Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Reminescenciniai kliedesiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Reminescenciniai kliedesiai - tokie kliedesiai, kurių pagrindinis turinys yra buvę praeities įvykiai. Esant tokiems kliedesiams, pacientas jaučiasi praeityje, realybę suvokia neadekvačiai, tačiau kai kada gali apjungti savo kliedesinį suvokimą su realybe, aplinkos įvykius, žmones ir pan. susiedamas su savo prisiminimais. Daugeliu tipinių atvejų reminescenciniai kliedesiai būna kartu su įvairiomis paramnezijomis.

Savo turiniu reminescenciniai kliedesiai primena kažkada buvusius paciento pergyvenimus, potyrius. Pvz., pacientas gali prisiminti prieš kelerius metus buvusį darbą ir įsivaizduoti, kad dirba tenai darbe, ar gali įsivaizduoti kaip jaunystėje mokėsi, ar kaip ėjo į darželį. Neretai reminescenciniai kliedesiai persimaišo su kitomis kliedesių rūšimis, tad netgi jei kliedesiai neprimena prisiminimų, verta juos įvertinti ir remincescencinių kliedesių požiūriu, nes neretai būtent reminescencijų pobūdis leidžia įvertinti paciento būklės sunkumą.

Reminescenciniai kliedesiai paprastai stebimi kartu su atminties sutrikimais, dažniausiai pasitaiko su gana sunkiais organiniais smegenų pažeidimais, kilusiais dėl psichoorganinio sindromo, Alzheimerio ligos, kartais dėl alkoholizmo ar kitos kilmės smegenų pažeidimų.


Reminescencinių kliedesių pobūdis priklausomai nuo ligos sunkumo

Paprastai kuo ankstesnį paciento gyvenimo periodą atspindi tokie kliedesiai, tuo sunkesnius smegenų pažeidimus jie reiškia. Kai pacientas kliedi apie įvykius, kurie realiai buvo prieš kelis mėnesius - pažeidimai yra lengvi ir paciento būklė po gydymo gali visiškai pilnai atsikurti į normą. Jei kliedesiai yra apie įvykius, buvusius prieš keliasdešimt metų, prognozė daug prastesnė. Jei kliedesiai yra apie paauglystę ar vaikystę, paciento būklė yra labai prasta ir apie ilgalaikį pagerėjimą vargu ar verta šnekėti.

Tokie kliedesių turinio ir būklės vertinimai atitinka atminties sutrikimų periodus pagal sunkumą: esant lengviems smegenų pažeidimams ir, atitinkamai, nesunkiems atminties sutrikimams, būdinga, kad pažeidžiama tik su nesenais įvykiais susijusi atmintis, tuo tarpu prieš dešimt ar daugiau metų buvę prisiminimai išlieka, kaip išlieka ir vaikystės prisiminimai. Tuo tarpu esant sunkiems smegenų pažeidimams ir masyviems atminties sutrikimams, ilgiausiai išsilaiko prisiminimai apie vaikystės įvykius.

Dėl šių priežasčių, netgi jei pacientas nerodo reminescencijų požymių, svarbu apklausti pacientą, sužinoti, kiek, jo vertinimu, jam yra metų, kokia yra data, kiek yra metų, kokie yra patys paskutiniai politiniai įvykiai, šventės ir panašiai. Tokie klausimai leidžia įsivertinti, kiek smarkiai sutrikęs paciento mąstymas ir kiek gilūs yra smegenų pažeidimai.