Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Pridėtinė vertė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
13:17, 22 kovo 2012 versija, sukurta Fandorina (Aptarimas | indėlis) (pataisėm paskaičiavimus)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Pridėtinė vertė - tai tokia abstrakcija, kuri reiškia, kad kažkam kažkas dėl kažko gavo didesnę vertę, nei buvo. Šituo abstrakčiu pavadinimu ekonomikoje vadinama belenkas, kas tik susigalvojama, norint paaiškinti, kodėl už kokius tai dalykus reikia mokėti daugiau pinigų, nei prieš tai.

Tam paaiškinimui verslas netgi turi tokią teoriją, kurią iškilmingai vadina pridėtinės vertės kūrimo procesu, bet tie aiškinimai labai sudėtingi, todėl paprasčiau čia pažiūrėkim, kaip ta pridėtinė vertė atsiranda ir kiek visko pridaryt reikia.

Bet dar prieš aiškindami, išsyk pasakyti turim, kad iš viso ko dar reikia atimti PVM, o dėl keisto valdžiažmogių iškreipto mąstymo, tas PVM atimamas ne iš sukurtos pridėtinės vertės, o iš visos galutinės vertės, nes jie įsivaizduoja, kad verslas pridėtinę vertę kuria iš oro. Tai todėl laiks nuo laiko iškyla ir kitas klausimas - kada gi orą apmokestins?

Pridėtinės vertės kūrimo pavyzdys

Vat pavyzdžiui, nueinate į kokį nors kaboką ir užsisakot karbonadą. Nu ir atneša jums tame kaboke gražų mėsos gabalą, iškeptą, su bulvikėmis ir daržovėmis kokiomis nors, padeda ant stalo ir jūs valgote. O paskui jums atneša sąskaitą ir jūs tada matot, kad šitas daiktas kainavo cielus 20 litų. Ir pradedate skaičiuot:

  • Nugi kiauliena tai tarkim 10 litų už kilogramą. Tai gaunasi 2 litai.
  • Nu dar ten kokios nors bulvikės ir daržovės - taigi visai pigus reikalas, o kiek jų čia yra? Nu, gerai, sakykim dar 1 litas.
  • Tai kaip čia dabar yra, kad už tą karbonadą 17 litų maržos kabokas pasidarė???

Tada jūs pradedat pykt ir rėkt, kad čia kokia tai neteisybė, o tada jums pakviečia kaboko savininką, o tas jau ima aiškint:

  • Kaboko patalpų nuoma kainuoja? Kainuoja.
  • Baldai ir apstatymas kainuoja? Kainuoja.
  • Keptuvės, šakutės, lėkštės ir kitokia įranga kainuoja? Taip, kainuoja.
  • Padavalkoms reikia atlyginimus mokėti? Reikia.
  • Virėjui atlyginimą irgi reikia mokėt? Irgi reikia.
  • Valytojoms, kurios irgi dirba, valo - tai juk irgi reikia? Reikia.
  • Visokiam prekių atvežimui, transportui, buhalterijai, o galų gale ir pačiam savininkui irgi reikia sumokėt? Na, reikia. Jei ne per daug.
  • O galų gale dar ir mokesčiai visokie prisideda.

Tai dabar ir paskaičiuokim viską, kaip čia gaunasi pelnas, kiek kainuoja darbas, kiek kainuoja kiti dalykai ir kiek gi išties kabokui tepasilieka:

  • Karbonado kaina buvo 20 litų. Atimam 21 procentą PVM ir gaunasi 15,80 lito. Štai čia jau kaip matome, jūs mokesčių sumokėjote daugiau, nei pačios mėsos, bulvių ir daržovių savikaina jums gavosi.
  • Čia padarykim prielaidą, kad kabokas moka už visas patalpas, elektrą, šildymą ir taip toliau kokią nors nelabai baisią sumą. Pavyzdžiui, 6000 litų per mėnesį. Ir kad ateina pas jį per dieną 50 žmonių papietaut, panašių į jus. 50 normaliai papietaujančių kaboke žmonių yra didelis skaičius, nes tik didelis kabokas gali tokiu papietavusių skaičium per dieną pasigirt. O čia tarkim, kad yra mažas kabokas, bet sakykim, kad jam labai sekasi, todėl jis turi daug lankytojų. Ir dar tarkim, kad darbuotojai dirba keliomis pamainomis, nes juk yra ir savaitgaliai, o ir kabokas dirba ne 8, o 16 valandų (nuo 8 ryto iki 12 vakaro).
    • Sakykim, kad padavalkos gauna po 1000 litų į rankas. Tai su visokiais mokesčiais jūs labai nustebsit, kad dar 627 litai susieikvos mokesčiams įvairiems. Tą jums padės patikrinti Tax.lt internetas, kuris labai padeda panašiais atvejais. Taip kad padavalka kabokui kainuos 1627 litus per mėnesį.
    • Jei mėnesyje yra 30 dienų, o kabokas dirba 16 valandų per dieną, o padavalkai duosime dirbti tik po 8 valandas ir tik 5 dienas per savaitę, o mėnesy yra 4 savaitės, tai mums gausis 3 pamainos. Tarkim, kad dalį laiko pakaks vienos padavalkos (rytais ir vėlai vakare), todėl bus 1 pamaina po 1 padavalką ir 2 pamainos po 2 padavalkas. Viso - 5 padavalkos. Čia aišku galima skaičiuot ir kitaip, kad jų mažiau reikės, bet tada atatinkamai reiks didinti jų atlyginimus, o dar prisidės didesni už viršvalandžius ir taip toliau, taip kad skaičiuokim paprastai.
    • Tai vat dabar išlaidas padavalkai padauginkim iš atlyginimo ir gausime 1627*5=8135 litai per mėnesį.
    • Sakykim, kad virėjai čia visai neblogi ir gauna dėl to po 2000 litų į rankas, bet jų reikia mažiau, nes anksti ryte ir vėlai vakare jie maisto negamins, o kitu metu pinigai bus imami už maistą, pašildytą mikrobangėje, kavą ir alų, o tai gali padaryt ir padavalkos. Todėl tarkim, kad tik 2 virėjai bus. Tai čia vėl mokesčius pridedame ir su ta pačia mokesčių skaičiuokle pasiskaičiuojam, gaudami, kad jau 3424 litų į rankas reikia virėjui išleist, nes prie tų 2000 litų prisideda 1424 litai mokesčių.
    • Taip kad turime 2 virėjus ir per mėnesį jiems išmokame 6848 litus atlyginimams.
    • Tai čia dar pridėkim, kad indus reikia plauti. Tai tarkim, kad paoptimizuojam procesą ir sakom, kad neplauti indai susikaupia, o jau tada vėliau ateina indų plovėja ir pradeda plauti, o jau visai vėlai vakare indus išplaus padavalkos. Tai sakykim, kad čia irgi tebus 2 indų plovėjos. Ir gaus irgi po 1000 litų į rankas, taip kad 1627 litus atseis kiekviena.
    • Tai už indų plovimą kabokas sumoka 1627*2=3254 litų.
    • Na, su valytoja tarkim paprasčiau bus, nes tarkim, kad pasisamdom iš kokios nors valymo paslaugų firmos ją. Tai sakykim, kad ji per kelias vietas dirba, tai čia nereiks trijų valytojų samdyt. Juoba ir padavalkos gali grindis pašluot kartais. Tai tarkim bus dar 1000 litų per mėnesį.
    • Dar pridėkim visokį kitokį šlamštą vienon krūvon ir sakykim, kad keptuvėms, padavalkų ir virėjų aprangai išleidžiama kažkiek, muilui tualetuose išleidžiama, dar ten kažkokių išlaidų atsiranda - žodžiu, tarkim, kad irgi 1000 litų per mėnesį. Čia dar ir visokius baldus su apstatymu pridėkim. Sakykim, kad smarkiai taupom viskam.
    • Dar pridėkim visokias buhalterijas ir panašiai, tarkim, kad čia gali kokią nors kitą firmą pasamdyt ir sakykim, kad viskam šitam - irgi 1000 litų per mėnesį bus.
    • Savininkui irgi nedaug mokėkime. Kad neaptektų pinigais. Tarkim, panašiai, kaip ir padavalkai ar virėjams, nes visgi jis rūpinasi tiekimu, perka visokias mėsas ir važinėja. Skirkime jam 2000 litų per mėnesį, o jau kaip jis ką ten mokesčių susimokės iš to - tai ne mūsų reikalas.
  • Štai dabar imkim ir paskaičiuokim, kaip ten su tais 100 lankytojų per dieną gausis:
    • Mėnesinės kaboko išlaidos, kurias pavardinom, sudaro 6000 nuoma ir pan., 8135 padavalkos, 6848 virėjai, dar 3254 indų plovimas, 1000 valymas ir sanitarija, 1000 - kitos išlaidos, dar 1000 litų buhalterijos, dar 2000 litų - savininkui. Iš viso gaunasi 29237 litai išlaidų per mėnesį.
    • O klientų papietavimui ateina 50 per dieną, taigi, gaunasi 1500 lankytojų per mėnesį. Taip kad vien įprastų išlaidų čia vidutiniškai gaunasi 19,49 lito išlaidų kiekvienam vidutiniškam klientui, taip kad už tokią sumą klientas turi pelno atnešt, kad kabokas neitų į nuostolį. Tai čia dabar prisiminkim, kad atmetus mokesčius, to karbonado su priedais pardavimo kaina tesudarė 15,80 litų. Tai kur tada kiti pinigai, nes juk čia trūksta 3,69 lito?
    • Ai, taigi dar 3 litus maisto produktai kainavo, tai trūksta 6,69 lito iš viso. Tai kas gi tuos pinigus pavogė?

Taip kad dabar galime paaiškinti valdiškų įstaigų ir mokesčių logiką: jei galai su galais nesusieina, tai vadinasi, kad kaboko savininkas kažką makliavoja ir todėl gali kišti pinigus į verslą, taip kad viską reikia dar labiau mokesčiais uždėt, nes visvien visas verslas - tai vieni vagiai.