Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Smalltalk

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Smalltalk - tokia kadaise egzistavusi programavimo kalba, kurią sukūrė Xerox kompanija savo legendiniame PARC tyrimų centre. Kalba buvo visiškai objektinė, nors kažkiek paskirais fragmentais miglotai priminė Pascal, o esminis kalbos privalumas buvo tas, kad su ja gaudavosi visai neblogai programuoti visokias vizualines programas. Konkrečiau kalbant, pati kalba buvo skirta Xerox Alto kompiuteriams, kurie faktiškai buvo pirmi pasaulyje kompiuteriai, turėję grafinę aplinką.

Smalltalk buvo interpretuojama kalba, kuri buvo vykdoma ant virtualių mašinų, panašiai kaip šių laikų Java. Tose mašinose prorgamos galėdavo gauti pranešimus apie įvykius ir pagal tai ir reaguodavo į tai, kas vyksta. Kaip ir Pascal, Smalltalk pirmiausiai buvo kuriama mokymo tikslais, bet paskui visai išplito realių sistemų programavime. Ir kaip ir Pascal, po kiek laiko nunyko ir liko užmiršta.


"Hello World" Smalltalk kalba

Įprastas modernesnių realizacijų Smalltalk interpretatorius, palaikantis tiesioginį vykdymą konsolėje, leidžia įvykdyti tokią programą (svarbu atkreipti dėmesį - būtent "printNl su didžiąja N ir mažąja l, o paskui šauktukas, nurodantis interpretatoriui įvykdyti šitą eilutę"):

'Hello, World' printNl !

Bet čia šitas dalykas gali būti įvykdytas kokiame nors Linux, bet ne vizualinėje aplinkoje, nes vizualinė aplinka tiesiog neturi terminalo ir išvedimo. O vizualinėje aplinkoje, kaip kad VisualWorks, galima įvykdyti kitokią programą, bet ir tai su sąlyga, kad jau yra atidarytas atskiras "Transcript" langas:

Transcript show: 'Hello, world!'.

O jei langas neatidarytas, tai ir tokios programos atidaryti nesigaus. Žodžiu, čia jau galim pamatyti, kad kaip ir įprasta toms objektinėms kalboms, viskas darosi komplikuota.