Socialinė fobija

Socialinė fobija arba sociofobija - viena iš pagrindinių fobijų, pasireiškia aplinkinių dėmesio baime. Baimė gali reikštis įvairiai - tai gali būti ir bendrai baimė kaip nors bendauti su kitais žmonėmis ar būti šalia jų, o gali būti ir kažkiek specializuoti baimių atvejai. Kaip pvz., žmogus gali bijoti bendrauti tik su priešingos lyties asmenimis, gali bijoti valgyti matant kitiems žmonėms, gali bijoti viešai kalbėti ir pan.. Kita vertus, baimė gali būti ir bendra, kur bijoma išvis visko, kur tik yra koks nors kontaktas su kitais žmonėmis.

Pakliuvę į tokią situaciją, kur tenka visgi bendrauti taip, kaip jie nenori, pacientai skundžiasi, kad raudonuoja, bala, dreba rankos, kamuoja nerimas, pykinimas, noras į tualetą ir pan.. Atitinkamai, pacientai visais įmanomais būdais stengiasi tokių situacijų išvengti ir kiek įmanoma labiau mažina bet kokį bendravimą su kitais žmonėmis.

Dažniausiai ilgainiui visa fobija arba apslopsta, arba sugadina pacientui gyvenimą tiek, kad jis gali išvis tapti atsiskyrėliu, nutraukti kontaktus su bet kuo, išskyrus savo šeimą. Kartais tokie pacientai persikelia gyventi kur nors į mišką, kad nereiktų su niekuo matytis ir bendrauti, bet tada juos gaudo kokie nors miškininkai ar policininkai, nes gi neaišku kodėl žmogus čia taip sau susigalvojo miške gyvent - negalima gi taip ir neteisėta.