pogrindyje. Gana greitai išplito po visokius kitus puslapius, pagrindinai visokių vaikų administruojamus, o įvairiai taisytais, gerintais ir išvystytais pavidalais gali būti aptinkamas iki šiol.

Bendrai į teroristo žinyną yra prikišta daug ir tikrų, ir netikrų receptų. Pagal spėjimus, kai kurie labai įtikinamai ir nesunkiai padaromi receptai yra tyčia įdėti specialiųjų tarnybų - tokie receptai atrodo lengvai pagaminami, tačiau realiai labai padeda susekti bombų gamintoją - pvz., per ilgai išliekantį kai kurių chemikalų poveikį organizmui, per netipiškus, signalizuojančius chemikalų pirkimus, per labai gerai šunims atpažįstamą kvapą ir panašiai. Tokie receptai praktikoje dažnai būna prastai suveikiantys, duodantys mažai naudos teroristams, tačiau labai daug naudos teisėsaugai.

Iš sprogmenų ekspertų gerai žinoma, kad kai kurie iš receptų, esančių teroristo žinyne, yra smarkiai pavojingesni pačiam bombų darytojui, nei aplinkiniams. Tokių receptų rezultatai itin lengvai sprogsta rankose sprogmenų maišymo ar surinkimo metu. Bet kartu tokie pat receptai duoda gana saikingą kiekį sprogimo energijos, todėl žmonėms, esantiems už kelių metrų, kelia gerokai mažesnį pavojų.

Geriausiai pertikrinta teroristo žinyno versija, kaip spėjama, yra arabiška. Toji versija buvo irgi išversta iš anglų kalbos į arabų kalbą. Skirtumas tas, kad šitą versiją gerokai išbandė Al Kaida, kuri atrinko ir išmetė kažkiek neveiksmingų metodų, tačiau likusius pertikrino, pataisė ir papildė. Tarp papildymų - pvz., laikrodinės bombos, inicijuojamos rankiniais elektroniniais laikrodžiais. Tačiau nors arabų kalba šitas žinynas buvo platinamas visai laisvai ir apie 2000 metus nesunkiai aptinkamas įvairiuose internetuose, gero vertimo į anglų kalbą taip ir neatsirado.