Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Silikozė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Silikozė arba cementozė - tokia liga, kuri atsiranda, kai žmonių plaučiuose prisikaupia silikatinių dulkių. Liga išsivysto dažniausiai tiems, kas dirba statybose, pjausto visokias plytas ir plyteles, dirba su cementu ar tinku ir panašiai. Liga dažniausiai išsivysto per kelis-kelioliką metų, dirbant su silikatais. Jei silikatų dulkių labai daug, silikozė gali išsivystyti ir greičiau.

Silikozė savo pavadinimą gavo nuo silicio oksido, t.y., smėlio, kurio mikroskopinės dulkelės, nusėdusios į plaučius, niekada iš ten nepasišalina ir taip ir pasilieka. Kartu su silicio oksidu gali nusėsti ir kitos medžiagos. Toms medžiagoms kaupiantis, po kiek laiko plaučiai dirbti ima vis prasčiau, kol galų gale pasidaro niekam netinkami - susicementuoja.

Kitas silikozės pavadinimas - cementozė, yra kilęs nuo to, kad absoliuti dauguma silikozės atvejų pasitaiko ten, kur dirbama su cementu arba cemento gaminiais - pvz., su silikatinėmis plytomis, šaligatvių plytelėmis, betonu ir taip toliau. Cementoze suserga tiek žmonės, kurie maišo visokius cemento mišinius, tiek žmonės, kurie dirba su gatavais blokais. Itin dažnai ir sunkiai serga tie, kas pjausto kokį nors betoną.

Dalinai nuo silikozės apsisaugoti padeda vanduo - visų pjovimo vietų šlapinimas, tačiau tik iš dalies. Vienintelė efektyvi apsaugos priemonė - tai apsauginės kaukės, kurios sulaiko silicio dulkeles.