Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Religiniai kliedesiai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Relifiniai kliedesiai - specifinis mistinių kliedesių atvejis, paprastai reiškiasi kaip sistematizuoti kliedesiai įvairiomis religijos temomis.

Religiniams kliedesiams būdingas gana gilus sistematizavimas ir kartu daugelio realybės faktų neigimas. Skirtingai nuo pilnaverčio religingumo, kur būna remiamasi moralinėmis vertybėmis ir realybės faktais, religiniams kliedesiams būdinga tai, kad moraliniai kriterijai būna pamirštami, o realybės faktai būna neigiami.

Švelnesniais religinių kliedesių atvejais išsivysto sistemingas mokslo neigimas ir visokios absurdiškos teorijos, pvz.:

  • Neigiama evoliucijos teorija, aiškinama, kad visi iškastiniai evoliucijos įrodymai tėra mokslininkų falsifikacijos, užkastos į žemę
  • Neigiama medicina, aiškinama, kad esą medicina yra nuodėmė ir nusikaltimas, kadangi Dievas sukūrė žmones sveikus savaime, o ligos tesą kažkokių nuodėmių ir nereligingumo apraiškos
  • Neigiamas mokslas bendrai, viską aiškinant kokiais papuola išsigalvojimais, o mokslininkus vadinant nemokšomis ir t.t.
  • Neigiama psichologija, aiškinant, kad tai tėra smegenų plovimas, manipuliacijos ir kažkoks nusikaltimas, skirtas žmonėms apgauti
  • Skleidžiamos "alternatyvios" tiesos teorijos su visokiais pasaulio sukūrimais prieš 5000 metų ir panašiai

Kadangi daugelis religinių bendruomenių yra senos ir smarkiai atsilikusios, religiniai kliedesiai jose neretai atspindi tą žmonijos suvokimą apie realybę, kuris buvo prieš kelis šimtmečius ar dar seniau. Ir kadangi daugelis tokias bendruomenes sudarančių žmonių būna aktyvūs, religingi ir kartu labai neišsilavinę, kartais tokie religiniai kliedesiai įgauna dominuojantį pavidalą visoje bendruomenėje - t.y., veikia kaip indukuotieji kliedesiai.

Jei bendruomenė gali spręsti ir pasaulietinius reikalus, o religiniai kliedesiai tampa pagrindu žmonių valdymui ar teisiniams sprendimams, tokiais atvejais religiniai kliedesiai gali tapti institucionalizuotais kliedesiais ir netgi legitimizuotais kliedesiais. Panašūs instucinalizuotų bei legitimizuotų religinių kliedesių atvejai žinomi iš mormonų, islamistų, scientologų ir pan. bendruomenių, pasižyminčių dideliu uždarumu.