Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Smena

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Smena - pats populiariausias sovietinis fotoaparatas, o ir šiaip, bene didžiausiais kiekiais pasaulyje gamintas fotoaparatas, koksai tiktai egzistavo. Pasižymėjo nekeičiamu, kraštutinai primityviu, bet dėl savo schemos visai mažus iškraipymus duodančiu objektyvu (taip vadinamu tripletu), dėl kurio geriau pasitreniravus gaudavosi net labai neblogos nuotraukos. Aišku, jei stebuklo dėka pasisekdavo.

Populiariausias iš visų fotoaparatas Smena 8M kainavo 15 rublių, kas sąlyginai visai nebuvo brangu (pagal dabartinę žmogaus perkamąją galią tai būtų kokie 150 eurų). Brangesnis Smena Simvol, kuris buvo tipo geresnis, išties buvo prastesnis, absurdiškai nepatogiai valdomas (nuleistukas ant objektyvo) ir kainavo 23 rublius.

Gerų ar netgi pusėtinų fotoaparatų pasirinkimas SSRS buvo kraštutinai menkas, o daugelis geresnių buvo gaunami daugiau per blatą. Pvz., Zenit fotoaparatai būdavo parduodami su talonais, o Kijev - net ir su talonais buvo sunkiai įmanoma gauti. Visokie FED irgi nebuvo lengvai gaunami ir nebuvo pigūs. Tuo tarpu Lomo fotoaparatai buvo tiesiog banaliai šūdas. Taigi, Smena buvo visai įmanomas pasirinkimas.

Vienas iš geriausių dalies Smena fotoaparatų navarotų (o kartais - ir problemų) buvo tai, kad galima užraktą užtaisyti, nepersukant juostos. Tai reiškia, kad visiškai be problemų galima padaryti kelis kadrus į vieną nuotrauką. Kartais tai visai leisdavo daryti kažkokį tai meną. Šitą navarotą turėjo Smena 8M, bet neturėjo brangesnis Smena Simvol.

Smena fotoaparatų konstrukcija

Smena fotoaparatai turėjo ganėtinai primityvų objektyvą, paremta dar XIXa. išrasta tripleto schema, kur yra trys linzės su oro tarpais tarp jų. Ta schema, nors ir neduodanti jokių galimybių ką nors priartinti ar atitolinti, o taip pat praktikoje pasižyminti ir gan mažu šviesingumu, duodavo visai mažus iškraipymus. Taigi, geriau pasitreniravus, su Smena gaudavosi daryti visai neblogas nuotraukas.

Įvairiausios Smena fotokameros konstrukciškai tarpusavyje beveik nesiskyrė - išvaizdoje buvo daugiau skirtumų, nei mechanikoje. O maždaug nuo kokios Smena-6 (išleistos 1961 metais) daugumos modelių skirtumai išvis tebuvo išvaizdoje, kuri būdavo kas kažkiek metų kažkiek, gana nesmarkiai, modernizuojama.

Praktiškai visa fotoaparato mechanika buvo sukišta į tą patį objektyvo mechanizmą (jame buvo net ir visas šuteris), tad gal tai ir buvo priežastis, dėl kurios Smena fotoaparatų objektyvai iš principo nebuvo keičiami.

Lyginant su Lomo fotoaparatais, Smena fotikų kokybė buvo tikrai labai gera, iškraipymų beveik nulis, o iš principo buvo įmanoma naudoti visas normaliems fotoaparatams būdingas priemones - gana plačiame diapazone keisti išlaikymą (trumpiausias - 1/250 sekundės), keisti diafragmą ir keisti fokusavimą. Negana to, buvo dar ir jungtis normaliam blicui, ir jungtis "nuotoliniam" fotografavimui (tokia keliasdešimt cm žarnelė su stangriu laidu viduje ir mygtuku). Žodžiu, tai jau buvo fotoaparatas, kuris nors ir pigus, bet visgi tikras.

Smena fotoaparatų populiarumas

Labiausiai Smena fotoaparatai pagarsėjo dėl to, kad buvo gaminama neįtikėtinais kiekiais - pvz., populiariausių Smena 8M fotoaparatų buvo pagaminta daugiau kaip 20 milijonų - tai pasaulinis rekordas. Kiti Smena modeliai, nors ir kiek mažesniais kiekiais gaminti, irgi būdavo gaminami milijonais.

Išties tie nepaprastai dideli Smena fotoaparatų gamybos kiekiai buvo susiję su dviem faktoriais:

  • SSRS naujus fotoaparatų modelius išleisdavo kraštutinai retai, kai Vakaruose jie būdavo vis atnaujinami kartą per metus, o ir leidžiami krūva skirtingų modifikacijų. Kaip pvz., fotoaparatas Smena 8M buvo gaminamas praktiškai be pokyčių (kelis kartus nežymiai keitėsi tik užrašų raidžių forma, spalva ir pan.) nuo 1970 iki 1995 metų, kas yra tiesiog neįtikėtina.
  • Sovietai buvo atsilikę, o didžioji dalis padoresnės fotografinės technikos buvo gaminama su įranga, kurią SSRS po II Pasaulinio karo išsivogė iš Vokietijos - tai reiškia, kad normalių fotikų negalėjo gaminti daug. O tokie fotoaparatai, kaip Smena, buvo ypatingai primityvūs ir juos SSRS net ir be vogtos įrangos sugebėdavo gaminti. Ir jie buvo geresni, nei netgi pagal SSRS standartus šūdini Lomo fotikai. Štai ir gamino tas Smenas.